SPORT: Tři sestry bramborové na mistrovství Evropy!

V posledním červnovém týdnu za účasti 34 týmů z 8 zemí v toskánském středisku Punta Ala proběhlo ORCi Mistrovství Evropy v námořním jachtingu. TŘI SESTRY SAILING TEAM v něm dosáhl svého nejlepšího umístění v historii svých účastí na ME či MS. Vzhledem k průběhu závodu a takřka bezchybným výkonům českých jachtařů je však čtvrté místo pro tým samotný spíše zklamáním.

 

Vyjma první rozjížďky, kdy jachta THREE SISTERS na startu byla „přes čáru“ a díky penalizaci to stačilo v rozjížďce pouze na 7. místo, totiž výhradně čeští jachtaři pod vedením kapitána Milana Hájka předváděli kvalitní a soustředěné výkony. Startovní pole v čele s úřadujícími mistry světa LOW NOISE bylo výjimečně vyrovnané a leckdy rozhodovaly o pořadí pouze jednotky vteřin. Třem sestrám se povedl i dvoudenní navigační závod dlouhý 145 námořních mil, jehož první polovině dokonce dominovaly a připsaly si tak první dílčí vítězství na takovém závodě . Po třech dnech tak Tři sestry postoupily na celkové třetí místo.

Další dva dny se odjelo ve slabším, ale poměrně stálém větru ještě 5 krátkých rozjížděk. V poslední vypsané rozjížďce stačilo týmu na medaili zajet o jedno místo za největším rivalem Morganem IV. To by se patrně podařilo, nebýt sporného manévru soupeře před poslední návětrnou bojkou, který sestrám doslova sebral vítr z plachet a v cíli pak znamenal ztrátu na Morgana přes 20 vteřin. Aby si náš tým vypil kalich hořkosti do dna, před dojezdem pomalejším lodím zadní vítr přifoukl a tak se mezi Morgana a Tři sestry vklínila jachta Scugnizza, a to o pouhé 3 vteřiny!!! Tak se v absolutním součtu dostal Morgan před Tři sestry nejmenším možným rozdílem 0,25 bodu. Nakonec si tým odvezl smutnou bramborovou medaili, na druhé straně však znamenající nejlepší letošní úspěch výhradně české lodě a posádky v ORCi kategorii.

 

Za TŘI SESTRY SAILING TEAM závodili: Milan Hájek, Tomáš Magor Doležal, Pavel Satoránský, Adam Plhoň, Stanislav Chudoba, Petr Stoklásek, Eva Doležalová, Martin Mudra a Aleš Tříska.

 

Podrobnosti a foto viz: www.trisestrysailing.cz