Totálně nasazení v Pod lampě – Totální nasazení a Stars are so far

Večer 28. 10. 2016 v Plzniklubu Pod lampou patřil kapelám Stars are so far a Totálnímu nasazení.

 

Na místo jsme dorazili před devátou hodinou. Když jsme postupovali od vstupu dál, zjistili jsme, že u podia ještě nikdo není, tak jsme se vypravili po schodech nahoru k baru, kde to už hučelo jako v úlu. Pozdravili jsme se se známými, prohodili pár slov, ale to už se dole začalo zkoušet.

 

Na podiu se chopili nástrojů a my mohli vyslechnout strašické Stars are so far. Poslech na nahrávkách se slyšitelně liší od živého vystoupení. Nejvíc energický basák Mony nedokázal stát chvilku na místě. Dost často ho na koncertech ostatně jako tu noc charakterizují výskoky a opírání se zády o kytaristu Machka. Kdo na podiu moc není vidět je bubeník „Romič“, ale je za to slyšet a patří mu uznání, jelikož vážně válí. Kluci hráli spíše novější věci, které jsou mnohem rychlejší, než z minulých let. Z názorů ostatních i sebe jsem vypozorovala, že kluci se stylově dlouho hledali a konečně našli. Na podium pozvali také svého dlouholetého kamaráda, který si s nimi čas od času zazpívá. Neměli bohužel moc štěstí v návštěvnosti, ale ke konci vystoupení přicházeli noví a noví lidé, kteří si alespoň poklepávali nohou. Pod podiem nechyběli ani pogující nadšenci. Z výrazu kytaristy „Matese“ i ostatních členů, bylo poznat, že si akci užívají. Zazněly písně jako Dělat sám, Hvězdy nebudem, Vlk, Hvězdy jsou dál a další. Bylo na nich též vidět, že jsou vděčni za pochvalu, kterou si rozhodně zasloužili. I se skutečností, že byli náhradníci za kapelu, která nemohla ze zdravotních důvodů dorazit a pod podiem neměli až tak moc velké publikum, nevzdali se a se vztyčenou hlavou a úsměvem na tváři předvedli skvělou show.

 

Další na řadu přišla, již očekávaná hvězda večera Totální nasazení (dále TN). Za veselých tónů nás přivítal „Sváťa Šváb“ a jeho slánská kapela, která v publiku našla okamžitě příznivce. Parket se zaplnil tanečníky a o potlesk nebylo nouze. Zpěv diváků zněl snad z každého kouta. Chybět nemohla ani sóla bubeníka „Frankyho“ a kytaristy „Karlose“, které publikum ocenilo mohutným potleskem. Skupina nezklamala ani výběrem písní. Slyšet jsme mohli jak nové tak staré, jako jsou Zloděj z Bagdádu, (nejstarší) Protidavová, o pivu Antoš, Pohádka o bídě, Oceloví ptáci a mnoho dalšího. Troufám si tvrdit, že na skladbu Činčila, tančila a zpívala téměř většina obecenstva. Chvilkami to odnášela jejich pověstná dopravní značka, kterou po neustálých nárazech, zanedlouho po začátku hudební produkce museli šoupnout o kus dál. Krom této jedné, vytvářely skvělou atmosféru také značky na reprácích. Vpravo značka Slaný a vlevo přeškrtnuté Slaný. „Sváťa doma nezapomněl ani svůj ojedinělý nástroj kazoo a těšil nás jeho tóny např. u písně Australská. Nejlepší na TN je jejich velice pozitivní a usměvavý přístup a přesně takhle by měly koncerty bavit každou skupinu.

 

A postřeh přišel i po koncertu, kdy jsem odcházela z klubu. Minimálně šest návštěvníků jsem zaslechla, jak si tajně prozpěvují písničky od TN. No, není divu, koncert se opravdu vydařil a zpívající „nákaze“ jsem podlehla i já 😀 .