
Tak jsme se s Barčou rozhodly zahájit letní maraton Shakespearovských slavností. Odložíme roztrhané boty z fesťáků a vydáme se nejen na Pražský hrad na tradiční divadelní léto již od roku 1990! V úterý 5.6. nám hru představili hlavní tvůrci a naším posláním je, abychom vám přiblížily, na co se můžete těšit. A je toho dost!
Co si určitě nemůžete nechat ujít je nová a hlavní hra „Konec dobrý, všechno spraví“ Jana Antonína Pitínského, rejži jak má bejt. Připomíná mi trochu Woodyho Allena za mlada svým neuspořádaným účesem. Těšíme se, jestli i výsledek hry bude stejně tak legendární. Hra Konec dobrý, všechno dobré je poslední komedií, kterou Shakespeare napsal a Pitinského je to první venkovní hra, kterou režíruje, tak jsme zvědavé, jak si slavnosti s touto kombinací poradí.
Ondřej Pavelka se zdráhal během rozhodování, jestli má účast na slavnostech přijmout, ačkoliv jsou pro něj již tradiční záležitostí. Poprvé se na divadelním maratonu objevil před osmnácti lety. Anna Fialová si naopak na Shakespearovských slavnostech zahraje poprvé. Těší se, ale zároveň se obává, z třítýdenního maratonu představení, proto nebude schopná tak bravurní improvizace jako její zkušenější kolegové.
Peckou této akce je také hudební doprovod, za který se zasloužil pan profesor Vladimír Franz, který doufá, že dramatickou postavu vykreslí právě jeho dílo. Protože zvuk venku není žádná hračka, budeme doufat, že diváci ocení profesorovu snahu. Ale nečekejte od něj podkrasovou hudbu, kterou zásadně odmítá a patří podle něj jen do filmu. Naopak se můžeme těšit na hudbu divokou i odkazovou.
Vložka víte že?
Shakespearovské slavnosti mají tradici již 28 let. Tehdy Václav Havel otevřel hrad umělcům, aby přilákali veřejnost. Po několika úspěšných sezónách se slavnosti rozšířily do Brna (hrad Špilberk), Ostravy (Slezkoostravský hrad) a do Bratislavy (Bratislavský hrad). Nikde v Evropě není tak tradiční a velká divadelní přehlídka vyloženě Shakespearových her pod širým nebem. Hraje se od konce června do začátku záři, celkem 11 her a 144 představení.
Diváci, kteří ocení angličtinu, si nemohou nechat ujít Measure for measure. Nejen, že je tato hra jedinou s anglickým textem, ale je zároveň snad první hrou na světě, která cílí na problematiku sexuálního obtěžování. V dnešní době má politické přesahy, stejně jako moderní hnutí na Instagramu #metoo, které upozorňuje na sexuální obtěžování na pracovišti, avšak nejen tam. Hru režíruje Guy Roberts, kterého uvidíte také v hlavním obsazení.
Při překladu her byl brán důraz na to, aby byly přeloženy přesně tak, jak byly napsány. Hry, které se nám již za měsíc představí na Pražském Hradě, na Špilberku v Brně, na Slezskoostravském hradu a v Bratislavě na hradě, se v době jejich vzniku, tedy 18. století, téměř nehrály, proto je to pro ně téměř renesance. Dobrý konec je hra jemnější, těžsí a v Anglii se hraje častěji, než u nás. Což je pochopitelné vzhledem k politické situaci. Proč? Přijďte a pochopíte.
Vložka víte že?
Pro další rok však ubyde jedné hry, ale přibudou další 2 nové. Jedna inscenace má životnost pět až šest sezón.