
Òðè áîãàòûðÿ íà äàëüíèõ áåðåãàõ
Díla sprejera Dmitrije Proškina aka Chemise zdobí zdi až daleko za českými hranicemi. V rámci své tvorby se však charismatický umělec často dostává na hranici zákona. Osudnou se pro něj stal výběr místa pro novou malbu na křižovatce Na beránku na Praze 12. Díky zákroku tehdejšího starosty Františka Adámka se Chemis vyhnul vězení a navíc mu ještě nynější kandidát na senátora Adámek zajistil možnost dílo dokončit na původním místě. Jedno ze svých nejznámějších děl, portrét bývalého prezidenta Václava Havla, Chemis realizoval v podmínce, která mu byla udělena na základě vyšetřování nelegální malby na Praze 12. Pro uctění Havlovy památky tak riskoval vlastní svobodu.
Tehdejšího starostu Prahy 12 na případ Dmitrije Proškina upozornili jeho příznivci. Ti se snažili oslovit většinu pracovníků radnice, většinou se však setkali s odmítnutím. Talentovaný sprejer přitom spáchal trestný čin neúmyslně. Domníval se totiž, že část zdi, na kterou umístil své dílo, je legální zónou. Jakmile se František Adámek o případu dozvěděl, rozhodl se Proškinovi pomoci. „Přesto, že se pohybuji v těsné blízkosti malby, musel jsem se o Dmitrijovi dozvědět prostřednictvím emailu. Dohledal jsem si následně podrobné informace a jeho tvorba mne zaujala, do té doby jsem o grafitti měl poněkud jinou představu. Také proto jsem následně oslovil soud a podnikl potřebné kroky,“ popisuje František Adámek, který v současnosti kandiduje do senátu za ČSSD. V rámci vyšetřování se dokonce dostavil přímo na policii k vysvětlení celé situace a podařilo se mu dosáhnout umělcova osvobození. Následně Adámek zahájil jednání s technickou správou komunikací, která má inkriminovanou zeď ve svém vlastnictví a umožnil Chemisovi dokončení malby.
Chemis se nyní rozhodl podpořit Adámka v jeho kampani a připravuje pro něj originální, ručně malovaný volební billboard. Společně se také sešli u dokončení díla, které tyto dvě naprosto odlišné osobnosti svedlo dohromady. „Spojení s politikou se nebojím, naopak si vážím pana Adámka za jeho pomoc, spousta dalších lidí se ke mně obrátila zády. Proto nemám problém ani s tvorbou volebního billboardu, ten udělám podle svého,“ vysvětluje Dmitrij Proškin, ještě s rukama od barvy, nad portrétem majestátního lva, kterého se konečně podařilo dokončit.
Během vyšetřování nelegální malby se Chemis dozvěděl o úmrtí Václava Havla. Dmitrij vzápětí vytvořil portrét bývalého prezidenta na pražském Těšnově a to i přesto, že v té době byl v hledáčku policie. „Na Těšnově se smí legálně malovat pouze o víkendu a já se o smrti Václava Havla dozvěděl v neděli večer. Portrét tak vznikl až v pondělí, takže to vlastně úplně bezpečné nebylo,“ prozrazuje Proškin. Působivá malba se následně objevila ve většině světových médií a stala se jedním ze symbolů této smutné události. Stejně tak se i právě dokončená Chemisova malba na křižovatce Na beránku na Praze 12 stala symbolem podpory legálního street artu.