TÝDEN SVOBODY slaví 20 let bez Sovětské okupace!
29.6.2011
0.00
0.00
0.00

Před 20 lety Adieu C.A. a Pražský výběr, příští týden Koncert Svobody a Monkey Business, Visací zámek, Laura a její tygři a hosté

Středa 29. června 18:00 – 22:00, Václavské náměstí

Příští týden se Týden svobody rozjede naplno a ve středu hlavní program završí KONCERT ZA SVOBODU, na který přijali pozvání Monkey Business, Visací zámek, Laura a její tygři a další hosté. V pondělí se na mezinárodní konferenci v Černínském paláci sejdou lidé, kteří rozpouštěli Varšavskou smlouvu a ve Valdštejnské zahradě bude zahájena výstava BRATRSKÉ OBJETÍ? ke stejnému tématu. V úterý a ve středu bude Týdnu svobody patřit celá horní část Václavského náměstí. Pod souhrnným názvem VELETRH SVOBODY se uskuteční diskuze, promítání filmů a lidskoprávní neziskové organizace prozradí, jak může lidem žijícím v nesvobodných zemích pomoci každý z nás, a  všechny tyto akce pak završízmiňovaný koncert.

„Jsem ročník 1966 a sovětského vlivu na naši zemi jsem si užil opravdu dost, proto jsem odsun kamarádů na východ uvítal více než nadšeně. Takový druh výročí je vždy potřeba podpořit a náležitě oslavit,“ řekl k účasti Monkey Business na Koncertu za svobodu Roman Holý.
„V době okupace jsme sovětské vojáky téměř neviděli, byli zalezlí ve vojenských zónách, nezakopávali jsme o ně, nepotkávali je. Naši svobodu omezovali „naši“ komunisti a jejich Lidové milice, Sbor národní bezpečnosti , Veřejná bezpečnost. Na odchodu sovětských vojsk bylo nejdůležitější vědomí, že jsme se vymanili z ruského područí, že se můžeme obrátit k západu, kam historicky patříme. Takže na takovou akci jakou je Týden svobody pozvání vždycky rádi přijmeme, zde není co řešit.“ Vyjádřil se k účasti na koncertu Karel Šůcha z kapely Laura a její tygři. Jan Haubert z Visacího zámku to vidí podobně: „Odsun vojsk byl nejlepším potvrzením úspěšnosti sametové revoluce. A senzační bylo, že je vyhazoval rocker! Účastí na Koncertu za svobodu chceme vyjádřit radost z toho, že už tu nejsou sovětská vojska,“ a s nadsázkou dodává: „a pak na Václaváku jsme ještě nehráli.“

„Jsme rádi, že se nám podařilo zorganizovat na závěr celého Týdne svobody koncert, který bude stát za to. Naším původním záměrem bylo uspořádat koncert perzekvovaných kapel ze států, který byly součástí Varšavské smlouvy, na to se nám ale přes veškerou roční snahu nepodařilo sehnat dostatek financí. Chvílemi jsme měli pocit, že je lidem jedno, jestli tu máme okupační vojska či nikoliv, ale naštěstí se ukazuje, že nejsme úplně jediní, kdo je přesvědčen, že výročí odsunu sovětských vojsk je významné stejně jako 17. listopad nebo konec 2. světové války. ,“ řekl ke Koncertu za svobodu Marek Vocel z pořádající společnosti OPONA.

Týden svobody podpořili nejen instituce a soukromé společnosti, jejichž loga jsou uvedena na materiálech Týdne svobody, ale také jednotlivci jako např. Jan Dobrovský, Jan a Jiří Rumlovi nebo Petr Pudil, kterých si za to velmi vážíme, bez jejich pomoci by nebylo možné Týden svobody v tomto rozsahu realizovat.