Mandrage – Moje krevní skupina (2011)

Máte s Mandrage stejnou krevní skupinu?

 

Česká nastupující mladá kapela MANDRAGE vydává své v pořadí 3. dlouhohrající album s názvem „Moje krevní skupina“. Deska oficiálně vyšla v listopadu roku 2011.

 

 

Tato partička pochází z Plzně. Současné složení kapely je: Víťa Starý – zpěv, kytara; Pepa Bolan – kytara, zpěv; Matyáš Vorda – bicí; Michal Faitl – basa

 

Hrají spolu přesně 10 let. Za tuto dobu stihli natočit jedno demo a dvě plnohodnotné desky. Demo nese název „Říkala, že jí trápí cosi“. Jejich první deska se jmenovala „Přišli jsme si pro vaše děti“ a vyšla v roce 2007. O dva roky později, v roce 2009 natočili další album. To nese název po největším hitu „Hledá se žena“. S tímto albem vyhráli cenu Óčka v kategorii Rock. O rok později, v roce 2010, už na předávání cen vyhráli Kapelu roku. Za dosavadní dobu stihli natočit 7 klipů, poslední 2 jsou k hitům z aktuálního alba „Františkovy lázně“ a teprve nedávno vydaný singl „Šrouby a Matice“.

 

Mandrage se dají přirovnat k mladé nastupující generaci, která doslova „pobláznila“ velkou část české scény. Jejich tvorba by se asi nejlépe dala kategorizovat jako rock-pop s prvky elektronické hudby. Zařadit je ale napevno do jednoho šuplíku nelze.

 

Pokud jste si už koupili nebo teprve plánujete pořídit nové album, mají pro vás kluci malý dárek s překvapením. Jako naprostou novinku v Čechách Mandrage vytvořili 3D booklet CD, se všemi texty, které si můžete vychutnat se vším všudy. K CD totiž dostanete jako dárek zdarma 3D brýle. Pokud vás ani to nepřesvědčilo, poslechněte si od Mandrage píseň „Františkovy lázně“ zde:

httpv://www.youtube.com/watch?v=BGHt0JO0hvc

Píseň má od svého zveřejnění na Youtube před půl rokem přes 2 miliony shlédnutí. Pokud vás ani to nepřesvědčí, zajděte na nějaký z jejich koncertů. Stojí to za to!

 

Album obsahuje 12 písní v celkové délce 37 minut. Jak už jsem řekl, Mandrage už během roku představili singly „Františkovy lázně“ a „Šrouby a matice“. Obě písně nalezneme na albu spolu s dalšími. Musím však uznat, že tyto písně jsou na desce v hlavní roli a lepší píseň na albu nenajdete.

 

Seznam skladeb: 1-Moje krevní skupina; 2-Diplomat; 3-Františkovy Lázně; 4-Mechanik; 5-Šrouby a matice; 6-Psycholog; 7-Barbora; 8-Geometrie; 9-CML; 10-Disco MOCKBA part I; 11-Disco MOCKBA part II; 12-Air Arabic

 

Celé album začíná písní „Moje krevní skupina“. Hudbu k ní složil Matyáš Vorda. První opravdová píseň se jmenuje „Diplomat“ je velice svižná a hudbu si snadno oblíbíte. Album dále pokračuje hitem „Františkovy lázně“, píseň si okamžitě zamilujete. Má pravdivý text a velmi chytlavý refrén, který si snadno zapamatujete. „Mechanik“ je velice chytlavá píseň s dobrým propojením elektronických samplů. Za chvíli si píseň oblíbíte a úplně se do ní ponoříte. Text k písni „Šrouby a Matice“ si budete opakovat pořád dokola, pokud už se tak neděje. Autorem je Pepa Bolan. Píseň vám bude připadat jak z jiné doby. „Psycholog“ je přeměna do úplně jiného stylu. Pepa k ní napsal opravdu osobitý text. Trošku slabší píseň od Vítka „Barbora“, přesto se o ní nedá mluvit jako o písni, při které se budete nudit.

httpv://www.youtube.com/watch?v=xzi2vbGOJ7g

V tuto chvíli album přechází do druhé poloviny, která je více elektronická. Žádnou pořádnou pecku na ní nenajdete. Za zmínku stojí jen dvoudílná skladba „Disco Moskba“. Jak už název napovídá, píseň je spíše elektronická. Vtáhne vás do sebe a snadno při ní zapomenete, co jste ještě před chvílí poslouchali. Vyjímkou je poslední píseň na albu „Air Arabic“. Je jediná akustická se zajímavým elektronickým zvukem a líbivým textem, který se dobře zapamatuje a vyvolává u posluchače příjemné pocity.

 

Celé album je velice povedené, mezi fanoušky je přijato velmi kladně. „Moje krevní skupina“ bude určitě aspirovat na nejlepší desku tohoto roku. Takové album česká scéna dlouho nezažila. Můžeme se jenom těšit na to, co nám kluci připraví příště. Věřím, že příští album bude stejně dobré nebo lepší, než to aktuální.

 

Z mého osobního pohledu, musím uznat, že jsem Mandrage moc nemusel a měl sem na ně dosti vyhrazený názor. Za změnu mého názoru musím poděkovat hlavně mojí přítelkyni. Díky ní jsem po poslechnutí celého alba názor změnil. Hlavně po rozhovoru, který jsem s klukama viděl. Ještě ten den jsem si byl s přítelkyní CD koupit.