LUCERNA PROTI RASISMU:  na mezinárodní den proti rasismu upozorní The Tap Tap s hosty, výstava o mediální manipulaci a další program
21.3.2012
15.00

První jarní den je zároveň mezinárodním dnem proti rasismu. Připomene ho bohatý program v Paláci Lucerna pod souhrnným názvem LUCERNA PROTI RASISMU. Uskuteční se evropská premiéra unikátního uměleckého dokumentu, výstava upozorňující, kam může vést sociální inženýrství a stereotypní myšlení. Ojedinělý program dne ukončí koncert The Tap Tap a jejich hostů.

Program mezinárodního dne proti rasismu 21. 3. 2012

15:00 & 17:00 veřejné předpremiéry filmu Poslední let Petra Ginze/ kino Lucerna

18:00 zahájení výstavy proti rasismu / pasáž paláce Lucerna

(u vchodu ze Štěpánské ulice) do 30. 4. 2012

19:00 premiéra filmu Poslední let Petra Ginze / kino Lucerna

21:00 koncert proti rasismu: The Tap Tap & hosté, Gadjo.cz / Lucerna Music Bar

Součástí akce Lucerna proti rasismu jsou i programy pro školy.

KONCERT PROTI RASISMU

S The Tap Tap na koncertě proti rasismu vystoupí Ester Kočičková, Tonya Graves, Jarda Svoboda (Traband) a Markéta Krausová (Láska vole). Dalším hostem koncertu je svým způsobem i Xindl X.

Večer budou moderovat Ester Kočičková a Láďa Angelovič z The Tap Tap.

Ester Kočičková zazpívá s Tap Tapem svou „Árijskou lidovou“ s chytlavým refrénem „Ještěže nám blondýnám vždycky nalejou“. Poprvé si The Tap Tap zahrají song od kapely „Láska vole“ s názvem „Kdybych byla mrcha“. Song je „archetypickým“ povzdechem všech žen, které trpí nepochopením ze strany mužů. K této písničce vznikla zhudebněná reakce nepochopených mužů, kterou zazpívá Jarda Svoboda ze skupiny Traband spolu s frontmanem Tap Tapu Jiřím Holzmannem. Píseň se jmenuje „Kdybych já byl xindl“ a jejím autorem je Xindl X.

Jarda Svoboda si s Tap Tapem zazpívá i vlastní hit „Černej pasažér“, který svým názvem výborně ladí k tématu večera. Zazní také populární „Známka punku“ nejen pro punkovou menšinu obyvatelstva. S tématem rasismu a černobílým vnímáním světa si báječně pohrál král popu Michael Jackson ve svém slavném hitu „Black or White“. Na koncertě jej uslyšíte v originální aranži, za doprovodu Tap Tapu zazpívá Tonya Graves.

 

 foto: archiv kapely_Tomáš Martínek

VÝSTAVA PROTI RASISMU

Propojovacím článkem mezi koncertem a filmem bude VÝSTAVA PROTI RASISMU. Ve své první části připomíná historii židovské a romské menšiny od první republiky až do současnosti, v druhé se zabývá mediálním obrazem romské menšiny. Cílem výstavy je upozornit na to, kam až může vést tzv. sociální inženýrství, o které se v minulosti snažili jak nacisté tak komunisté, a zároveň také na to, kam mohou vést stereotypy v uvažování každého jednotlivce a neopatrné zacházení se slovy a fakty. Jaký je skutečný význam vyjádření jako např. „Etnická menšina znásilnila dívku v Novém Bydžově“ nebo „Tisícovka lidí ve Varnsdorfu protestovala proti Romům a vysoké kriminalitě“, která běžně čteme a slýcháme v médiích? Co tím média způsobují, jedná o záměr nebo nevědomost či lehkovážnost? A nejdůležitější otázka: co to způsobuje nám, čtenářům a uvědomujeme si, jak moc se sebou necháváme manipulovat? Výstava nepředkládá jednoznačné odpovědi, ale historická i současná fakta, na jejichž základě si každý může vytvořit vlastní názor.

POSLEDNÍ LET PETRA GINZE

Unikátní film kombinuje prvky klasického dokumentu a životopisného animovaného filmu. Vypráví příběh chlapce česko-židovského původu, který musel ve čtrnácti letech odejít do terezínského ghetta, odtud v šestnácti do Osvětimi, kde zemřel v plynové komoře. Do té doby však nepsal několik románů a deníků, desítky povídek a článků, nakreslil a namaloval spousty obrazů a po celé dva roky v Terezíně týden co týden vydával časopis.

Jeho příběh obletěl celý svět v roce 2003, když při návratu na zem shořel raketoplán Kolumbia a s ním celá jeho posádka, včetně prvního izraelského astronauta Ilana Ramona. Ramon si s sebou na palubu vzal jednu z Petrových kreseb jako připomínku holokaustu. Tragická událost se odehrála 1. února, tedy v den narozenin Petra Ginze, a vedla k objevení Petrových deníků na půdě jednoho z pražských domů.

Poslední částí akce Lucerna proti rasismu jsou programy pro školy.

Vstupenky na koncert prodává Ticketpro a Lucerna Music Bar za 150,- Kč.

Bonus ke každé vstupence na koncert: vstup na předpremiéru filmu Poslední let Petra Ginze zdarma (do naplnění kapacity kina Lucerna).

Více informací na www.lucernaprotirasismu.cz