Mňága a Žďorp je klenot, který se třpytí a leskne i když stárne, Mňága a Žďorp je magnet, který přitahuje pozitivní sílu.
Pánové z Valašského Meziříčí tento rok oslavili čtvrt století od svého vzniku. Skupina dlouho přemýšlela, co nabídne svým fanouškům ke svému výročí. Nakonec vše dopadlo úplně jinak. Petr Fiala, frontman skupiny, navrhl, že by si mohli udělat dárek sami pro sebe a zaskočili tím asi všechny. Stejně jako Olympic, Katapult či Petr Novák přichází i Mňága s albem coververzí.
Název desky, Dáreček, se nese ve znamení překvapení a dárků v podobě různých interpretů, které Petr Fiala oslovil. Deska utvořená ze 2 CD s celkovými 105 minutami k poslechu, je navíc obohacena jedním bonusovým DVD s dokumentem o vzniku celého projektu a pohled do zákulisí interpretů při natáčení.
Na albu najdeme zvučná jména české a slovenské scény, dokonce se objevují i neznámí alternativní interpreti a na závěr dostal i prostor irský písničkář. Pozvání na utvoření desky přijalo 30 skupin: Wohnout, Tři Sestry, Sto Zvířat, Čechomor, Znouzectnost, Michal Hrůza, Kryštof, Xindl X, Vypsaná Fixa, Tata Bojs, Monkey Business a další.
Posluchač si přijde na svou každodenní chuť kávy díky různorodosti interpretů a deska se tímto jen tak neomrzí. Při rozdělování písniček byly nejúspěšnější songy z prvních dvou alb /Made in Valmez, Furt rovně!/. Dokonce to tak pěkně vyšlo, že každý interpret si vybral jinou píseň, kromě skladby „Chceš mě? Chci tě!“, ta je utvořena hned dvěma interprety /Monkey Business, Listolet/.
Hned na úvod této kompilace se postarala skupina Wohnout, která přezpívala písničku z alba „Web site story“ This Song s klasickou domácí omáčkou a utvořili ji jako hlavní chod. Hospodská banda Tři Sestry se na Kovárně dlouho nezdržela. Při několika rundách zelené vznikla skladba Nejlíp jim bylo. Písnička patří bezesporu k těm největším hitům kapely Mňága a Žďorp a tak jsem očekával trochu více tvořivosti, vypadá to opravdu, jako by na to měli chlapci málo času.
Na druhou stranu dostává pochvalu seskupení Už Jsme Doma, které si vybralo píseň z desky Made in Valmez Člověk nového typu a s ní si opravdu pohráli. Saxofon vyměnili za trubky a je z toho úplně jiná písnička vyzařující energii, která má Fialovu duši a myšlenku. S velmi vydařeným dílem přicházejí léčitelé z Jeseníku, Priessnitz. Švejdíkův hluboký chraplavý hlas udělal z písničky Ve 4 ráno něco úplně jiného, než ve skutečnosti je.
Některé verze jsou v duchu alternativního ražení. Příkladem je The Fakes s vokalistkou Johanou Švarcovou s pokojem 17B z protialkoholní léčebny. Pop-elektronický zvuk s příjemným dívčím hlasem v pozadí dává písničce trochu lehkosti a uvolnění. Sběratel ocenění, idol dívčích srdcí a písničkář v jedné osobě. To vše je Tomáš Klus, který bere vše co se dá. Na albu vystupuje s písní Salám-banán z první desky Made in Valmez. Tomáš využívá své schopnosti kytarových přehmatů, v tom mu pomohl i Jiří Kučerovský. Pomalejší verze zní romanticky, ale je dobrá jen tak k táboráku.
Dalšího žolíka vyložili pražští alternativci Tatabojs s písničkou ze sólového projektu Petra Fialy – Nečum a tleskej! vol.2. Skladbu Měsíc předělali jako by byla vytvořena právě těď. Moderní styl a elektronické samply vytvořily hit. Michala Motyčku alias Nicelanda můžeme slyšet zpívat po delší době i v češtině. Vybral si A ty tam, podobně jako Tomáš Klus sází na pomalejší verzi okořeněnou violoncellem a dívčím vokálem v podání Terezie Kovalové.
Vymazlený Kryštof opravdu otevřel Dveře do pokoje. Kde jen se berou myšlenky a nápady u Richarda Krajča. Richard z toho udělal úplně jiný příběh doplněný smyčcovým orchestrem a srozumitelným textem. Tak by to mělo opravdu vypadat!
TIP na HIT: Sto zvířat – I cesta může být cíl, Kryštof – Dveře do pokoje, Priessnitz – Ve 4 ráno