
foto: Jakub Deml, Právo
Rozhovor s velkou osobností českého hudebního průmyslu… Pavel Kloupar_šéf Sázavafestu, manažer, produkční, promotér, dramaturg, ale i manžel a otec ročního syna. V rozhovoru se můžete dočíst něco o letošních novinkách Sázavafestu.
Pavle, ty jsi řadu let pracoval ve finančním a bankovním sektoru, jak ses dostal k hudebnímu průmyslu a co tě vedlo k tomu v téhle branži zůstat?
Hudební průmysl, to zní strašně „byznysmensky“, takto jsem vůbec nepřemýšlel, šlo o to udělat si akci pro radost, pro kámoše a lidi, co mají muziku rádi. V prvním ročníku jsme stavěli na kapelách nekomerčních, jako byli Tata Bojs nebo Polemic. Slovo business jsme znali pouze z názvu tehdy čerstvě založených Mankáčů, kteří u nás taky vystoupili a pak si s Tatáčema pěkně zajamovali v zákulisí kulturáku, tehdy v Týnci nad Sázavou, to se psal rok 2001. Ale vrátím se k tvojí otázce, v sektoru, o kterém píšeš, jsem pracoval, protože jsem to měl vystudováno a netušil, že můžu jít jinou cestou, tou, která mě bavila už od raného mládí, kdy jsem pobíhal po zakázaných burzách a sháněl vinyly či kazety, které k nám do Čech jinou cestou nepřicházely. Pak jednoho dne jsem si řekl, že přestanu být otrokem svého vzdělání, a začal jsem riskovat , ale dělat to, co mám rád.
Jsi především známý jako hlava jednoho z největších hudebních festivalů, nicméně se motáš kolem jiných velkých projektů. Jen za rok 2011 můžeme jmenovat koncert Offspring, Erasure atd. Co se ti za tvoji kariéru povedlo, na co jsi pyšný? Co bys s odstupem času naopak udělal jinak, nebo se do toho nepouštěl vůbec?
Hodně otázek a přitom jedna společná odpověď – Stromovka Music Garden, hudební zahrada v Praze, kterou jsem otevřel a nakonec provozoval bohužel pouze dva roky. Dodnes ji vnímám jako zajímavej počin s příjemnou atmosférou Stromovky a mnoha zdařilých koncertů. Člověk má při provozování klubu ke kapelám daleko blíž než při průběhu velkého festivalu, kdy si ani nemůžeš s každým, s kým chceš, podat ruku, natož si příjemně popovídat. Takže na tohle jsem hodně pyšný, ale znovu tímto způsobem bych do toho nešel, ale myšlenka provozovat klub mě provází stále.
Existuje nebo spíše existoval pro tebe nějaký guru, který tě do showbyznysu zasvětil, pomohl ti nebo tě aspoň inspirovala jeho práce?
Navážu na to slovo risk, kterým jsem uvedl svůj vstup do „mé backstage éry“, kdyby to nějaký guru se mnou projednával a myslel dobře, tak bych do toho zřejmě nikdy nenaskočil . Ale samozřejmě děkovačka patří mnoha lidem, od začátku byl se mnou až dodnes Tomáš Klečka, který rozjel kdysi portál MusicPage, mezi lidi, co mi pomohli, patří například i Fořťák z Rock for People a inspiraci největší vidím již dlouho v Kašťákově Pohodě.
Jak vnímáš hudební branži dnes a když si před třinácti lety začínal, změnilo se něco?
Tohle je těžké v krátkosti popisovat, určitě se toho mnoho změnilo. Muzikanti jsou závislejší na živém vystupování, protože hudba se kopíruje, a to rozjíždí celou sérii důsledků zatím pro pořadatele spíš negativních.
Tento rok se o tobě mluvilo především v souvislosti s velkým stěhováním kolosálního festivalu Sázavafest do Benešova. Co tě k tomu vedlo? Podařilo se současně s festivalem přestěhovat návštěvníky a zachovat několikaletou tradici akce?
Bylo to těžké rozhodnutí, ale nevyhnutelné. Každý větší festival musí dbát na bezpečí a zázemí návštěvníků, to je motiv a dle ohlasů jsme udělali správně. Navíc Benešov a jeho areál Zelený ostrov má velmi dobrou dopravní polohu, 5 min pěšky od nádraží vlakového i autobusového. Druhou největší návštěvnost v historii Sázavafestu podtrhuje, že jsme fanoušky neodradili, a za přízeň moc děkujeme.
Jsi sám sobě i dramaturgem akcí, jak vybíráš kapely?
Snažím se o neotřelost, což je těžké až nemožné při tom, kolik akcí u nás existuje. Proto máme pro letošek připraveny speciality, říkáme tomu pracovně 100-50-25. Sto zvířat se pokusí pokořit Guinessovu knihu rekordů a zahrají 100 písní, což znamená, že vystoupí celkem 4x od čtvrtka do nedělního rána. 50 let má letos Michal Viewegh a k tomu bude velká show jen u nás na festivalu, bude to kombinace obrazu, hudby, čtení. 25 let existence oslaví Mňága a Žďorp a bude mnoho speciálních hostů.
Co připravuješ na rok 2012? Můžeš nám prozradit nějakou perlu na Sázavafest?
Ty české jsem vystřelil v předchozí otázce. Velkou novinkou bude krytá taneční hala pro cca 5 tisíc lidí, jednáme s DJs po celém světě, totéž platí i o kapelách. Možná když budou čtenáři tyto řádky číst, bude už na www.sazavafest.cz něco zveřejněno.
Co bys vzkázal čtenářům do nového roku?
Spoustu příjemných zážitků v klubech i na festivalech, máme jich dostatek, takže přeju správnou volbu, a dejte si jich co nejvíc, ať máte na co vzpomínat, žádná krize nás nedostane .