Honza Doskočil: Věděli jsme, že k sobě patříme…

foto: Jan Hrdý

 

Honza Doskočil svým osobitým podáním písní od Freddieho Mercuryho doslova zvedl diváky na středočeském Zlatém oříšku ze židlí. Tento teprve čtrnáctiletý kluk předvedl výkon, za který by se nemusel stydět žádný profesionální zpěvák.

 

Honzo, kdy ses začal zajímat o hudbu? Vedli tě k ní doma rodiče?

O hudbu jsem se začal zajímat asi ještě dříve, než jsem mluvil, alespoň mamka mi to tak vyprávěla. Když jsme šli na procházku a já šlápl na kanál, zjistil jsem, že má jiný zvuk než asfalt, a tak jsem pořád šlapal na kanál a na silnici a poslouchal odlišné zvuky. A broukal jsem si, ještě než jsem začal mluvit. V pěti letech jsem začal hrát na zobcovou flétnu, v osmi na kytaru. V devíti jsem začal chodit na výuku k panu Bardovi a v jedenácti jsem přidal elektrickou kytaru u Ondřeje Pátka. V rodičích mám ohromnou podporu, neustále mě někam musejí vozit, shánět aparáty, nástroje. Dříve mi mamka občas poradila i se zpěvem. Teď už na to mám skvělou paní profesorku.

 

Chceš se hudbě věnovat i profesionálně, nebo tvé životní cesty směřují jiným směrem?

Určitě se chci hudbě věnovat. Připravuju se na příští rok na talentové zkoušky na státní konzervatoř v Praze.

 

Pokusil ses i něco složit?

Skladba mě láká, už se o to trochu pokouším.

 

Prozraď nám své úspěchy.

Hodně si cením výhry na rockovém táboře Rockcamp 2012, kde jsem vyhrál jako sólista a kde cena byla účinkování na 11. ročníku Freddie Mercury Memorial Day ve švýcarském Montreux, kterému předcházelo ještě jarní hraní v Liverpoolu ve Cavern Clubu – kolébce Beatles. Byla to skvělá zkušenost. Dále určitě výhra Zlatého oříšku Středočeského kraje a nominace do celostátního kola.

 

S písněmi Freddieho a hlavně svým vlastním projevem jsi ohromil porotu i publikum na Zlatém oříšku. Queeni asi patří k tvým oblíbeným kapelám. Kdo ještě je tvůj vzor?

Mým velkým hudebním vzorem je ve zpěvu Freddie Mercury, Bono Vox a Bon Jovi, z naší scény Petr Kolář a Lucie. A z kytaristů obdivuju Briana Maye a Garryho Moora.

 

Nedávno jsi začal hrát s kapelou The Drops. Jak ses k nim dostal?

Na stejném táboře, jenž jsem už zmínil, byli kluci, kteří dali dohromady kapelu The Drops, s níž se probojovali také do Montreux. Na první generálce před Liverpoolem jsem s nimi nazkoušel píseň Bohemian Rhapsody od skupiny Queen a všichni jsme věděli, že k sobě patříme.

 

Můžeš nám kapelu trošku představit? Odkud jste, jaký styl hrajete a hlavně kdy a kde vás budeme moci vidět a slyšet?

Hrajeme rockovou/hard-rockovou muziku, převážně Queen, Bon Jovi, z našich kapel Olympiky, ale i třeba Pražský výběr. Máme i vlastní tvorbu a letos v březnu nás čeká natáčení prvního CD s vlastními písničkami.

Měli jsme náročný, ale úžasný rok 2013. V listopadu jsme ještě hráli v Drážďanech na charitativním koncertě k boji proti AIDS, asi nejlepší koncert minulého roku, co se obecenstva týče, a v prosinci jsme měli dva vánoční koncerty, jeden na Šumavě ve Kdyni a jeden v Praze v Kyjích.

Teď máme období zkoušek na nahrávání, nejbližší jistý koncert je v červnu v Děčíně. Ale na našich stránkách www.TheDrops.cz nebo na Facebooku včas najdete všechny naše plánované akce. Určitě bych si rád v brzké době zahrál s klukama v říčanském kulturním domě. Tam to vlastně vše začalo na koncertech s panem Bardou. Tak uvidíme, jestli se to podaří.

TEXT: Lenka Bartáková

 

Věděli jsme 1:

Honza bydlí na Žernovce a chodí na základní školu v Mukařově. Jeho největším koníčkem je nejen hudba, ale rád i sportuje. Hraje stolní tenis, volejbal, tenis, florbal, prošel si fotbalem a rád i lyžuje a hraje hokej.

Věděli jsme 2:

Honza nedávno začal hrát a zpívat ve skupině The Drops, kterou tvoří pět kluků z Kladna, Děčína, Sedlčan, Úval a Žernovky. Na snímku zleva: Honza Doskočil, Filip Vavřička, Tomáš Burian, Pavel Válek a Honza Grünwald.