V srdci zlaté Prahy, na řece Vltavě dosud neexistoval festival-koncert, který by oslovil jak domácí, tak zahraniční publikum uprostřed léta… Dosud nebyl důvod, aby se na jednom místě setkali majitelé stovky malých a velkých lodí, aby se desítky tisíc kolemjdoucích najednou zastavily na Karlově mostě, v parku Kampa nebo na Střeleckém ostrově. Nyní důvod existuje. Uskuteční se Sen letní noci.
Jedinečnost 1. ročníku festivalu „Praha – Sen letní noci“ spočívá v umístění pódia pro účinkující v srdci zlaté Prahy – na pontonu přímo na řece Vltavě, mezi Karlovým mostem a mostem Legií. Hlediště bude tvořit Smetanovo nábřeží, Střelecký ostrov, most Legií, Kampa park, Karlův most, lodě a lodičky, okna a balkony v okolí.
Koncert je určený pro širokou veřejnost, vstup je zdarma.
V průběhu koncertu organizátoři s pomocí dopravní policie rozdají 10 000 růží, po Vltavě zároveň po celou dobu poplují speciálně upravené svíčky, bude vytvořena atmosféra snu letní noci… Na závěr se uskuteční velký ohňostroj.
Poprvé na tomto místě vystoupí Goran Bregović a jeho Svatební a pohřební orchestr.
Goran Bregović je současný moderní balkánský skladatel a producent. Díky jeho tvorbě je balkánská hudba vřele přijímána po celém světě. Věhlas získal hlavně jako skladatel filmové hudby, kterou složil pro filmy Emira Kusturici. Jeho hudební tvorba je silně ovlivněna hudbou balkánskych Romů, world music, ale i rockem a moderní elektronickou hudbou. Bregović je držitelem Zlaté palmy z Cannes a aktuálně v tomto roce obdržel od londýnskeho časopisu Songlines cenu nejlepšího umělce v oblasti world music.
Goran Bregović je jedním z nejznámějších balkánských hudebníků. Také v naší zemi má spoustu fanoušků milujících jeho tvorbu, filmovou hudbu i spontánní energii, kterou okouzlí diváky během koncertů. Díky jeho vrozenému citu pro rytmus a scénickou harmonii patří jeho koncerty mezi nejatraktivnějši a fascinující podívané. Po Colours of Ostrava, vyprodané Lucerně a loňském koncertu „Slovanský Jih přátelům českým“, na kterém roztančil zcela zaplněné Staroměstské náměstí, přijede letos v rámci svého světového turné nejen se svou dechovkou, zpěvačkami, ale i mužským sborem a smyčcovým orchestrem do samého centra historické Prahy na řeku Vltavu.
Goran Bregović o festivalu řekl:
„Ve své kariéře jsem moc nehrál na vodě, hezké vzpomínky mám na jednu přehradu v Polsku a to, co se letos chystá v Praze na pontonu na Vltavě, mi nějakým způsobem připomíná můj velký, možná i největší koncert v Benátkách… V Praze vždycky hraju moc rád a podle toho, co vím od organizátorů, půjde víc o atmosféru než o koncert samotný. Výstavba pódia na vodě je dost technicky náročná, ale myslím, že to úsilí stojí za to. Mít jako kulisu večerní Vltavu, Karlův most a Hradčany není denní záležitost. Samozřejmě je pro mě a moji kapelu ctí, že zahrajeme na 1. ročníku tohoto výjimečného festivalu. S českým publikem jsme už staří přátelé a všem nám přeji pěkné počasí a modré nebe nad hlavou.“
Znovu se uvidíme s novou kapelou (Gipsy Kings, poté Bob Dylan) na 2. ročníku festivalu „Praha – Sen letní noci“ v červenci roku 2011 na stejném místě.
Festival pořádá občanské sdružení Luka Praha a Lastavica, pod záštitou Magistrátu hlavního města Prahy a záštitou MČ Prahy 1.
GORAN BREGOVIĆ
Goran Bregović se narodil 22. března 1950 v Sarajevu, roku 1974 založil skupinu Bijelo Dugme (Bílý knoflík), která patřila k jedné z nejvlivnějších jugoslávských skupin. S filmovými projekty začal už koncem 70. let, jeho prvotinou byla hudba k filmu Nije Nego (režie: Mica Milosević). Roku 1989 složil hudbu k Domu za vešanje (Dům k pověšení, anglicky: Time of the Gypsies), romské epopeji režiséra Emira Kusturici. Soundtrack zachycuje například úchvatnou verzi „romské hymny“ Ederlezi v podání téměř neznámé zpěvačky ze Skopje. Bregovićův nejslavnější soundtrack doprovází Kusturicův film Underground. Dosah filmu Underground byl zcela mimořádný, otevřel totiž balkánské hudbě dveře do světa. Klíčovou hudební roli má v Undergroundu romská dechovka Bobana Markoviće, nejznámější nahrávku filmu – Kalašnikov – převzala řada skupin z Balkánu i odjinud. Po rozpadu Jugoslávie si Bregović vytvořil zázemí v Řecku, Turecku a Polsku a jako producent či aranžér patří k nejžádanějším autorům. Bregovićovu studiovou spolupráci si objednala například židovsko-jemenská zpěvačka Ofra Haza, George Dalaras z Řecka, první dáma tureckého popu Sezen Aksu i polská zpěvačka Kayah. Po rozpadu skupiny Bijelo Dugme se Bregović jako koncertní hudebník na nějakou dobu odmlčel. Na pódium se vrátil roku 1995, shodou okolností ve stejné době, kdy Underground získal na festivalu v Cannes Zlatou palmu. Bregović vyjel na turné do Řecka a Švédska s desíti lidovými muzikanty, padesátičlenným sborem a symfonickým orchestrem. Organizátoři měli ze stodvacetičlenného ansámblu strach, Bregović počet nakonec zredukoval na padesát. Tehdy se zrodil jeho Svatební a pohřební orchestr