Znojemské vinobraní bude mít poprvé za 45 let svou hymnu!

Píseň Víno, víno, vinobraní nazpívala Česká slavice Markéta Konvičková!

8. srpna 2011Znojemská Beseda, organizátor Znojemského historického vinobraní, si pro účely letošního ročníku nechala zkomponovat hymnu vinobraní. Píseň Víno, víno, vinobraní, kterou v červenci složil přední český skladatel Kája Mařík a kterou na začátku srpna nazpívala Česká slavice Markéta Konvičková, má pomoci s propagací největší slavnosti vinné révy v Česku.


S nápadem vytvořit pro vinobraní vlastní hymnu přišla znojemská radnice. „Znojemské historické vinobraní je v Česku naprosto unikátní, a proto si myslíme, že si svou vlastní hymnu zaslouží,“ uvedl ředitel příspěvkové organizace Znojemská Beseda Ing. Dušan Varga, který si přípravu hymny vzal na starost. O spolupráci požádal Varga na konci června exprezidenta Akademie populární hudby Petra Šišku. Ten dal dohromady zajímavý tandem – hudebního skladatele Káju Maříka a talentovanou Markétu Konvičkovou, která si Znojmo zamilovala letos na jaře při svém vystoupení na Horním náměstí. Sám Šiška pak napsal text.

Hymna Znojemského historického vinobraní má dvě minuty padesát tři vteřin a kombinuje tradiční prvky s moderními výrazovými prostředky. „Myslím, že přesně vystihuje atmosféru vinobraní. Chtěli jsme, aby hymna byla současná a dokázala návštěvníky vinobraní oslovit. Jsem přesvědčen, že se bude Znojmákům líbit,“ uvedl závěrem ředitel Znojemské Besedy Ing. Dušan Varga.