Švýcaři SAMAEL s Melechesh a Keep of Kalessin v Praze!
6.9.2011
20.00
20.00
20.00

SAMAEL (swi)

MELECHESH (izr)

KEEP OF KALESSIN (nor)

6. září 2011, Praha – Futurum

I když se tomu nechce věřit, téměř 20 let již hrají a inovují metalovou scénu průkopníci SAMAEL. Vznikli v roce 1987 ve švýcarském Sionu a poměrně záhy si vybudovali pověst kapely, která je nejen obestřena tajemstvím a mystikou, ale zároveň dovede bořit stereotypy, provokovat a dráždit. Zprvu death/blacková formace se začala transformovat do stylu, pro který se vžilo označení dark metal, později s předponou „elektro“. Již před deseti lety se totiž SAMAEL stali jedněmi z průkopníků moderních elektronických zvuků a postupů v metalu, a to díky kultovnímu kosmickému albu „Passage“. Spojením všech těchto vlivů a díky skvělému citu pro melodie a atmosféru vytváří SAMAEL originální alba, která posunují hranice metalu a nahlížejí do nových dimenzí. Poslední deska „Lux Mundi“ znamená návrat zpět, kamsi před klíčové album „Passage“. SAMAEL zní na poslední desce více metalově, zvuk kytar je hutnější, zemitější, jejich role posílená, značně posílila i razance samplovaných bicích, které jsou oproti dřívějšku rytmicky členitější, přičemž kapela v žádném případě neztrácí svou tvář. Stále to jsou to SAMAEL se svou svébytnou atmosférou a epickou výpravností.

Superlativy ověnčovaná izraelské čtveřice MELECHESH hledá, jak je již obecně známo, zdroje hudební inspirace v oblastech starověké Mezopotámie a Sumeru. Ačkoliv se jejich vznik datuje někam do poloviny devadesátých let, jejich popularita, nutno říci zaslouženě, roste až v posledních několika letech. Poslední album „The Epigenesis“ (vydané poprvé u Nuclear Blast) doslova strhlo vlnu nadšených ohlasů a o MELECHESH se začalo mluvit jako o hlavním představiteli nastupující vlny tzv. „middle eastern metalu“. Aniž by rezignovali na své black/deathové kořeny, představují na své novince komplexní epicky rozmáchlé skladby s nezbytnou orientální příchutí. Sami MELECHESH začali svou hudbu označovat jako „mezopotamian metal “.

Velké očekávání se ponese i v souvislosti s vystoupením norské čtveřice KEEP OF KALESSIN, která v minulém roce představila nové album “Reptilian”. KEEP OF KALESSIN, původně jedna z největších nadějích blackové scény, se během posledních let rozmáchli k epičtějšímu a více “metalovému” hudebnímu projevu, ve kterém mohou ještě více rozvinout své nesporné tvůrčí hudební kvality. Deska “Reptilian”, uhánějící v rozmáchlém thrash/blackovém tempu, je v tomto směru nejlepší pozvánkou na jejich pražský koncert.

Vstupenky na pražský koncert kupujte ve všech běžných předprodejích. Bližší informace na webu www.obscure.cz.

Související linky:
www.myspace.com/samael
www.myspace.com/melechesh
www.myspace.com/keepofkalessin
www.musicbar.cz
www.obscure.cz