O Cenu Pavla Kouteckého se letos ucházeli režiséři přesně stovky dokumentárních filmů, pětičlenná porota ji udělila filmu s názvem Pozemšťané, koho budete volit? Tento film je společným dílem účastníků dokumentární dílny o. s. Inventura a režisérky Lindy Jablonské. Jeho autory jsou vedle dokumentaristky lidé, kteří se obtížně orientují v okolním světě a ve škole asi zrovna nevynikali. Řečeno politicky korektně – mají mentální hendikep. Štáb sledoval jev, který se týká většiny z nás – voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v roce 2010. Výsledek potvrzuje, že i lidi s mentálním hendikepem se mohou ve veřejném prostoru orientovat a mít politický názor. Film vznikl ve spolupráci s Českou televizí a bude uveden i v rámci přehlídky dokumentárních filmů Český dokumenT 2011, kterou od středy 8. června pořádá Česká televize v kině Atlas v Praze. Režisérka Linda Jablonská a účastníci dokumentární dílny Inventura převzali na slavnostním večeru Ceny Pavla Kouteckého v Divadle Archa skleněný objekt výtvarníka Reného Roubíčka a peněžitou cenu sto tisíc korun od pořadatelů této filmové ceny.
Porota se rozhodla udělit Cenu Pavla Kouteckého filmu, který podle jejich názoru nejaktuálněji, přitom s nadšením, humorem a hravostí vypovídá o současné české společnosti. Přínos tohoto divácky vstřícného, inspirativního a odvážného snímku tkví především v tom, jak odbourává předsudky většinové společnosti vůči lidem s mentálním hendikepem – a to zejména tím, že z nich samotných činí velmi nadané pozorovatele společenského a politického dění. „Hrdinové a zároveň tvůrci tohoto filmu navíc nad většinovou společností vítězí – svým angažovaným zájmem o veřejné dění a tím, jak nenápadně, a přitom s mrazivou silou odhalují slabiny české společnosti,“ uvedl jeden z porotců režisér Radim Špaček. Filmový štáb se vypravil na několik setkání různých politických stran s občany, ve městech i na venkově. Jejich zdánlivě banální otázky často míří k jádru věci a jejich rozhodování o tom, který lístek nakonec vhodí do volební urny, představuje modelovou situaci, v níž se ocitá řada dalších lidí. “Lidé s mentálním hendikepem nemají ostych jít se zeptat svého politika na to, co je skutečně zajímá,“ popisuje režisérka Linda Jablonská. A jak reagovali na tento štáb politici? „Tak například pan Paroubek radil studentům, kam mají dát mikrofon, pan Bém si podle všeho ani nevšiml, že je to trochu jiný štáb a spustil své naučené fráze o tom, že je jeho strana ta nejlepší. Jeho výpověď však byla natolik nezáživná, že jsme ji do filmu ani nedali,“ dodala Jablonská.
Porota také udělila Zvláštní ocenění poroty, netradičně jej nezískal režisér, ale hudební skupina Dva, která výrazně přispěla k působivosti dvou porotou vysoce hodnocených snímků, filmů Medvědí ostrovy Martina Ryšavého a Vše pro dobro světa a Nošovic Víta Klusáka. „Hudební složka těchto filmů dokazuje, jak i nenápadný hudební vklad může atmosféru filmů výrazně ovlivnit a také to, že i dokumentární filmy mohou pracovat s podobnými výrazovými prostředky jako filmy hrané, aniž by jim to ubíralo na autenticitě a vnitřní síle,“ řekla za porotu scenáristka Irena Hejdová.
Cena Pavla Kouteckého vznikla na počest tragicky zesnulého filmaře Pavla Kouteckého, mimo jiné režiséra filmu Občan Havel, a letos se konal její pátý jubilejní ročník. Organizátory jsou Asociace Film & Sociologie, Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět a Divadlo Archa. Do nominací na Cenu Pavla Kouteckého se letos kromě vítězného filmu dostalo těchto šest snímků: For Semafor (rež. Míra Janek), Medvědí ostrovy (rež. Martin Ryšavý), Nesvatbov (rež. Erika Hníková), Vše pro dobro světa a Nošovic (rež. Vít Klusák), Česká Granada (rež. Jan Papoušek) a Filmař, fanoušek, podivín (rež. Kateřina Mikulcová). V pětičlenné porotě letos zasedli režisér Radim Špaček, scenáristka a novinářka Irena Hejdová, ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab, ředitelka festivalu Jeden svět v regionech Lenka Lovicarová a Marie Rumlová z okruhu přátel Pavla Kouteckého. Šestý ročník Ceny Pavla Kouteckého vyhlásí organizátoři na počátku roku 2012.