Sedmičlenná kapela Čankišou nezapomenutelně proniká do povědomí posluchačů doma i v zahraničí díky svým koncertům překypujícím energií a divokými rytmy, kde se míchají různé etnické vlivy, exotické nástroje a rockové kořeny. Čankišou se svou muzikou, která mění koncerty v divoký taneční rej, projeli svět od ostrova Réunion v Indickém oceánu až po Pakistán.
Kapelu Čankišou založili původem bigbeatoví muzikanti na vánočním mejdanu v roce 1999. Za pomoci nejrůznějších nástrojů z celého světa se vrhli do pro ně naprosto nových vod ethna, world music a originálně opřeli svou tvorbu o legendu dávného jednonohého lidu Čanki. Za více jak 10 let existence si kapela vydobyla pevné místo na hudebním slunci a dnes patří ke špičce české world music.
Čankišou vydali několik úspěšných desek: debutové album Hudba lidu Čanki překypující energií a entuziasmem z nově zkoumaných vod world music (2000), zahloubanější Densé ju s titulní mongolskou lidovou písní (2004), kterou si frontman přivezl z mongolského festivalu, a třetí CD Gamagaj inspirované stejnojmennou postavou z knihy Umberta Eca Baudolino (vše FT Records). Početné cesty po dalekých krajích a nejrůznější fúze s místními muzikanty jsou hlavním inspiračním zdrojem čtvrté desky Lé La (2008), která vyšla u vydavatelství Indies Scope Records. Novinář Jiří Moravčík ji označil za nejlepší české world music album roku 2008 a kapela za něj získala nominaci na Anděla 2008 v kategorii world music. Aktuální deska pojmenovaná Faÿt vydaná v září 2011 opět u Indies Scope Records.
V roce 2007 vyšla na českém knižním trhu ojedinělá knížka Ukopnutý palec aneb Příběhy lidu Čanki doplněná soundtrackem (vydavatelství Julius Zirkus). Jde o sbírku 13 příběhů od několika autorů, kteří se každý po svém nechali inspirovat legendou jednonohého lidu Čanki. Originální soundtrack pak obsahuje 13 skladeb, kdy každá povídka inspirovala konkrétního muzikanta Čankišou ke zhudebnění.
Čankišou mají několik klipů: Sham Sut v režii Pavla Jandourka, Anay Yo natočil Dušan Urbanec z respektovaného uskupení VJ Moire a režíroval muzikant David Synák. Klip Zuha, opět ve spolupráci s Dušanem Urbancem, natočil v Pakistánu LP Fish a objevil se v něm i Sain Zahoor. Nejnověší animovaná Borrega je prací studentů filmových škol v Písku.
Čankišou nahráli hudbu Jana Budaře ke kritikou i diváky ceněnému filmu Nuda v Brně režiséra Vladimíra Morávka. Skladby Lebada Roti a A Sta Libera z desky Gamagaj zní v českém filmu Blízko nebe režiséra Dana Svátka (2005).
Zpěvák a frontman kapely Karel Heřman obsadil druhé místo na mezinárodním hudebním festivalu Chuch Mongolia 2001 (v Mongolsku). David Synák se spolu s Divadlem Continuo zúčastnil světové výstavy EXPO 2005 v Japonsku a poté i EXPO 2010 v Číně. Karel Heřman hrál ve filmech Nuda v Brně (režie Vladimír Morávek), Blízko nebe (r. Dan Svátek), Šílení (r. Jan Švankmajer), Hodinu nevíš (r. Dan Svátek), spolupracuje s Divadlem Neslyším.
Čankišou pravidelně čeří domácí i zahraniční festivalové a klubové vody včetně těch nejprestižnějších. Kapela již navštívila 14 zemí, např. Gena festival 2001 ve Švýcarsku, Sziget 2010 v Maďarsku, Maalmikula 2008 v Estonsku, Amsterdam Roots festival 2007 v Holandsku, World Performing and Visual Arts festival 2005 a 2007 v Pakistánu, Manapany Surf festival 2006 na ostrově Réunion v Indickém oceánu apod. Kapela též fúzovala se světovou hvězdou world music Sain Zahoorem, který získal prestižní ocenění BBC Worldmusic 2006.
Kapela hraje v obsazení:
Karel Heřman – zpěv
Zdeněk Kluka – zpěv, bicí, perkuse, balafon, blasakoredeon, tahací harmonika
David Synák – didjeridoo, flétny, altsax, sopránsax, jinagovi, perkuse, sbor
Martin Krajíček – mandolína, kytara, sbor
Jan Kluka – djembe, perkuse, bicí, trabuka, yarin, sbor
René Senko – tenorsax, perkuse, sbor
Roman Mrázek – baskytara, sbor