Vítězové Brit Awards jsou jasní: Kraloval David Bowie, Ellie Goulding a Arctic Monkeys!

foto: archiv_Brit Awards 2014

 

Předešlé ročníky Brit Awards se pokaždé daly spojit s určitým jménem umělce, avšak slavnostní večer 34. ročníku nejsledovanějších hudebních cen byl v tomto směru velice napínavý až po jeho samotný konec. V průběhu celého večera nebylo možné definitivně určit, kdo ovládne O2 arénu v Londýně. Mezi oceněnými panují jak stálice hudebního průmyslu, tak i nováčkové.

 

Londýnský galavečer 34. ročníku prestižních ocenění ozdobilo vystoupení hned několika hudebních hvězd, včetně dalších vítězů.  Sálavou energii přinesli hned na počátku Arctic Monkeys, kterými se odstartovalo. Na pódiu v londýnské O2 aréně zazpívala i zpěvačka Beyoncé, Kate Perry a Pharell Wiliams v doprovodu Nielse Rodgersa. Během večera vystoupil i Bruno Mars, který si jako jediný z nich odnesl cenu za nejlepšího mezinárodního zpěváka. Ze zámoří tak přiletělo o pět umělců více než v loni, tehdy byl přítomen Justin Timberlake a Taylor Swift. O odevzdávání cen se postarali Kylie Minogue a Prince se svojí novou ženskou kapelou 3RDEYEGIRL.

 

 

David Bowie aktivní po deseti letech!

 

Starý veterán David Bowie, který se pyšní věkem 67, vydal v uplynulém roce album po desetileté pauze. Stal se tak vůbec nejstarším vlastníkem tohoto ocenění a držitelem Brit Awards se zapsal po 18 letech. Ten je podle slov Noela GallagheraOasistoo cool for that shit“(příliš cool na takové sračky). Jelikož působí v současnosti v New Yorku, vyslal modelku Kate Moss, aby za něho převzala cenu a přečetla pár slov z listu, kde se David zmiňuje o tom, jak je důležité, aby Skotsko setrvalo a neoddělovalo se od Spojeného Království.

 

Kategorii domácích sólo interpretů si v ženském zastoupení obhájila Ellie Goulding. Nejlepší mezinárodní skupinou se nestal nikdo jiný než francouzské duo v tajemných přilbách Daft Punk.

Ocukrovaná skupina One Direction si za večer odnesla dvě ceny. Mladíci ji získali jednak za Celosvětový průlom, ale i za Nejlepší britské video díky skladbě The Best Song Ever. Britskými nováčky se stala sestava s názvem Bastille, kterou zanedlouho můžete spatřit na koncertě v Praze. Krom toho, že si Lorde, v tento večer zazpívala na jevišti, stihla si ještě domů odnést cenu v kategorii Mezinárodní interpretky. Sam Smith získal na rozjezd své kariéry Cenu kritiků.

Nejprestižnějším britským producentem roku se stali Flood & Alan Moulder. Rudimental skórovali hned dvakrát. První trofej si zasloužili za píseň Waiting All Night ve spolupráci s Elly Eyre v kategorii nejlepší britská písnička. Druhou zinkasoval, když skladbu společně předvedli jako „mashup“ s písní Pompeii od Nováčků roku Bastille.

 

 

Do třetice jen to nejlepší se nese se skupinou Arctic Monkeys !

 

Arctic Monkeys otevírali ceremoniál skladbou z nového EP s názvem R U Mine. Nikdo neměl ponětí, že po třetí za sebou toto kvarteto ze Sheffieldu si odnese dvě nejvíce sledované ceny. Skupinou roku se stali ve své domovině, jak to už u nich bývá zvykem, a jejich poslední deska AM jim zaručila výhru v kategorii Album roka. Cenu jim předala vítězka minulého ročníku Emily Sandé.

Tento rock’n’roll, hm? Tento rock’n’roll jen tak nezmizí. Čas od času může hibernovat, ponořit se zpět do močálu. Myslím, že cyklická povaha vesmíru, v němž existuje, vyžaduje podvolit se některým jeho pravidlům. Ale vždy čeká hned za rohem. Připravený vrátit se z bahna a prorazit skleněný strop, vypadajíc lépe než kdykoliv předtím. Ano, tento rock’n’roll někdy vypadá, jakoby vybledl, ale nikdy nezemře. A s tím nemůžete udělat nic. Děkujeme velmi pěkně, skutečně si to vážím. Neberte to špatně a zaúčtujte mi ten mikrofon, pokud chcete, „prohlásil při přebírání ceny frontman Alex Turner a pustil mikrofon na zem. Alex Turner žertovně ke konci podotknul, že si stavil výhru spíše na konkurenční skupinu One Direction.

 

 

Podle statistiky prodejnosti alb rocku, má Alex zcela pravdu. Na výsluní britské scény je rock podstatně populárnější než pop. Kdyby to tak nebylo, možná by tyto ceny obhájil někdo úplně jiný.