Vyrobeno za každou cenu…Podepiš i ty!

S cílem zabránit porušování lidských práv a podpořit firmy v odpovědném chování vznikla kampaň „Byznys a lidská práva“. Na kampani spolupracují Amnesty International, Ekologický právní servis a Společnost pro Fair Trade.

Stále více českých firem přesouvá svou činnost do zahraničí. Nevyhýbají se ani rizikovým zemím v Asii či Africe. Tam musí čelit různým negativním praktikám, jako jsou například dětská práce, nedodržování práv zaměstnanců, diskriminace nebo ekologická devastace.

Připravili jsme proto etický kodex, tzv. Deset kroků k odpovědnému podnikání, který firmám pomůže zorientovat se ve spleti nástrah souvisejících s působením v rizikových zemích. Požadujeme, aby Ministerstvo průmyslu a obchodu tento kodex zveřejnilo na svých webových stránkách a firmy jej zavedly do praxe. Oficiální podpora ze strany ministerstva bude pro firmy potřebnou autoritou.

Kodex upozorňuje na problémy podnikání v rizikových zemích. Doporučuje firmám, jak porušování lidských práv předcházet – například zavedením systematického monitoringu, školením zaměstnanců a vnitřním systémem dozoru. Ochrana práv zaměstnanců se musí stát součástí smluv s dodavateli a všemi dalšími partnery. Nechceme práci dětí, nechceme žádnou další ropnou skvrnu.

PŘIPOJ SE A PODEPIŠ PETICI

Díky lidem jako jste Vy, se nám podařilo získat více než 7500 podpisů pod petici, jejímž cílem je zlepšení chování evropských firem v rozvojových zemích. Kampaň, kterou naši partneři na evropské úrovni vedou již několik let, zaznamenala letos v únoru výrazný úspěch. Po mnoha jednáníchEvropská Komise oznámila, že předloží členským státům návrhy, jak zajistit, aby nadnárodní firmy byly odpovědné za porušování lidských práv a devastaci životního prostředí v rozvojovém světě. Jedná se o skvělý průlom po deseti letech, kdy bylo téma shazováno ze stolu. Nyní je klíčové, aby s těmito návrhy souhlasily členské státy, včetně České republiky. Jednání o jejich přijetí proběhnou v květnu. Chystáme se proto v první polovině května ukončit sběr podpisů a předat petici odpovědným úřadům. Máme tedy posledních několik dnů pro získání podpory pro odpovědné chování firem – pomozte sehnat další podpisy a pošlete odkazhttp://www.amnesty.cz/mailing/l218128le1b/www.zakazdoucenu.cz/petice.php svým přátelům a známým!


KAMPAŇ PODPORUJÍ I ČESKÉ FIRMY

České firmy, které se chovají odpovědně, jsou v nevýhodě vůči těm, které lidská práva porušují. Jejich názor nás zajímá a chceme, aby byl slyšet. Přizvali jsme je proto k podpoře reforem na evropské úrovni a požádali je o podporu tzv. Prohlášení firem za odpovědné podnikání.V současné době se k prohlášení připojilo 12 firem. Je mezi nimi i ta Vaše?

Klikněte zde a zjistěte více informací.

JEDNÁNÍ NA MINISTERSKÉ ÚROVNI

Téma byznysu a lidských práv jsme vnesli do agendy ministerstev zahraničí, průmyslu a obchodu a práce a sociálních věcí. Těší nás, že se ministerstvo zahraničí začalo tématem vážně zabývat a zařadilo ho do své agendy. Intenzivně jednáme s ministerstvem průmyslu a obchodu a jako jediná nezisková organizace pracujeme na získání podpory České republiky pro reformu odpovědnosti korporací na úrovni EU v revizi Směrnice OECD pro nadnárodní podniky.

KDE ZÍSKÁM VÍCE INFORMACÍ?

Webová stránka www.zakazdoucenu.cz je průběžně aktualizována, dozvíte se informace o chování firem z různých koutů světa včetně České republiky i o chystaných akcích. Buďte v obraze!

Rádi bychom Vás rovněž pozvali na diskusi, která se tomuto tématu bude věnovat. Diskuse proběhne ve čtvrtek 28. dubna od 17 hodin v Zelené posluchárně Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Celetné ulici 20.

Pozvání přijali následující hosté:

Pavel Chmelař, ředitel, Na Zemi – Společnost pro Fair Trade
Lukáš Sedláček, výkonný ředitel, European Leadership & Academic Institute v.o.s.
Martin Kryl, Amnesty International a CEE Bankwatch Network
Marek Čaněk, doktorand, Ústav politologie FF UK

Více informací najdete na zde.