Sziget festival – Island of Freedom!

Vedení Sziget festivalu na tiskové konferenci, která se konala 27. března, odhalilo řadu informací o novém konceptu i mnoho novinek týkajících se programu festivalu. Rostoucí zájem pořadatelů se zaměřuje na venkovní dekorace, které budou hrát významnější roli než doposud a vše bude korunováno obrovskou závěrečnou party během posledního večera. Festival také obohatí další nová místa a speciální program. Koncerty světových hvězd propagují festival dostatečně, ale nyní přibude mnoho dalších nadstandardních služeb a možností, které udělají z festivalu komfortní zážitek. Sziget festival se koná od 5.8 do 12. 8. v centru Budapešti.

 

 

The Island of Freedom Zrození! Ostrov Svobody – Zrození

Téměř ve stejný den před dvaceti lety si skupina nadšených mladých lidí vytyčila několik základních bodů pro připravovanou akci. Tři základní myšlenky: “Potřebujeme non-stop týden společné zábavy.” “Prostor pro setkávání studentů celého světa.” “Místo kde je všechno možné a nic není povinné.” Tak zněl na začátku sen několika přátel. Károly Gerendai, hlavní organizátor festivalu, vzpomíná na tyto dny: “Svoboda pro nás vždy byla naprosto klíčovým výrazem. V té době jsme ani neměli páru, co to znamená pořádat opravdový festival, ale převládal v nás pocit, že to musí být místo, kde se lidé nebudou cítit omezováni a mohou na celý týden zapomenout na všechny problémy a strasti a strávit ty dny ve štěstí a míru.”

 

To znamená, že aktuální koncept festivalu Sziget 2013 je jen oživením již dříve vyřčené myšlenky ostrova svobody “Island of Freedom”, která se ale nyní opravdu zhmotnila. Po dobu jednoho týdne vznikne dočasná republika s vlastními pravidly, vlastními penězi, fyzicky oddělené místo ostrova od zbytku metropole přesto v jejím samém srdci a to vše s vlastní vlajkou.

Island of Freedom je demokratická republika bez vůdce, kde každý člen společnosti, ať už domorodec nebo přistěhovalec, má stejná práva a závazky.

Video: 

 

Základní fakta:

Rozloha a umístění: Sziget, Island of Freedom (nevím, jestli nepoužívat ostrov svobody) je republika rozkládající se na ostrově řeky Dunaj v severní části města Budapešť. Hlavní tok řeky Dunaj proudí z východní strany Ostrova, zatímco západní strana je od pevniny oddělena postraním ramenem řeky. Rozloha je 76 hektarů.

Souřadnice

North: 47° 32′ 50.7″ N

East: 19° 3′ 0.4″ E

Geografie:

Reliéf: rovinatý terén obklopen lesem

Hydrologie: Hlavní řeka je Dunaj

Klima: Kontinentální podnebí s průměrnou teplotou 25-30°C

Flora & Fauna: Republika má různorodou flóru i faunu a obyvatelé věnují zvláštní pozornost k zachování tohoto originálního spojení

Historie: První festivaloví osadníci (a.k.a. Szigeťané) dorazili na ostrov v roce 1993. Vývoj je od té doby konstantní. Každým rokem se populace i infrakstruktůra rozrůstá a vyvíjí. Dnes je to jedna z hlavních a nejpopulárnějších turistických destinací všech mladých lidí z celého světa. Také byl zvolen jako nejlepší ve své kategorii v Evropě za rok 2011.

Populace: Poslední sčítání lidu: 381000 Szigeťanů, což řadí republiku na 177 místo na světě.

Etnické složení a oficiální jazyk: Většina Szigeťanů pochází původem z Maďarska, ale populace je značně rozmanitá a lze v ní nalézt zástupce téměř všech národů. Používanými jazyky jsou maďarština, angličtina, francouzština, němčina, italština, holandština a mnoho dalších jazyků z celého světa, speciálním a univerzálním jazykem srozumitelným všem na ostrově je hudba. Všechny jazykové obtíže jsou pak řešeny antickými rituály jako konzumace pálenky, tancem, atd.

Platby: bezhotovostní, přijímány jsou pouze karty a některé další schválené elektronické platební metody

Doprava: Sziget, Island of Freedom má rozvinutou dopravu. Téměř všechny dopravní prostředky, jak pozemní tak vodní jsou dostupné a lze se jimi dostat na ostrov. Přímo na území republiky je povolena, a to nejen z ekologických důvodů, pouze pěší doprava. Szigaťané mohou využívat městskou hromadnou dopravu blízké metropole díky dokumentu Citypass.

Kultura: Island of Freedom získal po právu kulturní statut “nejbarevnější”, téměř všechny kulturní žánry jsou zastoupeny a to na 60 různých místech ostrova.

 

Dekorace a vizuálno – Závěrečná party a další

Zatímco v oblasti hudby představuje Sziget co nejširší spektrum té nejzajímavější muziky, nehudební program se zaměřuje na atmosféru a světelné experimenty. Například instalace Luminarium, Tarot Labyrinth a the Cökxpon nebo speciální bleskové lampióny či úžasná pouliční divadla. To vše jsou důležité prvky, které se podílí na úžasné atmosféře na Szigetu.

 

V posledních letech se celosvětově klade stále větší důraz na vizuální stránku festivalů. Sziget se, v souladu s tímto trendem, zaměřil na výrazně lepší podívanou a bylo tomu věnováno hodně energie a času. Toto úsilí také přineslo některé velmi úspěšné projekty jako Colosseum, Hungaricum Village, luminarium, východoevropská pouť a také instalace Hello Wood a Medence groups. Každý rok stoupá počet těchto aktivit a což dokazoval zatím nejvýrazněji loňský ročník.

 

Károly Gerendai komentoval současnou festivalovou scénu: “Dnes je mnoho festivalů nejen ve světě či v Evropě, ale i zde v Maďarsku a často nabízí podobný program.” Dodal také, že přežít v takovéto situaci mohou jen ti, kteří nabídnou něco navíc, jedinečnou atmosféru a vymaní se tak z “uniformity”. Zároveň si festival Sziget uvědomil, že i díky vzrůstu nabídky i poptávky levných letek, kdy je dostupné cestovat za podobnými mezinárodními festivaly bez problému kamkoliv, je nutné daleko více pracovat na kultůrní rozmanitosti, kvalitě služeb, atmosféře a dobrým poměrem tzv. výkon/cena, pokud chce zůstat konkurence schopným. A jak konstatoval Karoly Gerendai: “Myslím, že i právě toto snažení o zlepšení festivalu nám pomohli k ocenění nejlepší festival v Evropě za ročník 2011.”

Letos se organizátoři rozhodli jít ještě dál a chtějí z festivalu vytvořit umělecký produkt. To je také důvod, proč je vizuální podoba stále důležitější. A jak poznamenal Gerendai: “Nelze si nevšimnout jak se velké mezinárodní festivaly a zvláště ty elektronické stale více zaměřují na gigantické jevištní a speciální efekty, skoro jakoby vytvářeli Disneyland festival.” Sziget nebude zcela kopírovat tento směr, ale vybral si cestu více instalací, soch, speciální osvětlení atd.

Jednou z nejdůležitějších součástí tohoto konceptu bude letos poprvé i závěrečná show. Z výše uvedených slov se dá tedy odvodit, že v neděli na hlavní scéně, zakončí Sziget festival vzrušující velkolepá vizuální show plná laserových, pyrotechnických a speciálních efektů. Hudební doprovod této show obstará jeden z nejznámějších DJ a producentů David Ghetta.

Atmosféru speciálního “zážitkového festivalu“ budou během nocí podporovat také světelné efekty, stromy oblečené do “vánočního” osvětlení a i vysoký počet lampiónů. V lese nedaleko hlavní scény vyroste Disco Park, místo plné světelných efektů pro celonoční party. Novým místem nedaleko vstupního mostu bude letos také Freak Park, kde šero, speciální světla a mlha vytvoří opravdu mystické místo.

 

Od pláže až k barevné párty

Sziget, the Island of Freedom hrdě oznamuje také novou lokaci – Sziget Beach. V předchozích letech bylo z bezpečnostních důvodů striktně zakázáno se koupat. Letos poprvé, díky novým možnostem, bude možné se osvěžit na speciální pláži. Sziget Beach bude čekat na Szigeťany s novou infrastrukturou a novými bary a to i v nočních hodinách – speciální témata nočních parties – Úplněk a Vzdálený Východ.

Video: 

Sziget Eye, ruské kolo na festivalu bude o dvacet metrů větší než v loňském roce. Šedesáti metrové gigantické kolo, nabídne návštěvníkům jedinečný pohled na celý areál festivalu a v noci se rozzáří tisíci světly a stane obří projekční plochou.

Prostor Cirque du Sziget bude navozovat vizuálně atmosféru putovního cirkusu v kulisách atmosféry konce devatenáctého století. V prostoru Cirque du Sziget zažijete vystoupení v duchu současných cirkusových představení, známých také jako „nouveau cirque“, připravených speciálně pro festival Sziget.

Následující informace jen potvrzuje výše řečené, Sziget není jen hudební festival, ale obrovské setkání umělců z celého světa. Giant Street Theatre letos představí jedno z nejúžasnejších představení z dalekého kontinentu, kde žijí lidé s klokany a koalami. Jméno oznámíme brzy, ale již nyní můžeme říci, že jejich dechberoucí vystoupení budete moci shlédnout až třikrát denně.

Během toulání po Island of Freedoms se budete moci setkat s lidmi v podivných oblecích, pohádkových či fantassy kostýmech. Sziget festival bude hostit velmi pestrou nabídku pouličních divadel z celého světa. Od zemí Maorských přes Austrálii, Indii a Čínu až po mnoho divadelníků z Evropy.

Východoevropská pouť bude očekávat ty, kdo si chtějí hrát. Letošní téma bude hippie svět 60. a 70. let. Témata té doby, svoboda a mír jsou úzce propojeny s filozofií “Ostrova svobody”. Dlouhé vlasy, úzké džíny, mír & láska!

Nová část Ruin Pubs Quarter, bude místem, kde se budou moci návštěvníci občerstvovat a stravovat. Tato čtvrť bude mít svoji originální atmosféru a najdete tady ty nejzajímavěší bary a restaurace.

Vracejí se také dvě, již z dřívějška známé, scény. Není totiž lepší místo pro koncert irské kapely než irská hospoda – Irish Pub Stage. Pro připomenutí skladeb našich idolů se znovuobjeví i Tribute stage.

V loni tak populární Colosseum, bude mít letos dvojnásobnou velikost, ale i dvojí funkci. Nebude hostit jen party z Meduza stanu, ale bude domovem i pro zcela nový zábavu – Color party. A co je Color party? Představte si, že dostanete patrony s barevným práškem, který můžete házet všude okolo…

 

Služby aneb to nejlepší pro návštěvníky

V porovnání s ostatními mezinárodními festivaly v oblasti služeb stojí Sziget opravdu na vrcholu. Přesto je stále co zlepšovat, takže organizátoři budou věnovat zvýšenou pozornost i této oblasti. Návštěvníky jiště potěší obrovský posun v hygenických službách a včetně bio toalet, které budou pravidelně udržovány v čistotě. V areálu bude také více sprch s uzamykatelnými šatnami. Zlepší se také občerstvení, které bude nabízeno a té nejvyšší kvalitě a dostatečné pestrosti.

Na festivalu bude nově také Rodinný kemp, kde najdou rodiny s dětmi vyhovující zázemí včetně program pro ty nejmenší návštěvníky festival.

V neposlední řadě bychom vás chtěli upozornit na Citypass, který si návštěvníci v posledních dvou letech velmi oblíbili. Díky Citypassu mohou využívat veřejnou dopravu zcela zdarma a na další služby získávají výrazné slevy.

 

Zůstaňte s name a již brzy se dozvíte další jména do line-upu Sziget 2013!

 

Informace na www.szigetfestival.cz, vstupenky v síti Eventim