The Paranoid – Dva Svety (2012)

Mladá krev slovenské klubové scény a zároveň vycházející hvězda screamo-rocku, The Paranoid, představili světu své druhé album, které pojmenovali „Dva Svety“. Deska vyšla 29.2.2012 a je k objednání na bandzone kapely. The Paranoid ke křtu plánují masivní turné pojmenované podle aktuální desky „Dva Svety TOUR“, při kterém se představí i fanouškům v ČR. Seznam koncertů naleznete na bandzone kapely ZDE! Při této příležitosti si můžete poslechnout ukázku z aktuální desky.

 

The Paranoid pocházejí ze Slovenska, konkrétně ze západní části z města Šurany. Hrají screamo-rock a zpívají v mateřském jazyce. Kapela funguje od roku 2008 a od té doba odehrála nespočet skvělých koncertů, při kterých se ukázali široké veřejnosti.

Sestava a názorové obsazení: Igor Belaj – zpěv, scream; Roman Birkuš – kytara, doprovodný zpěv a scream; Patrik Sýkora – baskytara; Greezmen – bicí

 

Kluci za sebou mají jednu desku z roku 2010 s názvem „Posledný nádych„. Od té chvíle se okamžitě začali dostávat do podvědomí fanoušků. Když začátkem léta zveřejnili videoklip k singlu „Únos“, bylo jasné, že další album bude skvělé a o několik hudebních úrovní dál. Kapela plní jeden klub za druhým a jejich fanoušci je na koncertech ženou ještě k lepším výkonům. Deska „Dva Svety“ je toho nepopíratelným důkazem. Nalezneme na ní celou škálu dobrých, energických písniček, které vás nenechají začít se nudit.

Věřím, že si každý posluchač na desce najde nějakou oblíbenou píseň. Tito kluci mají evidentní talent na dobrou a chytlavou hudbu a především se umějí prosadit.

 

Seznam skladeb: 1-Už je čas; 2-Je v nás viac; 3-Dva svety; 4-Búrka sĺz; 5-Únos; 6-Zachráň ma; 7-Nepatrím nikomu; 8-Bez mena; 9-Odkaz; 10-Noc patrí nám; 11-Stačí veriť; 12-Skúsiť raj

 

Mezi písně, které stojí za pozornost, patří: Je v nás viac; Dva svety; Únos; Noc patrí nám

Už je čas se pohodlně usadit, album začíná. Nebo spíše, „Už je čas“ na pořádný nářez? Ten začíná hned v druhé písni Je v nás viac. A to je pravda. Deska je velmi podařená a nalezneme v ní chytlavé melodie, které jsou sice založené na čtyřech akordech, ale okořeněné pořádnou tvrdostí a skvělými kytarovými rify. Každý posluchač si jich užije dostatečně.

Třetí a zároveň titulní píseň alba Dva svety jenom pokračuje v trendu, ve kterém album začalo. Píseň je kompletně promyšlená tak, aby vyzněla jako co největší nářez. Od prvního tónu působí trochu jinak než jiné písně a je jasné, že má obrovský potenciál. Hudba spolu s chytlavým textem patří k tomu nejlepšímu. I když tyto kritéria splňují skoro všechny písně The Paranoid. Další píseň je sice pomalejšího rázu, ale posluchači dává více času na nasátí a pochopení myšlenky. Síla Búrka slzje chvíle ohromující. Neplatí tak, že takovéto pomalejší písně je nutné přeskočit.

 

Páté místo patří singlu „Únos„, který poznal světlo světa již v létě minulého roku. Skladba je energická s nápaditým rifem. Nutné je zdůraznit text a myšlenku. Není tak náhoda, že vám pravděpodobně bude znít v hlavě ještě dlouho po poslechu. Další píseň s názvem Zachraň mamá trošku depresivní nádech. Nechybí v ní však tvrdá mezihra, která vytrhne z nostalgie. Další kousek na albu je emotivní a navíc jeden z nejtvrdších, které na desce nalezneme. Drží ho především mezihra, která skladbu nápaditě rozděluje. Jmenuje se Nepatrím nikomua spolu s hudbou zaujme i text. Osmá píseň Bez menaje živá a energická, jinak trošičku zapadá mezi ostatní písně. Další singl Odkaz měli fanoušci možnost slyšet a především vidět již dříve. Videoklip k singlu vyšel v říjnu minulého roku. Píseň je asi nejpomalejší na desce, ale má silně alternativní nádech, který ji odlišuje od jiných. Další píseň, ke které The Paranoid natočili videoklip hned následuje. Jmenuje se „Noc patrí nám„. Má velmi chytlavý rif na kytaru, úroveň ovšem trošku sráží text, který je bez myšlenky. I videoklip samotný vypadá, jako kdyby se Tokio Hotel navrátili ke své mediální slávě. V písni najdeme sice silné pasáže, ale jako fanoušek jenom doufám, že tato píseň byla tak trochu omyl a další písně s takovým to textem už kluci dělat nebudou. Stačí veriťže taková to píseň byla ojedinělá a hned s dalším kouskem nás kluci vytrhnou dalším nářezem, který jim jde vysloveně lépe. Píseň je energická v dobrém živém rytmu. Pravá píseň do klubu na šílené pogo.  Poslední píseň na albu se jmenuje Skusit raja patří opět k tomu nejtvrdšímu, co jsme mohli na desce slyšet. Místo ráje by se spíše dala nazvat jako hardcorové peklo.

 

Zde se podívejte na singl „Únos“, který má od svého zveřejnění na youtube před 120 000 shlédnutí.

httpv://www.youtube.com/watch?v=E14GEfg1RH4

 

The Paranoid se podařilo natočit kvalitní album, které si fanoušci určitě zamilují. Album je v prodeji i pro české fanoušky a objednat si ho můžete na bandzone kapely. Oproti minulému albu je to jasný posun vpřed, do společnosti TOP kapel, které mají každý koncert vyprodaný. Můžeme jenom odhadovat, za jak dlouho nám kluci představí další materiál. Pro českého fanouška je jenom dobře, že na Slovenskou kapelu hrají často v Čechách a tak není problém je vidět naživo. Seznam koncertů pro aktuální turné najdete na bandzone zde!