Bára Zemanová: „Péct umím, ale peču raději maso než buchty…“

foto: archiv_natáčení videoklipu Recept na buchtu

BUCHTA TOUR 2014 je spojení kapel Báry Zemanové & Band a pražských Bekofis. Jak si k sobě tyhle dvě rockové partičky našli cestu jsme se zeptali obou kapel.

BÁRA ZEMANOVÁ & BAND

www.barazemanova.cz

složení: Bára Zemanová, Jirka Sponner, Honza Václavík, Tomáš Mouřenec, Ondra Černý

 

Báro, je vidět, že se ti začalo zase dařit. Kapela se stabilizovala, média propírají, jak jsi zkrásněla, máte nový úspěšný singl a jedete turné s fajn kapelou Bek Ofis. Cítíš se šťastnější a spokojenější, nebo to jen tak vypadá a pod tím pozlátkem to není tak horké?

Co se týče kapely a koncertů, tak jsem samozřejmě nadšená. Spojili jsme se na jarní turné se skvělou bandou, podařilo se nám dokonce natočit společný singl a navíc už jsem se po té klasické zimní pauze těšila do klubů. S naším bandem doděláváme nový pecky a jsme rádi, že už si je s sebou vezeme na pódia. Jsem docela nabitá energií.:) Ale když se poodkryje to pomyslné pozlátko, tak je za tím taky spousta dřiny a stresu, jelikož si všechno s kapelou domlouváme sami. A takový turné po organizační stránce fakt není procházka růžovým sadem. Ale jsem ráda, že se zatím vše daří.

 

S Bek Ofis jste uprostřed turné. Jak jste si vzájemně sedli?

My se s „Bekáčema“ známe už delší dobu, teda hlavně s frontmanem Honzou. Ostatní kluky jsme poznali při přípravách tour a hned jsme věděli, že je to ta správná parta a že Buchta tour bude slušná jízda.:)

 

Máte i společný singl Recept na buchtu. Kdo je strůjcem textu a tohohle šíleného názvu?

Prvotní nápad Receptu byl Honzíka z Bek Ofis. On je Honza vůbec taková továrna na vtipný nápady, takže jsme se s naším kytaristou Tomášem hned chytli a text napsali společnými silami. Pomáhal nám ještě Ondra Sluka, aktuálně nový bubeník z Bek Ofis, a taky pan „Jameson“, kterého možná znáte.:) Výsledkem je Recept na buchtu a z toho tvůrčího večera máme samozřejmě i spoustu nezveřejněných verzí, které možná časem vypustíme do světa.:)

 

Umíš péct?

Péct umím, ale peču raději maso než buchty.:)

 

Ty jsi na duety velmi využívaný typ zpěvačky. Zpívala jsi s UDG, s Rybičkami 48 a teď s Bek Ofis. Tyhle klučičí kapely tu píseň většinou ve svém playlistu nechají i bez tebe, maximálně si nasadí paruku a snaží se tě imitovat. Jak to funguje u tebe a jak myslíš, že dopadne Recept na buchtu?

No, bojím se, aby se mi nezačalo říkat „duetová zpěvačka“.:) Prostě jsem vždycky dostala nabídku od skvělý kapely zazpívat si skvělou písničku a mě tyhle spolupráce baví. Pokaždý mě obohatí, sbírám zkušenosti a taky to vždycky byly kapely nebo interpreti, který jsem měla ráda a věděla jsem, že je to silná písnička, jako např. u Zamilovaný/Nešťastná. S Buchtou je to stejně tak. Je pak problém, když se ty dva už na live duet nemůžou sejít, ale v Rybičkách mě v nouzovém případě nahrazuje dáma s parukou a v Bek Ofis je šikovná zpěvačka Kája. My s klukama na koncertech duety taky normálně hrajeme. Zpívá je se mnou Tomáš a někdy i třeba človíček z publika.

 

Nedávno jsi uvedla, že jsi svobodná, ale že se těšíš na turné s Bek Ofis právě proto, že jsou to pěkní mladí kluci. Jak jde lov?

Haha :), zatím nebyl čas lovit a hlavně jsem přišla na to, že jsme lepší parta takhle, jako kamarádi a kolegové. Ale je určitě na co se dívat. Zaprvé jsou to hezouni a zadruhé se moc těším, jestli ještě nedorazí další hezouni třeba na koncert.

 

Přiznej se, koho z nich bys brala?

Jsem holka upřímná, takže se mi nejvíc líbí Viktor.:) Ale jak říkám, nebrala bych nikoho, protože jsme přátelé.

 

Jak bys jedním nebo dvěma slovy definovala jednotlivé členy Bek Ofis?

Honza – bavič, Viktor – balič, Karel – pohodář, Ondra – profík.:) To bylo první, co mě napadlo. Po prvních pár společných koncertech toho víc nevymyslím, zatím.

 

Je společný singl s Bek Ofis konečná, nebo máte v plánu pokračovat ve vzájemné spolupráci?

Já myslím, že vždycky ten jeden duet stačí, ale určitě se nebudu bránit i nějaké další spolupráci. Třeba dáme dohromady i Recept na svíčkovou.:)

 

Nedávno se po pauze vrátil bubeník Ondra Černý. Jak se vám loučilo s „náhradníkem“ Lukášem? Věděl, že je to jen nakrátko?

Ze začátku to asi Lukáš nevěděl, stejně jako my jsme pořád byli v rozpacích, jestli se Ondra bude moct vrátit. Nakonec jsme si s Lukášem nesedli natolik, aby byl stálým členem, a když Ondra oznámil návrat, byli jsme nadšení. Lukáš je skvělý bubeník, má své projekty a my jsme vděční, že s námi tu chvíli byl. Ale Ondra je prostě rodina.:)

 

Už jsme mluvili o změně tvé image. Není to tak dávno, co ses projevovala jako rockerka a rebelka, a teď působíš jako dračice, leč v těle kultivované dámy. Máš stylistu, nebo jsi jen dospěla a k novému outfitu došla věkem?

Myslím, že je to věkem. Stylistu jsem nikdy neměla, tedy až na pár důležitých společenských akcí. Outfit dámy-dračice mě baví a už přece jen nejsem teenager. I když se tak často cítím.:)

 

Dospěla Bára Zemanová i duševně, nebo jsi pořád střelená rockerka?

Tak i dospělý můžou bejt střelený a to ze mě nevyprchalo. Jen jsem si ucelila životní názory, trochu jsem se zklidnila a nabrala víc zodpovědnosti. Jinak jsem pořád stejnej ďábel.:)

 

Jak to vypadá s Bárou Zemanovou & Bandem? Kdy se dočkáme dalšího alba?

S Bandem teď pracujeme spíš na singlech a klipech než na desce jako takové. První z nové tvorby vyšel v roce 2012 Rock´n´roll, teď Buchta a v létě vypustíme singl Runaway, na který budeme natáčet videoklip. Na konec léta máme připravenou jednu festivalovou písničku, ale to je zatím překvapení. Desku určitě vydáme, ale až bude hodně materiálu. V dnešní době je vydávání prostě trochu složitější, než to bývalo dřív. Všichni raději stahují, než kupují.

 

Na tvé autorské desce jste si práci rozdělili především s Richardem Scheuflerem, který už ale v kapele není. Je to na nových písních znát?

Absence Richarda je trochu znát v typu písniček. Ríša byl hodně přes hardcore a Magistrála byla dost tvrdá, což se mi líbilo, ale s novou kapelou spíš experimentujeme s dalšími styly. Nicméně s ním pořád spolupracujeme, minimálně na producentské bázi. Takže je s námi svým způsobem pořád.:)

 

Co chystáte zajímavého pro své fanoušky? Co pokračování Garage tour?

Letos bychom chtěli udělat takovou menší verzi Garage tour, a to na zahradách fanoušků v Plzeňském kraji. Na celorepublikovou verzi si troufneme až později. Ale je to opravdu skvělý projekt, ten intimní kontakt s publikem je k nezaplacení. Zajímavost chystáme na prosinec, kdy plánujeme speciální vánoční akustické koncerty.

 

Blíží se léto. Jaké letní festivaly máte nejraději a kde budete letos hrát?

Nejraději máme Votvírák, Benátskou noc i spoustu malých festiválků. Letos budeme hrát např. na Handifestu v Plzni a Českých Budějovicích, na pivním festu v Plzni, na Zlouňáčku v Lounech a na dalších akcích, které můžete najít na www.barazemanova.cz.