ZAKÁZANÝ OVOCE: …třeba se budoucí generace ponaučí z našich chyb.

„Až ti bude v životě nejhůř, otoč se ke slunci a všechny stíny padnou za tebe.“ Tato věta se objevuje na začátku nového videoklipu kapely zakázanÝovoce. Tento výrok zazněl z úst Johna Lennona a video je věnováno právě jeho památce. Proto bylo zveřejněno 8. prosince 2019, tedy přesně 39 let po jeho smrti.

 

Muzikanti se oblékli do vojenského a ocitli se ve válečném konfliktu. Zároveň se v klipu několikrát objevuje Lennonova zeď, která získala v minulém měsíci nový kabát a stala se oficiální venkovní galerií. Singl Za naše sny je předzvěstí nového alba, které by mělo vyjít v první polovině příštího roku. Kapela zároveň příští rok oslaví 15 let existence. Na pár otázek k videoklipu jsme se zeptali frontmana kapely Yarise.

 

Nový videoklip je věnován památce Johna Lennona. Proč zrovna jemu?

Když se řekne slovo mír, tak si většina lidí představí máničky a chuligány ze šedesátých let, kteří bojovali proti válkám a útlaku diktatur. John Lennon je podle mě velký symbol toho všeho a několika písněmi o světovém míru se vryl do našich pamětí. K tomu všemu je v Praze, kde už od útlého věku bydlím, tento symbol zhmotněn na zdi Maltézské zahrady na Malé straně. Historie zdi mě vždy zajímala a podprahově se dostala také do druhé sloky písně. To, že tam je, jsem si uvědomil, až když se píseň nazpívala. Ve videoklipu proto zeď nemohla chybět. Vše, včetně premiéry, zrekonstruované zdi a dalších věcí se vymyslelo spontánně a nakonec to všechno do sebe skvěle zapadlo. A i když si ve videoklipu „hrajeme na vojáky“, nový song Za naše sny je v podstatě o míru.

Téma videoklipu i text písně se dotýká válečných konfliktů, světového míru apod. Má nějaké skryté poselství?

Píseň má mnoho poselství. Každý si může najít to svoje. To hlavní je ale podle mě v tom, že by nám bylo na světě líp, kdybychom se přestali nenávidět. Přestali hledat důvody ubližovat druhým a spíš hledali cestu, jak si ten život udělat hezčí. Inspirace přišla, když jsem v létě navštívil poprvé v životě Egypt, konkrétně sinajský poloostrov. Vždy mě zajímají dějiny místa, kam cestuji, takže hledám přes Google a Wikipedii zajímavosti z historie. Blízký východ je odpradávna plný konfliktů a prostě mi to přišlo tak nějak líto. Text začal vznikat tedy tam. Vzpomněl jsem si v tu chvíli na Johna Lennona a jeho píseň Imagine, která mluví za vše. Pak jsem přinesl téměř hotovou píseň do kapely a zbytek už znáte. Mimochodem Lennon byl před devětatřiceti lety zastřelen na ulici v New Yorku střelnou zbraní vyšinutým člověkem, takže i jeho smrt se stala tak trochu symbolikou. Bohužel i po čtyřiceti letech, a nejen ve světě, se děje v bleděmodrém to samé. Z nedávné střelby v Ostravě, která se stala necelých 48 hodin po vydání klipu, jsme byli v šoku asi všichni. V Ostravě má manželka rodinu, takže se nás to hluboce dotklo. Je to tragédie. Upřímnou soustrast všem, kteří tímto činem utrpěli ztrátu největší. Ale zpět k otázce. Asi samotnou písničkou nic v tuhle chvíli nezměníme, ale třeba časem bude těchto poselství víc a budoucí generace se ponaučí z našich chyb.

 

Videoklip je na zbrusu novou píseň. Slibujete novou desku. Povíš nám k tomu něco víc?

Naposledy kapela vydala desku před třemi lety, takže je na čase se zavřít do studia a udělat něco nového. Song Za naše sny je v podstatě pilotní píseň nového alba. K ní máme v plánu dotočit cca dalších deset písní a všechno si to nadělíme k 15. narozeninám. Dlouhodobě spolupracuju s producentem a kytaristou skupiny Support Lesbiens Hynkem Tomanem, který se podílel už na našich dvou albech a jednom EP. Hynek nyní přizval ještě jako koproducenta Radka Tomáška (bubeník Support Lesbiens, ex Clou), který řeší výsledný zvuk a novému soundu dodává ten správný feeling. Myslím, že první počin dopadl velice dobře a věříme, že s novým albem to posuneme na další level.

 

Příští rok slavíte 15 let existence. Dáváte si jako kapela nějaké předsevzetí?

Předsevzetí ani ne. Stačí, když se u skládání a nahrávání nových písniček navzájem nepozabíjíme, nikdo se nezblázní z toho tempa, které je potřeba ještě s prací a rodinami stíhat a že nikdo z nás nakonec neskončí v protialkoholní léčebně. ☺