DJ Subgate: „… měl jsem sen asi jako každý začínající DJ…“

zdroj: archiv interpreta

Supportoval takové velikány elektronické scény, jako jsou Carl Cox, Umek, Laurent Garnier, Jon Rundell nebo Anthony Rother, v České republice pravidelně vystupuje na vyhlášených eventech typu Apokalypsa, Mácháč či Citadela, se svým recordbagem zavítal mnohokrát do zahraničí, aktivně se podílí na dění elektronické taneční hudby u nás, jeho vlastní tvorba spatřila světlo světa na vydavatelstvích nejen v České republice, ale i v Kolumbii, Skotsku, Španělsku, Mexiku nebo Rakousku… Řeč je pražském rodákovi Ondřejovi Beránkovi alias Subgatovi, se kterým jsme si povídali o jeho začátcích, produkci a samozřejmě také o akcích, na kterých v minulosti vystoupil a na kterých se v blízké době představí!

 

1. Ondro, co od tebe můžeme na akcích slyšet? Co tě charakterizuje?

Asi jako každý DJ, který hraje nějakou dobu, jsem si prošel určitými stádii v rámci stylů elektronické hudby. V současnosti se převážně prezentuju dnešní podobou techna a techhousu, ale vzhledem k tomu, že mám rád elektronickou hudbu napříč žánry, tak do svých setů mnohdy zapojuju i deepovější tracky nebo kultovní skladby, ke kterým mám určitý vztah. To všechno samozřejmě záleží na daném eventu, na kterém vystupuju, a na jeho atmosféře.

 

2. V posledních letech je o tobě hodně slyšet a stáváš se vyhledávaným DJem na prestižních akcích. Jaké to pro tebe je? Je to velká zodpovědnost hrát pro tisíce tancechtivých lidí?

Záludná otázka.:) Když jsem před třinácti lety začínal s hraním, měl jsem sen asi jako každý začínající DJ, který se za nějakých pár let vidí před několikatisícovým davem po boku předních světových jmen. Bylo mi ale jasné, že za úspěchem tohoto typu je taky spousta píle, práce, nic nejde mávnutím kouzelného proutku a musíš na sobě neustále pracovat. Vystoupení s Carlem Coxem nebo Laurentem Garnierem bylo pro mě jakýmsi splněním toho teenagerovského snu a zároveň mě to nakoplo i do budoucna. Musím říct, že hraní po boku takových jmen a na takovémto typu akcí je pro mě vždy velkou výzvou, ale zároveň i zodpovědností. Nicméně když vidíš bavící se dav a jsi s ním na stejné vlně, tak ten pocit je nepopsatelný a přál bych ho zažít každému. Když například vzpomenu na Citadelu se zmiňovanou legendou Carlem Coxem, jehož desky jsem si jako začínající kupoval, tak od příjezdu do Brna jsem byl hrozně nervózní, protože přece jen hraješ se svým vzorem. Měl jsem pokoj na hotelu hned vedle něj a ve spojení s nervozitou se mi vůbec nikam nechtělo. Pak jsem dorazil s přítelkyní na místo, podal jsem si s mistrem ruku, pozdravili jsme se a nervozita částečně opadla. A po odehrání několika tracků, kdy jsi před sebou viděl „koberec“ bavících se lidí, byla pryč úplně a užíval jsem si to, jak jen to šlo.

 

3. Jsi také velmi úspěšný producent. Tvá produkce se prodává na mnoha místech a je vyhledávaným artiklem taneční scény. Jak jsi to dokázal?

Co se týče produkce, tak prvotní seznamování se softwary na tvorbu muziky jsem si odbyl ještě nějaký ten rok před tím, než jsem začal hrát. Ale v té době jsem tomu nevěnoval velkou pozornost a naplno jsem se pustil do produkce až před pěti lety. Byl to další rozměr ve vnímání hudby, možnost, jak předat svou myšlenku do jednotlivých skladeb a využít vlastní kreativity, a dalším důležitým aspektem byl i fakt, že v současnosti je vlastní produkce nedílnou součástí DJe, a pokud ji nemáš, máš to v této brandži o poznání těžší. Jestli se nepletu, tak první track mi vyšel na domácím labelu Nightphunk v polovině roku 2010 a od té doby mám na svém kontě více než 20 releasů na labelech ze Skotska, Kolumbie, Španělska, Mexika a dalších zemí.

 

4. Pomáháš nějakým způsobem někomu na naší scéně? Kapele, DJovi, producentovi…

Musím říct, že v posledních pár letech se toho u nás v rámci taneční scény odehrálo a odehrává čím dál tím víc. I když naše scéna není moc velká, tak se k nám vozí celá řada kvalitních umělců a vzniká spousta zajímavých konceptů a eventů, které stojí za povšimnutí. Na druhou stranu tady nemáme takový support ze strany partnerů či médií jako v zahraničí a o to je to komplikovanější. Projevuje se to jak v rámci pořádání eventů, tak i v celkovém povědomí elektronické scény mezi lidmi. Nicméně je zde spousta tvořivých a schopných lidí, kteří mnohdy i s riskem vlastních financí dělají opravdu kvalitní večery se zahraniční účastí a v globálu tak pomáhají dalšímu rozvoji scény u nás. Osobně fandím všem, kteří se tu o něco snaží, a je opravdu jedno, jestli se pustí do pořádání eventu ve stylu techna, housu, techhousu, deephousu nebo hard techna. Spousta akcí mi dává inspiraci a díky nim se mohu i ponaučit v některých věcech, jak a co dělat jinak. Partiček a seskupení, jež se tu o něco snaží, je poměrně hodně, a když mě někdo požádá o pomoc nebo radu a jeho myšlenka a koncept se mi líbí, tak mu rád pomohu. To samé platí i o DJích či producentech. Pokud vidím, že to, co dělají, pro ně není jenom jakýmsi módním trendem, ale mají k tomu vztah a požádají mě o nějakou pomoc, tak jim rád vyjdu vstříc. A co se mých současných aktivit týče, tak letos spolupracuju stejně jako loni v rámci PR s pořadatelem festivalu Svojšice, dále kooperuju ve spojení se sobotní techno stagí na festivalu Mácháč s promotéry tohoto festivalu, a když se budeme bavit o produkci, tak čas od času dávám soukromé lekce těm, kteří mají zájem o produkování vlastní muziky.

 

5. Děláš velmi úspěšné taneční akce a jsou i místa, kde tě můžeme pravidelně navštívit. Řekneš nám o nich něco?

Mým domovským klubem je hlavně Chapeau rouge, kde již osmým rokem produkuju svůj rezidentní event Creative, na němž se v minulosti představila celá řada zajímavých zahraničních hostů, domácích stálic a také talentů, kteří stojí za povšimnutí širší veřejnosti. Do loňského roku jsem měl event na starosti s Nkypem, jedním z nejdéle hrajících DJs u nás, a od uplynulého léta spolupracuju ještě s Robem Smilem a musím říct, že nám tato kooperace velmi vyhovuje a svědčí. S tímto eventem jsme v minulosti navštívili i několik dalších měst a s podtitulem Creative on the Boat jsme ho několikrát uspořádali také na jednom z pražských parníků na Vltavě. Letos s ním máme také spoustu zajímavých plánů. V červnu a červenci se uskuteční dvě vydání Creative on the Boat. 13. června zavítáme v rámci Creative on the Beach na koupaliště v Mlékojedech, a pokud vše vyjde, jak má, tak se Creative a Chapeau Rouge bude starat o oficiální afterparty po festivalu Svojšice. A na září máme přichystaného velmi zajímavého hosta, kterého teď nechci prozrazovat. Co se týče dalších akcí, tak jsou to vesměs jednorázové eventy, jako byly například Uto Karem nebo Bushwacka v pražské Mecce, na kterých jsem spolupracoval s pořadateli eventů Citadela a Apokalypsa, nebo večírek Space, jenž se konal uplynulý rok na Žižkovské věži pod hlavičkou dnes již zaniklého klubu Touster. V blízké budoucnosti spatří světlo světa také jeden ryze techno večírek, který mám na starosti ve spolupráci s klubem Mecca, ale podrobnosti si v tuto chvíli nechám zatím pro sebe.:)

 

6. Loňský rok byl pro tebe velmi úspěšný a hektický. Co tě čeká letos?

Jak říkáš, loňský rok byl opravdu jedním z nejnáročnějších v mé kariéře. Během něj jsem vystoupil na celé řadě festivalů a eventů, na které jen tak nezapomenu, ať už to byly festivaly typu Mácháč, Svojšice nebo eventy, jako jsou Citadela, Apokalypsa. Kromě toho jsem měl možnost vyrazit se svým bagem například do Rakouska nebo Německa. Letos bych se měl představit taktéž na Svojšicích, Mácháči a dalších menších festivalech a ve hře jsou i vystoupení v zahraničí. Takže je určitě se na co těšit!:)

 

7. Jaké máš aktuální plány v produkci? Chystáš něco velkého? Nebo nějakou zajímavou spolupráci?

Letos mi toho vyšlo docela hodně. Za zmínku stojí například vydání mého tracku na prestižním skotském labelu Bullet:dodge v rámci jejich kompilace, spolupráce s mexickým vydavatelstvím Bit Records nebo znovuvydání mého tracku Imagine s remixem od Olivera Kleina z Německa. Pro tento rok jsem se rozhodl zúčastnit, ať už sám nebo společně s mým producentským kolegou Tibizou, několika remix contestů a v tuto chvíli čekám na termíny vydání dvou releasů na dalších zahraničních labelech. Kromě toho v tuto chvíli spolupracuju také s domácí legendou Pavlem Bidlem na dalších počinech. Pevně věřím, že se lidem bude naše muzika líbit.

 

8. Hudba tě živí, nebo musíš dělat ještě něco dalšího?

Je to tak půl na půl. Mám několik dalších aktivit spojených s různými typy eventů, ať už v rámci produkční činnosti, bookingu vystupujících nebo PR pro dané eventy, ale vesměs je to všechno v mém ranku, takže mě to baví a koresponduje to i s DJingem a produkcí.

 

9. Kde tě můžeme v nejbližší době vidět a slyšet?

Vzhledem k tomu, že jenom během května je těch večírků opravdu nespočet a v následujících měsících tomu nebude jinak, tak se o mně veškeré důležité informace včetně termínů, fotek nebo setů můžete dozvědět na mé fanpagi www.facebook.com/djsubgate.