Bůhví

Písničky s českými texty, kde text je stejně důležitý jako muzika… a naopak. Rádi se nechají ovlivnit všemi možnými žánry, tedy například popem, jazzem, folkem, funkem, ethnem, rockem a ví Bůh čím ještě. Nejlépe asi bude, když si je osobně přijdete poslechnout a posoudíte sami.

Stručná biografie
Kapelu Bůhví založil se spolužáky na gymnáziu v roce 1995 Martin Hrubý, v letech 2002 až 2008 ve skupině účinkoval Ondřej Brzobohatý. Bůhví dosud nahráli 2 alba – Akt (WIND, 2004) a Hodina (EMI, 2007) – a v létě tohoto roku se chystají k nahrávání alba v pořadí třetího, které by mělo vyjít na podzim 2010. Skupina je držitelem dvou hudebních ocenění – interpretační Porta 2004 a Krteček festivalu Zahrada 2004. Hudebně se Bůhví pohybují napříč žánry (pop-rock-folk-world music) a od většiny tuzemské písňové produkce se odlišují důrazem, který kladou na myšlenkovou úroveň svých českých textů.

Bio v datech
1995 – Martin Hrubý se spolužáky z gymnázia zakládá skupinu Bůhví, dvorním textařem se stává Vojtěch Probst.
2000 – skupina nahrává svá první autorská demoalba „Vynášení zimy“ (11 písní) a „Chagallie“ (7 písní) ve složení Martin Hrubý (zpěv, kytara), Jiří Bukovský (zpěv, klávesy), Pavel Trojan (zpěv, basa) a Miloš Korbel (bicí).
2001 – demoalbum „Slovo o pluku Igorově“ (14 písní).
2002 – změna v sestavě, do skupiny přichází Ondřej Brzobohatý (zpěv, klávesy), Radim Knapp (trubka) a Jaromír Telenský (bicí), demoalbum „Bůhví“ (9 písní).
2003 – prázdný post trumpetisty obsazuje Karel Pičman, album „Akt“ (15 písní – Michal Dvořák-WIND).
2004 – Ondřej Brzobohatý moderuje televizní pořad Česko hledá SuperStar a stává se celebritou, fanouškovská základna skupiny se od základů proměňuje. Bůhví získávají ocenění Interpretační Porta a divácký Krteček festivalu Zahrada.
2005 – Ondřej Brzobohatý a Bůhví se objevují na festivalech a v televizních pořadech, Pavla Trojana na postu basisty střídá Ulf Gjerdingen.
2006 – odchází bubeník Jaromír Telenský, nahrazuje ho Mikoláš Nop.
2007 – album „Hodina“ (12 písní – EMI).
2008 – odchází Ondřej Brzobohatý a posléze i Karel Pičman a Ulf Gjerdingen, na post klávesisty zasedá Zdeněk Urbanovský.
2009 – skupina si dopřává koncertní pauzu, Martin Hrubý s Vojtěchem Probstem pracují na novém repertoáru.
2010 – Bůhví obnovují koncertní činnost ve složení Martin Hrubý (zpěv, kytara), Zdeněk Urbanovský (klávesy), Filip Novák (zpěv, basa) a Martin Kopřiva j. h. (bicí).