S cílem zabránit porušování lidských práv a podpořit firmy v odpovědném chování vznikla kampaň „Byznys a lidská práva“. Na kampani spolupracují Amnesty International, Ekologický právní servis a Společnost pro Fair Trade.
Stále více českých firem přesouvá svou činnost do zahraničí. Nevyhýbají se ani rizikovým zemím v Asii či Africe. Tam musí čelit různým negativním praktikám, jako jsou například dětská práce, nedodržování práv zaměstnanců, diskriminace nebo ekologická devastace.
Připravili jsme proto etický kodex, tzv. Deset kroků k odpovědnému podnikání, který firmám pomůže zorientovat se ve spleti nástrah souvisejících s působením v rizikových zemích. Požadujeme, aby Ministerstvo průmyslu a obchodu tento kodex zveřejnilo na svých webových stránkách a firmy jej zavedly do praxe. Oficiální podpora ze strany ministerstva bude pro firmy potřebnou autoritou.
Kodex upozorňuje na problémy podnikání v rizikových zemích. Doporučuje firmám, jak porušování lidských práv předcházet – například zavedením systematického monitoringu, školením zaměstnanců a vnitřním systémem dozoru. Ochrana práv zaměstnanců se musí stát součástí smluv s dodavateli a všemi dalšími partnery. Nechceme práci dětí, nechceme žádnou další ropnou skvrnu.
Díky lidem jako jste Vy, se nám podařilo získat více než 7500 podpisů pod petici, jejímž cílem je zlepšení chování evropských firem v rozvojových zemích. Kampaň, kterou naši partneři na evropské úrovni vedou již několik let, zaznamenala letos v únoru výrazný úspěch. Po mnoha jednáníchEvropská Komise oznámila, že předloží členským státům návrhy, jak zajistit, aby nadnárodní firmy byly odpovědné za porušování lidských práv a devastaci životního prostředí v rozvojovém světě. Jedná se o skvělý průlom po deseti letech, kdy bylo téma shazováno ze stolu. Nyní je klíčové, aby s těmito návrhy souhlasily členské státy, včetně České republiky. Jednání o jejich přijetí proběhnou v květnu. Chystáme se proto v první polovině května ukončit sběr podpisů a předat petici odpovědným úřadům. Máme tedy posledních několik dnů pro získání podpory pro odpovědné chování firem – pomozte sehnat další podpisy a pošlete odkazhttp://www.amnesty.cz/mailing/l218128le1b/www.zakazdoucenu.cz/petice.php svým přátelům a známým!
KAMPAŇ PODPORUJÍ I ČESKÉ FIRMY
České firmy, které se chovají odpovědně, jsou v nevýhodě vůči těm, které lidská práva porušují. Jejich názor nás zajímá a chceme, aby byl slyšet. Přizvali jsme je proto k podpoře reforem na evropské úrovni a požádali je o podporu tzv. Prohlášení firem za odpovědné podnikání.V současné době se k prohlášení připojilo 12 firem. Je mezi nimi i ta Vaše?
Klikněte zde a zjistěte více informací.
JEDNÁNÍ NA MINISTERSKÉ ÚROVNI
Téma byznysu a lidských práv jsme vnesli do agendy ministerstev zahraničí, průmyslu a obchodu a práce a sociálních věcí. Těší nás, že se ministerstvo zahraničí začalo tématem vážně zabývat a zařadilo ho do své agendy. Intenzivně jednáme s ministerstvem průmyslu a obchodu a jako jediná nezisková organizace pracujeme na získání podpory České republiky pro reformu odpovědnosti korporací na úrovni EU v revizi Směrnice OECD pro nadnárodní podniky.
KDE ZÍSKÁM VÍCE INFORMACÍ?
Webová stránka www.zakazdoucenu.cz je průběžně aktualizována, dozvíte se informace o chování firem z různých koutů světa včetně České republiky i o chystaných akcích. Buďte v obraze!
Rádi bychom Vás rovněž pozvali na diskusi, která se tomuto tématu bude věnovat. Diskuse proběhne ve čtvrtek 28. dubna od 17 hodin v Zelené posluchárně Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Celetné ulici 20.
Pozvání přijali následující hosté:
Pavel Chmelař, ředitel, Na Zemi – Společnost pro Fair Trade
Lukáš Sedláček, výkonný ředitel, European Leadership & Academic Institute v.o.s.
Martin Kryl, Amnesty International a CEE Bankwatch Network
Marek Čaněk, doktorand, Ústav politologie FF UK
Více informací najdete na zde.