Thirty Seconds to Mars

Jedna z nejzajímavějších a nejpopulárnějších kapel z rockově úrodné Kalifornie vznikla původně jako rodinný projekt bratří Letových v roce 1998. Jared Leto, frontman skupiny, zpívá a hraje na kytaru, prošel několika uměleckými školami a popularitu sbírá i coby hollywoodský herec. Jeho starší bratr Shannon, bubeník kapely, se na filmovém plátně objevuje čas od času také a rovněž se věnuje fotografii. Třetím členem Marsů je původem bosenský Chorvat Tomislav Miličević, kytarista, varhaník a houslista.

 

Kapela má za sebou tři alba, přičemž poslední z nich This Is War považuje za zcela přelomové. Vznikalo ve velmi pohnutém období jejích osobních i profesních peripetií. Jared Leto vzpomíná: “Zabralo to dva roky, došli jsme do pekla a zpátky. V jednom momentě jsem měl pocit, že je to náš konec, ale nakonec z toho všeho vzešla užitečná zkušenost změny. Není to moc o vývoji, je to prostě revoluce. Něco jako příchod nového věku.”

 

Kapela se spojila při přípravě alba s jedněmi z nejlepších producentů současnosti Floodem (U2, Nine Inch Nails, Depeche Mode, Smashing Pumpkins) a Stevem Lillywhitem (U2, The Rolling Stones, Peter Gabriel). Jared vysvětluje: “Flood má karmickou schopnost pracovat s kapelami a lidmi, kteří jsou uprostřed období intenzivních změn svého kreativního života. Věděli jsme, že chceme něco jiného, nového a neočekávaného. A Flood byl ideální průvodce na téhle cestě.”

 

Za výjimečný prvek alba lze považovat i unikátní spoluúčast tisícovek členů fanouškovské komunity zvané Echelon. Ti se na nahrávce podíleli jednak živě na jednom z koncertů a hlavně také prostřednictvím takzvaného Digitálního Summitu, který v srpnu 2009 umožnil fanouškům z celého světa včetně Iránu stát se spolutvůrci alba přes nahrávky zaslané po internetu prostřednictvím TwidVid. Kapela si této spolupráce velmi cenila a doposud ji považuje za integrální součást alba a jeden z jeho určujících elementů. Nejen proto se stala nahrávka This Is War komerčně velmi úspěšnou a pro mnohé kanonizovala obsah i formu rockové hudby 21. století.

 

Mezi headlinery letošního RfP se tak řadí kapela, jež prodala již přes 3,5 milionů kusů alb, jejíž videa posbírala řadu ocenění (MTV Video Music Award, Fuse Award, Kerrang! Award) a kterým Youtube napočítalo již přes 100 milionů zhlédnutí. K více než pěti stovkám koncertů (namátkou z největších festivalů Lollapalooza v USA, Pinkpop v Holandsku, Download v UK, Rock am Ring v Německu či japonský Summer Sonic) tak přibude letos i možnost pro české fandy, zažít její unikátní show na hradeckém letišti.

 

Odkazy:

www.thirtysecondstomars.thisisthehive.net

www.facebook.com/thirtysecondstomars

https://twitter.com/30Secondstomars

www.youtube.com/30secondstomars

http://www.youtube.com/30secondstomarsVEVO

 

zdroj: TZ_RfP