FOTO: Metronome festival nabídl návštěvníkům největší hudební pecky!

Několik světoznámých headlinerů vystoupilo o víkendu 23.-25.6. na Výstavišti v pražských Holešovicích a zúčastněným tak nabídli nezapomenutelný hudební zážitek. Druhý ročník hudebního festivalu Metronome je za námi a organizátorům můžeme s úctou pogratulovat, jaká hudební esa na festival pozvali tentokrát. Tradičně lákají diváky na jedno významné jméno v hudebním průmyslu. Loni to byl Iggy Pop, letos Sting. Na koho se asi můžeme těšit příště? Stingovo vystoupení jsme si užili, ale na Young fathers jsme zapařili ještě víc.

 

Sting, bývalý člen kapely The Police, vyzařoval během svého vystoupení energii a spolu se zbytkem kapely sázeli s úsměvem jeden hit za druhým. Frontmana na bubny doprovázelo bubenické eso Josh Freese, jehož jméno se objevilo v kapelách Nine Inch Nails, Guns´n´Roses nebo také Black Light Burns. Vystoupení vypadalo spíš jako nostalgie na bývalé The Police, ale i tak zněla kapela fantasticky. Sting písničky zpíval zcela jinak. Hrál si se zabarvením tónů a také s hutnějším a rockovějším zvukem nástrojů. Publikum tak přesvědčil, že je v dobré formě a že se můžeme těšit na další jeho vystoupení. Na koncert kapely přišla snad většina návštěvníků festivalu a před hlavní stagí tak pařilo kolem 14 tisíc diváků.

 

Mimo legendarního Stinga si ale Metronome připravil řadu jmen, o kterých se dá s jistotou říct, že je to současná špička hudebního průmyslu. Například anglické kytarové bubenické duo Blood Red Shoes dokázalo, že se dá show rozjet i v horším hracím čase. O půl šesté večer dvojice sebevědomě vystoupila i přes malé technické problémy se zvukem. Blood Red Shoes hráli jako diví tvrdé rockové riffy, které střídali hitové refrény a my jsme nadšeně pogovali na skvělou souhru kytary a bicích á la The White Stripes. Vystoupení jsme si užili, ale kapela bohužel nezahrála ani jeden ze dvou nových singlů, které nedávno vydala.

Po Blood Ted Shoes následovala na hlavní Metronome stagi kapela Young Fathers, jejichž píseň Rain Or Shine zazněla i v novém filmu Trainspotting 2. Tato kapela pocházející z  Edinburghu se vyznačuje extravagantními pohyby a živím vystupováním. Jejich hudba zaujme především střídáním tří zpěvů za doprovodu bubnů a syntetizátorů. Vystoupení Young Fathers tak jednoznačně „nažhavilo“ diváky a já z jejich koncertu odcházel dostatečně nabitej na vystoupení Kasabian, které splnilo veškerá má očekávání – rock, výrazná elektronická kytara a nenahraditelný hlas Toma Meighana, jak ho znám z nahrávek. Kapela zahrála téměř všechny hity jako například Fire nebo eez-eh. V sobotu večer se oproti pátečnímu festivalovému dni na hlavní stagi rozpoutalo naprosté disco-rockové šílenství, které roztančilo publikum.

 

Je nutno ale zmínit také české umělce, jako například Android Asteroid. Kapela, která se vyznačuje tanečními motivy. Žánrově se pohybuje mezi rapem, jazzem, soulem a funkem. Kapelníci odehráli naprosto strhující představení. Našláplá Full Moon stage si tak vytleskala od kapely ještě jeden přídavek, což na Metronome festivalu, kde se striktně dodržuje časový harmonogram, není zrovna zvykem. To samé však nelze úplně tvrdit o DJském setu bosenského diskžokeje Solomuna, který je známý svým přetahováním a se svoji nadílkou house-u se postaral o dokonalé završení Metronome festivalu, který tak končil v neděli až v brzkých ranních hodinách.

 

Mé dojmy z festivalu? Abych ho jen nevychvaloval, měl bych zmínit dvě věci – snad nekončící frontu na wécka, které teda nechápu, že někdo vůbec stál a přehnaně naceněné pivo. Jak už ale víme, s tímto problémem se potýká nejeden hudební festival. Za mě je proto Metronome jedničkou na české festivalové scéně. Tento víkend budu jednou rád popisovat dětem a oni mi budou závidět, které hudební pecky jsem ještě zažil.