Rock for People se i letos zazelená a bude obhajovat prvenství v šetrném přístupu k životnímu prostředí!

zdroj: archiv_RfP

 

Podporovaná ekologická doprava vlakem nebo na kole, přes pět desítek stanovišť s koši na tříděný odpad, unikátní separační linka s kapacitou přes 100 tun odpadu nebo alternativní zdroje energie, využívající často fyzickou sílu návštěvníků. A k tomu osvěta, každodenní sběr odpadků, prostor pro neziskové organizace… Je opravdu mnoho aktivit, prostřednictvím kterých bude blížící se festival Rock for People (3. – 6. 7. v Hradci Králové) obhajovat své prvenství na poli šetrného přístupu k životnímu prostředí.

 

Stejně jako v předchozích ročnících bude i letos Festivalpark v Hradci Králové zásoben osvědčenými green-pointy, neboli trojsestavami košů na separovaný odpad, kam lze odkládat plasty, papír a hliník. Mimo samotný areál, tedy především ve stanovém městečku a na přilehlých plochách, budou green-pointy navíc doplněny koši na sklo. Novinkou je mobilní třídící linka, kterou organizátoři RfP nechali sestavit a inovovat na základě zkušeností z minulých let. Festivalovou třídící linkou projde během osmi dnů 100 % odpadu generovaného v průběhu celého festivalu i po něm, přičemž jen vloni bylo takto vytříděno kolem 80 tun odpadů.

 

„Dobře si uvědomujeme, že festival samotný a s ním spojená koncentrace tisíců lidí na jednom místě je nezanedbatelnou zátěží pro životní prostředí. Neustále se snažíme redukovat celkovou ekologickou stopu festivalu a i letos jsme v tomto směru připravili několik novinek. Jsem přesvědčen, že pokud se osvědčí nová linka, celkový úklid areálu máme vyřešený, dále pak můžeme jen mírně vylepšovat a inovovat. Jednoduše řečeno, jako jediný festival u nás už dnes uklízíme dočista a veškerý odpad generovaný v areálu festivalu kompletně třídíme,“ vysvětluje Štěpán Suchochleb, který má ekologický program v týmu RfP na starosti.

 

Certifikace Čistý festival, jíž byl Rock for People za svůj přístup k životnímu prostředí oceněn a která se týká mimo jiné i podpory hromadné dopravy nebo alternativních zdrojů energie, není jedinou významnou trofejí. Festival byl rovněž v minulém a předminulém roce odměněn nejrespektovanějším titulem v této oblasti, kterou je celoevropská cena Green & Clean Award od evropské asociace festivalů Yourope a celosvětové asociace A Greener Festival.

 

I díky divadelním produkcím nebo DJ´s setům čítá program nadcházejícího festivalu Rock for People přes 250 položek na celkem 14 scénách. Na prvních místech samozřejmě neochvějně zůstávají vystoupení Faith No More, The Prodigy, Skrillex, Franz Ferdinand, Orbital, Crystal Castles, Example nebo The Subways. Mezi 3. a 6. červencem se ve Festivalparku v Hradci Králové zaskví rovněž česko-slovenská domácí špička v čele s Monkey Business, Horkýže Slíže, Tomášem Klusem, Vypsanou fixou nebo Čechomorem. Prostor dostanou i speciální projekty jako jediné open-air vystoupení Mekyho Žbirky a 50členného symfonického tělesa Cappella Istropolitana. Rock for People letos slaví 18. narozeniny – díky očekávanému mejdanu proto většina návštěvníků uvítá, že festivalová středa a čtvrtek jsou dny volna.

 

Vstupenky na letošní Rock for People jsou do konce festivalu za cenu 1 600 Kč v prodeji na portálu www.ticketsforpeople.cz a v dalších předprodejních sítích. Generálním partnerem festivalu je společnost T-Mobile, hlavními partnery – jsou Pivovary Staropramen a Google, partnerem Stock Plzeň a hlavním mediálním partnerem Evropa 2. Veškeré další informace jsou k dispozici na www.rockforpeople.cz, na www.facebook.com/rockforpeople či na síti Google+.

 

Jak uvedeno, Rock for People je tradičním účastníkem projektu Čistý festival, na němž každoročně participuje 20 tuzemských open air festivalů se společným cílem: vytřídit co největší množství odpadu. Projekt, který podporuje společnost Ekokom, ocenil RfP prvenstvím v této kategorii už v minulém a v předminulém roce.

 

Rock for People inspiroval svou invencí i jiné letní festivaly a nebrání se dále předávat své zkušenosti. Na pěti akcích byl v minulém roce po jeho vzoru zaveden nový systém třídění odpadu a mobilní svoz čtyřkolkou s vlekem, s jejichž pomocí se podařilo vytřídit rekordní množství odpadu. Díky projektu Čistý festival na RfP navíc v minulém roce proběhly rozbory nevytříděného směsného odpadu, které napomohly dalšímu zlepšování v třídění.

 

Systém třídění je pod dohledem samostatného týmu 200 dobrovolníků, kteří pracují nepřetržitě ve třísměnném provozu. Jedná se povětšinou o návštěvníky festivalu, kteří jsou pro provoz třídící linky i úklid areálu naprosto nepostradatelní. Odpad je z areálu svážen pomocí bezhlučných ekologických čtyřkolek na elektrický pohon, které jsou v permanentním provozu. Po vzoru minulého roku ani letos nebude podceněn separovaný sběr gastroodpadu u stánkařů a veškerých provozů v zázemí festivalu.

 

Všechna sběrná místa jsou během festivalu důsledně monitorována a průběžně vyprazdňována, jejich obsah je následně tříděn pomocí linky v zázemí festivalu a poté do velkokapacitních kontejnerů. Linka umožňuje současné třídění dvou recyklovatelných komodit, navíc je použitelná i na jiných akcích mimo RfP. Díky ní se výrazně urychlí práce za pomoci méně pracovních sil.

 

Rock for People myslí rovněž na motivaci a zapojení festivalových návštěvníků do úklidového procesu. Každý ubytovaný ve stanovém městečku dostane zálohovaný pytel, do něhož může v průběhu festivalu sbírat odpad.

 

A kde vlastně tříděný odpad skončí? Z třídících linek putuje dále ke zpracovatelům, kteří jej využijí – v případě kelímkových plastů nejčastěji na výrobu dlaždic, laviček nebo protihlukových stěn, papír recyklují pro papírové obaly a sklo použijí jako příměs do stavebních materiálů nebo z něj dále vyrábí potravinářské sklo. K tomuto koloběhu a jeho výsledkům přispívají významnou měrou i svědomití návštěvníci Rock for People!