Fuera Fondo: Kráčajúc svetom (2010)

Autor: Patrik Bulak

Je už téměř obecně známo, že ska je nenásilný žánr vycházející z reggae, který přitahuje jak jeho příznivce, tak třeba i fanoušky punku. Jedná se možná o jeden z nejoptimističtějších hudebních žánrů poslední doby vůbec, který zasahuje i do mainstreamu. Slovenští Fuera fondo právě vydali příjemnou ska desku…

Tento hudební styl (vzácně jednotný a dodržovaný) definuje hlavně způsob hry na kytaru co se týče pravé ruky; ním se dosahuje i charakteristického zvuku akordu. Kapela přichází s těmito typickými  akordy, sem tam opepřenými různými studiovými vyhrávkami a nástroji, skrze vzorovou mixáž a tudíž s pěkně vyrovnaným zvukem. Zpěvák by buď nemohl zpívat písně jiného hudebního ražení, nebo to tak má působit – funguje to každopádně skvěle; je srostlý se svou kapelou. Po hudební stránce není této partičce co vytknout.

Úvodní písničkou Táraš prozrazují, v jakém duchu se ponese album: prosté motivy a texty o všedních věcech. Například song Niektoré rána je o kocovině a honosí se hymnickým refrénem.Nejen v Oco ide sázejí na sdružený rým a jasné metafory. Texty jsou tím velmi přístupné.

(Zde můžete vidět ukázku nahrávání tracku Kráčajúc svetom…)

Ska stereotyp naruší titulní Kráčajúc svetom s náznaky irských motivů a také politickým tématem („ideologie jsou bez idejí“). Track Guns of Navarone je originální instrumentální počin; přehlídka nástrojů, která vyústí ve střední tempo následující písně Balón, která by mohla být možná ska hymnou…

Kráčajúc svetom je zkrátka povedená ska deska, která neurazí žádného posluchače ska ani člověka, který si chce poslechnout „nějakou pěknou muziku“.

Tracklist:

01. Táraš

02. Svojou cestou

03. Oco ide

04. Ako by si žil len dnes

05. Kráčajúc svetom

06. Guns of Navarone

07. Balón

08. Strašný plán

09. Kora mozgva

10. Niektoré rána

11. Kto sa hanbí

12. Pozerám