Tchoři

Skupina vznikla v jednom nejmenovaném lese v létě roku 1993, kdy se tchořům obzvláště dařilo. Z nory tenkrát vylezli: MOŠNA – řef, DŮVĚŘIVÝ STUART– tlustý struny, JIM TRACHTA – kytara a JEŽEK – škopky.

 

Původní hluboká myšlenka byla“ jen si něco nahrát na památku“. Po necelém půlročním dření ve vypůjčené zkušebně na vypůjčené nástroje a aparaturu se historicky první vystoupení konalo 29.12.1993 v Tančírně Prusy. To už druhou kytaru drtil YFAN KRAMER, který mezitím doplnil sestavu na 5 členů. Produkce čítala osm vlastních písní. Některé z nich Tchoři hrají dodnes, jako např. Dřevorubec, ZOO, Důchodce atd. Od té doby hraje skupina nekompromisníFOLKPUNKHARDROCK NA BÁZI METALU S CÍLEM TOTÁLNÍHO CHAOSU A DESTRUKCE. Po vcelku kladném ohlasu se skupina rozhodla, že když už to jako umí, tak ještě jako někoho obšťastní. Hrávalo se v nejbližším okolí. Po vystoupení na koupališti DOMAŽLICE – ČECHY v květnu 1994 došlo k první z řady změn ve složení sestavy. Za bicí usedl MLÁDÍ a YFANA vystřídalPEPA JACKSON. Tehdy se kapela přestěhovala do první vlastní zkušebny v tělocvičně ZŠ v Horní Moštěnici. Tady začal vznikat první tématicky ucelený koncertní program, kapela sice používala rekvizity a převleky, nicméně vše do té doby záviselo na momentální improvizaci zpěváka MOŠNY.

 

Po přestěhování do druhé vlastní a vlastně dosavadní zkušebny v Prusích začala kapela opět laškovat s myšlenkou na přenesení svých písní na nosič. V roce 1995, kdy se změnili posty kytaristů a PEPOVO místo opět zaujal YFAN KRAMER, se o víkendu 22-24. září 1995 nahrály dva demosnímky s názvy DŘEVORUBEC a ZCELA CELÁ PRÁZDNÁ CELA.

 

V roce 1996 došlo k osudnému spřátelení s kapelou CHLAPI Z PRÁCE S.R.O. z Vysokého Mýta. Proběhlo první společné vystoupení ve Skořenicích u Chocně. Kapela tehdá hrála ve čtyřech, protože sestavu opět opustil YFAN KRAMER. Probíhalo hledání druhého kytaristy a nalezen byl SEMAN. A tak se stalo, že kapela byla z jedné vísky, BEŇOV se to jmenuje. V roce 1997 oznámil odchod JIM TRACHTA a kapela znovu hledala. Štěstí se na ně usmálo v podobě kytarového mága, který si říkal KRLEŠ. byl rovněž prvním ženatým členem kapely. V této sestavě bylo 6-9. srpna 1998 nahráno demo MASKY, na které se materiál připravoval ještě s JIMEM.

 

Takto se hrálo na různých vystoupeních po republice až do roku 1999, kdy se KRLEŠodstěhoval do Brna. Na jeho místo se vrátil JIM TRACHTA a kapela pokračovala v hromadě vystoupení. Na podzim 2000 odešel bubeník MLÁDÍ a jeho místo zaujal JEŽEK, který již v kapele působil v jejich začátcích. V červnu 2001 kapela nahrála první CD s názvem FUNUS.V lednu 2002 JIM TRACHTA opět oznámil svůj odchod. Po zhruba půlročním hledání se na inzerát ozval nadějný JARYN RUDÝ DALMATIN. Ve stejné době však odchází JEŽEK a takéSEMAN a za bicí usedá opět MLÁDÍ.

 

Po úspěšném zaškolení JARYNA RUDÉHO DALMATINA se nyní čtyřčlenná skupina zůúčastňuje celé řady vystoupení, tvoří nové písně a připravuje se nové CD. Nicméně v listopadu 2003 DŮVĚŘIVÝ SŤUART pomalu začíná pomýšlet na ukončení činnosti. Po debatě s ostatnímy členy však v kapele setrvává až do září 2004, kdy oznamuje odchod. Kapela, tak, jak již několikráte předtím začala hledat náhradu. Mezitím, jako záskok, vypomáhali MICHAL (ex vocal STYLER) a DAVE (STYLER, ARAKAIN REVIVAL a jiné … ). Baskytaristu se nedařilo najít a kapela tedy nekoncertovala až do června 2005, kdy (pokud to bylo možné) začal DŮVĚŘIVÝ SŤUART zaskakovat sám za sebe. Takto se kapela plácala až do března 2006, kdy situace vyvrcholila odchodem MLÁDÍHO. Jeho místo zaujal v pořadí třetí bubeník LUKIN (NOTOREST, ARAKAIN REVIVAL). Natrvalo se vrátil též DŮVĚŘIVÝ SŤUART, čímž se vyřešila i situace kolem baskytaristy.

 

LUKINEM za bicíma, který sedl do sestavy jak prdel na hrnec začala nová éra. Víc zkoušení, víc hraní, ňáký prachy ve společné portmonce atd. Nastal čas na výše zmiňované CD, jehož příprava byla přerušena personálním kolotočem. Protože nápady byly k dispozici v hojné míře, návštěvě studia nestálo nic v cestě. Po předchozích výborných zkušenostech s Vaškem Dreiseitlem (demo MASKY) TCHOŘI kontaktovali jeho studio, kde v únoru 2007 spáchali přelomové CD s prozaickým názvem „SMRATH METAL“. Přelomové proto, že zde poprvé použili tvrdší zvuk, poprvé zde zazněly sedmistrunná kytara, pětistrunná baskytara a MOŠNOVI skvěle naladěné hlasivky. Křest proběhl 2.6.2007 v Beňově a následovala úspěšná sezóna gradovaná vystoupením v Německu v září 2007. Po vlažném rozjezdu sezóny 2008 se 9.5.2008 na akci v Prusích, kde TCHOŘI nevystoupili z důvodu nemoci zjevila KLÁRA M. Hrála v náhradním programu na kytaru, zaujala a byla oslovena. Výzvu přijala a po měsíci poprvé vystoupila na pozici druhého kytaristy. Po šesti letech jsou tedy TCHOŘI opět v pětičlenné sestavě a navíc s podstatně atraktivnějším celkovým image, kde konečně ukázali, jak vypadá TCHOŘÍ samička!

zdroj: bandzone.cz

Současná sestava:

 MOŠNA – řef,

DŮVĚŘIVÝ SŤUART – tlustý struny,

JARYN RUDÝ DALMATIN – kytara,

KLÁRA M – kytara,

LUKIN – bicí.

 

Diskografie:

2007: SMRATH METAL

2011: EVANGELIUM