Off Axis – Fusion (2013)

Progresiv-rocková kapela z Frenštátu pod Radhoštem, která za své největší úspěchy považuje festivaly Colours of Ostrava, Rock for People a SázavaFest. Na jaře 2011 vydala své první CD s názvem Sidra Luca. Uplynula dvě léta a formace Off Axis je tu se svou druhou deskou Fusion.

 

Nejedná se tedy na scéně o žádné nováčky a podle toho také deska Fusion vypadá. První, co mě na desce zaujalo a velice příjemně překvapilo, byl zpěv. Old school hlas v moderním pojetí, opravdu pěkně posazená poloha. Kytary jsou dynamické a sóla krásně řežou do uší v tom dobrém slova smyslu.

 

Hned první píseň mě zaujala. Připadal jsem si jako zpět v čase. Skladba Dobré ráno má takovou retro předehru, která určuje směr celé písně a je to super! Navíc výše zmíněný zpěv jen umocňuje dojem. Co mě ovšem při dalším poslechu uvedlo do rozpaků? Píseň Hippie. Proč? Po hudební stránce jde o věc, která patří k silnějším na CD Fusion, ale nějak jsem nepochopil, zda je vlastně rozhodnutá a ví, co chce ve směru prezentace textu. Na albu se nachází osm písní, z toho tři jsou v angličtině. Působí to zvláštním dojmem a kapela již na první desce měla tento koncept. Ale na CD Sidra Luca tomu bylo opačně, angličtina převládala.

 

 

Za poslech stojí zcela určitě celé CD Fusion. Ale za vyzdvižení píseň Dobré ráno, která překypuje energií a pozitivním přístupem. Jde o takovou tu písničku, kterou každý rád po ránu uslyší. Další energická a velice dobře naaranžovaná je Hippie a nakonec Magorie, u níž je hezky nakombinovaná funky kytara s klasickým rockovým soundem druhé kytary.

 

Celkový dojem z CD Fusion je kladný. Jde o hudbu, která má potenciál a najde si své fanoušky. V každém případě je, myslím, na čase rozhodnout se, zda hrát česky nebo se věnovat anglickému veršování. Ať tak či onak, kapela má na to, aby vyjela za hranice stejně tak, má na dobývání srdcí českých posluchačů. Svým druhým počinem Fusion to dala světu jasně najevo…