Vypsaná fiXa: „Máme v plánu šílené harakiri!“

26.3.2010 byla Vypsaná fiXa hlavní hvězdou na kolínském festivale Kiss Delta festu. Náš tým na akci samozřejmě nemohl chybět. Po euforickém koncertě se nám podařilo odchytit frontmana Márdího a basskytaristu Mejna. Povídali jsme si o natáčení v Anglii, o tom, jaký mají na Klenot názor s odstupem času i o tom, co plánují do budoucna. (podívejte se také na fotoreport z akce)

Zdravím, tak asi začeme typicky. Jak se vám líbil dnešní koncert? Márdi: Mě přišel dobrej. Všechno dobře fungovalo, akorát koberec na podiu trochu tlumil zvuk. Jinak paráda.
Mejn: Hele super. Lidi byli uplně úžasní, takže sme se strašně bavili. A rádi přjedeme zase, co nejdřv.

Hrajete více méně po celé ČR. Cítíte, že hrajete pokaždé pro jiné publikum? Poznáváte fanoušky v krajích?
Mejn: Hele to se dá strašně těžko popsat. V každém kraji je to více méně stejné. Buď ten koncert funguje nebo nefunguje. A většinou, musím teda zaklepat, máme štěstí. Je to tak, že když to baví nás a všechno funguje jak má, tak to prostě baví i lidi v publiku.

Nedávno ste vydali Klenota. Jak se díváte na album s odstupem času? A je podle vás v něčem jiný, než ty ostatní? Márdi: No já za sebe jsem určtě spokojenej. Klenot je asi jediná deska, kterou poslouchám, když si vezmu ven sluchátka a někam jdu.
Mejn: No hlavně by měla bejt zvukově trochu jinde. Snažili sme se, aby deska hrála trochu jinak. O to se snaží asi spousta kapel. Taky aby tam byla zachycená určtá energie, aby kytary a všechny nástroje zněly přesně tak, jak jsme chtěli a aby to byl řekněme takový rock and roll. Z našeho pohledu máme z desky určtě všichni radost a myslíme si, že to co jsme chtěli, tak jsme z toho prostě dostali.

Posunula Vás v něčem spolupráce s Guyem Fixenem a vůbec natáční Klenota v Anglii? V čem je to jiné než v České republice? Márdi: No byla to pro nás velice dobrá a posilující zkušenost. Jsem rád, že jsem to zažil a že se to zrealizovalo. Kdyby mi někdo, v době kdy jsme vznikali řekl, že budeme v Londýně natáčet album, tak bych to považoval asi za stejnej blábol jako kdyby mi někdo řekl, že můžeš vypadnout z 13. patra a přežít to. Nejlepší na tom byl vlastně fakt, že jsme spolupracovali s týpkem kterej točil s kapelou, kvůli který jsme vlastně vznikli. (The Pixies)

Myslíš si, že by každá skupina měla zažít to co vy? Posunout se v tvorbě právě třeba spoluprácí se zahraničími profesionály? Mejn: Záleží na tom, co od toho každý chce. My sme chtěli, aby ta deska byla co nejzajímavější. Ošetřená pilně zvukově a natočná s lidmi, kterejch si osobně hrozně vážíme. Dušan Neuwerth a Moucha(Honza Muchow). Ty si vybrali, nebo respektive Honza doporučil, Guye Fixena, který byl jako třetí do party. Pro nás to byla fakt paráda, že jsme měli tuhle přležitost. Jestli to někdo cejtí stejně jako my, tak si myslím, že by byl hrozně rád, kdyby měl tuto příležitost.

Jak je to u vás s tvorbou songů? Přijde někdo s jasnou vizí nebo se song postupně rozvíjí? Márdi: Věšinou je to ze začátku takovej jam, který se zaznamená. Dá se tomu nějaká forma a já na to pak zkusím udělat text, tak jako z 90%. Pak to zase hrajem dohromady s tím textem a ještě se to všelijak předělává. Hodně je to právě o jamování na soustředěních. Čas od času udělám věc, která je předem složená na akustiku.
Mejn: Já bych chtěl doplnit, že je to velká skromnost z Márdiho strany. Těch nápadů nosí určtě nejvíc on. Každopádně princip je, že ten jam, je ve smyslu, že nápad, kterej se přinese, se stejně rozloží na atomy a složí znova. Více méně jsme každej takovej, že se nikdo nesnaží kecat tomu druhýmu do toho, co hraje a ani hlavně neví co tam hraje. Takže z toho prostě něco vznikne. Ten hlavní proces vzniku je strašně těžký popsat.

Vnímáte jakoby texty jiných kapel? Jak na vás působí apelování například na globální oteplování apod.? Márdi: To záleží na tom, když to vidíš, tak to prostě poznáš, jestli to ta kapela myslí vážně nebo je to jenom blbost.
Mejn: Důležitý je přesně to, co jsi řekl. Když to někdo dělá, tak by měl asi vědět co dělá a věřit tomu nebo vědět o čem zpívá. Když nědo chce hudbou sděit něo dalšího, třeba z politických názorů nebo ekologických, proč ne. Záleží fakt hodně na tom, aby to mělo smysl. Aby ten člověk neplácal nesmysly.

Zajímá vás politická situace v ČR? Nebo vůbec to co se děje v naší zemi? Mejn: Samozřejmě. To je věc, která se týká nás všech. Já si myslím, že Češi jsou obecně nadávací národ a přjde mi škoda, když spousta lidí jen nadává a nejdou k volbám, i když tu možnost mají. Takže si myslím, že zásadní je, si v tý hlavě srovnat co by mohlo fungovat a co ne. A hlavně s tím jít něco dělat. Určtě si nějakej systém vybrat. Tady těch možností je, řekl bych, docela hodně
Márdi: No, v podstatě takovej obecnej názor naší kapely je, že Paroubek je velký nebezpečí a idiot. Důležitý je, aby Paroubek zmizel.

Přemýšlíte po Klenotu o nových peckách? Márdi: No pomalu se to začná zase chystat. Ještě ale nic novýho nemáme. Vždycky máme takovej ten dvouletej cyklus. Ale možná se to ještě o trošku prodlouží. Není důvod se někam zbytečně hrnout. V podstatě máme 5 desek, což je nějakých 60 – 65 písničk. Počkáme si, aby sme tu laťku nepodlejzali.
Mejn: Je pravda, že máme ještě spoustu věcí, které nám zbyly z průběhu nahrávání. Třeba nějaký motiv použijeme ještě znovu. Zkusíme na to nějakým způsobem navázat nebo vytvoříme úplně něco jiného tím modelem, o kterým jsme mluvili. Čili anarchistickej systém vzniku.

Máte v plánu vydat CD stylu best-off, živák, nebo sehrát nevydané songy jako Country 007 či Japonskou diskotéku? Márdi: No na léto máme naplánované takové šílené harakiri. Na festivalu Rock for People plánujeme natočit živák. Máme v plánu jeden den zahrát a druhej, že by to vyšlo. Bude to fakt těžký, ale zkusíme to stihnout. Ten živák by mohl právě obsahovat pár songů, který jsme nikdy nezahráli. Jako třebas Country.

Děkujeme za rozhovor!!