SUPPORT LESBIENS POPRVÉ PŘICHÁZÍ S ANGLICKO-ČESKOU DESKOU!

Zcela nový vítr v plachtách zafoukal na albu skupiny Support Lesbiens. Po úspěšném vydání desky Leave A Message podávají k poslechu novotinu s názvem K.I.D. (King is dead). Album nabízí bohatou rozmanitost a hudební škálu v rozsahu, v kterém se rozhodně najde každý. Svoje nově vzniklé dílo, jak se můžete dočíst v následujících řádcích, zpečetí křestem 31. října v paláci Akropolis! A jak řekl Czenda: ,,bude to takový invenční mejdan.“

 

Vaše nové album s názvem K.I.D. je již v pořadí 10. deskou, pokud se nemýlím. Je to tak?

Hynek: Počkej, já to musím spočítat. Jestli myslíš řadová. Já si myslím, že devátá, ale mezi tím byly výběrovky, DVD, takže nakonec máš pravdu. Ano, jedná se o desáté album.

 

Jak dlouho vám trvalo sestavit album? Písně, booklet a vše kolem toho?

Hynek: První nápad poslal Filip v lednu 2015. Nejdřív jsme dávali dohromady nějaké ,,demáče, nápady.

Filip: Dohromady tak půl roku.

Czenda: S dlouhými přestávkami…

Hynek: Dejme tomu, že čtyři měsíce nápadů a pak dva měsíce intenzivní práce. Na desce se podíleli všichni členové kapely, výsledkem toho je deska velice rozmanitá.

 

Jak jste vybírali skladby, které se nacházejí na desce K.I.D.?

Radek: Na základě toho, jestli jsou dobrý nebo ne. (smích)

Hynek: Samozřejmě než jsme vlezli do studia, řekli jsme si, jak chceme aby deska vypadala. Řešili jsme zvuk a koho oslovíme. Vše jsme řešili s producentem Arminem Effenbergem. Vizi o chystaném albu jsme měli s Arminem totožnou, což je docela zásadní věc, aby se kapela s producentem shodla. Výběr písní byl stanovený dle konceptu, aby vše dál fungovalo tak, jak má. Bohužel některé nápady jsme odstranili a namísto nich dostávaly přednost songy, které se koncepčně na album více hodily. Hodně nápadů, co jsme měli, šly k ledu.

Czenda: A dostanou je od nás jiné kapely. (smích)

 

Jako dárek? (smích)

Radek: Podle mě drahý dárek. Písniček je tam asi na pět desek. Dobré skladby, které vydělají hromadu peněz. (smích)
SL_promo203_05

A co skladba K.I.D., která nese stejnojmenný název, jako celá vaše deska?

Hynek: Titulní skladba K.I.D. vznikla úplně jako poslední. Přišli jsme na to, že jedna skladba se tam moc nehodí. A tak ji, jak se říká ,,na poslední chvíli“, vytlačila tato pecka. Zprvu jsme vůbec netušili jak dopadne, ale výsledný efekt je skvělý.

 

Která skladba je pro vás favoritem nového alba?

Radek: Každý muzikant, který vytvoří desku, si vesměs stojí za všemi písničkami a je těžké hodnotit, která skladba tě baví a která zase naopak. Samozřejmě tam má každý svoje favority, ale já jako osobně vždycky beru tu desku jako celek. Myslím si, že se oblíbené skladby ukážou časem.

Hynek: Jsou to dvě rozdílné věci album a živé vystoupení… Díky selekci skladeb o které jsem mluvil, dopadla deska koncepčně opravdu dobře. Po poslechu lidé konstatovali, že jsme přitvrdili… Ale to byl účel.

 

Na vaší nové desce se nachází celkem 10 skladeb a k tomu jste přidali 6 bonusových písniček v Češtině. Co vás k tomu vedlo?

Czenda: To byla moje chyba, to se tam dostalo nechtíc. (smích) My jsme po první desce zaznamenali reakce lidí, že se jim to líbí. Myslím si, že deska Leave A Message byla povedená a ozývali se i lidi se slovy: ,,je strašná škoda, že jste tam nezkusili udělat něco i v češtině.“ Přiznejme si, aktuálně ten český jazyk začíná éteru vévodit, což je jedině dobře, nastává taková ,,obroda českého jazyka. Tuto skutečnost jsme začali brát v potaz i v rámci myšlenky, že bychom si začali v naší tvorbě pohrávat s českým jazykem. Nato jsme pak dělali v dubnu 2015 písničku pro IKEM, který provozuje český registr dárců krvotvorných buněk společně s Ivou Pazderkovou. S naší kamarádkou jsme udělali duet s názvem Skořicová. Skladba sklidila velice pozitivní ohlasy a zároveň pro nás to znamenalo fakt, že jsme „splnili test z češtiny.

 

Takže píseň Skořicová byla tím zlomovým bodem?

Czenda: Když jsme řešili rozhodnutí, zda-li do toho rodného jazyka půjdeme, řekli jsme si: ,,Hele proč ne, máme přeci rádi výzvy!“ Já sám jsem léta zpíval v češtině, takže to nebylo úplně pole neorané, ani krok do neznáma. Nyní jsem po pěti letech opět zabrousil do češtiny, bylo to sice složitější, než jsem si zpočátku myslel, ale rozhodli jsme se tak. Chtěli jsme novou desku udělat tak, aby byl cítit rozdíl, něco nového… Proges. To se zvukově povedlo a čeština je takový bonus, jak to posunout dál a jak jít více s kůží na trh. Chtěli jsme jít vstříc posluchačům, a proto ve finále vznikl koncept klasického, standardního řadového alba v angličtině s bonusovými tracky v českém jazyce, společně se skladbou Skořicová.

 

Když už jste začali mluvit o písni Skořicová, přibližte více, jak vlastně došlo ke spolupráci právě s Ivou Pazderkovou?

Czenda: S Ivou se známe dlouho, je to naše dobrá kamarádka. Kromě toho, že je to skvělá herečka, bavička a komička, tak je to i skvělá muzikantka, zpívá a hraje na ukulele. Když se naskytla šance se spojit s českým registrem krvotvorných buněk, udělat dobrý skutek a pomoc vlastně v té osvětě, jako problému veškerých nemocí spojených s poruchou krvotvorných buněk, tak jsme se toho chopili a oslovili jsme Ivu. Vytvořili jsme společný duet, který je třeba hudebně na periférii našeho žánru, ale chtěli jsme udělat něco, co by mohlo lidi bavit. Přidanou hodnotou je, že ten výběr z prodeje písničky za přispění našich nějakých financí poputuje do IKEMU, pro výzkum chorob související s danou anamnézou.

 

Byli jste darovat, nebo jste se nějakým způsobem i přímo zapojili do tohoto programu?

Czenda: My jsme do toho registru s Radkem a s Filipem vstoupili bez Hynka, jelikož je tam limit 35 let. Navíc ten vstup do registru není vůbec jednoduchý, je tam opravdu nutné splnit spoustu jednotlivých bodů. Člověk musí být v poměrně dobré kondici.

Hynek: Je to o tom, že kluci nešli darovat, to by si určitě přáli, ale vstoupili do registru a v tom registru budou, a když bude potřeba, tak budou osloveni a dále testováni.

Není to tak jednoduchý stát se dárcem, je to hodně složitá anabáze, proto IKEM potřebuje neustále nové přírůstky, jelikož lidé stárnou a tím pádem vypadávají z registru a potřebují nabrat nové potenciální dárce. Čím více jich je, tím se zvětšuje šance, aby někdo mohl druhému zachránit život.
SL_promo203_04

Poukazujete na to i na svých oficiálních stránkách. Jaké byly reakce lidí, fanoušků?

Czenda: Já si myslím, že tyhle věci obecně, jako zdraví, je největší komodita, kterou bychom měli opečovávat. Samozřejmě ve chvíli, kdy chce člověk někoho přesvědčit a promluvit mu do duše se slovy: ,,pojď, udělej dobrý skutek“, tak to tak lehce nejde.

 

Dalším poněkud nečekaným, ale zato pozitivním překvapením je remix skladby Řeka v podání Chrise Sadlera. K tomuto počinu jste se dostali jak?

Hynek: Chris je můj dlouholetý kamarád a dlouho s námi za staré sestavy spolupracoval v rámci korektury textů, jelikož je rodilý mluvčí. Singl Řeka, který jsme již vypustili do éteru, byl prvotně složený v českém jazyce. Zpěvák Czenda se díky časovým důvodům necítil natolik zdatný, aby daný text mohl vytvořit a přebásnit do anglického jazyka, poprosili jsme tedy Chrise, jestli by nebyl ochoten to udělat. Je to tedy jediný text, který psal někdo jiný než člen kapely.

 

Myslíte si, že nové album bude mít větší úspěch, než předchozí?

Hynek: Já si myslím, že by bylo nejlepší, kdyby se tahle otázka ponechala na posluchače. Nemyslím si, že toto hodnocení přísluší nám.

 

Kdy budete natáčet klip? A o který song se bude jednat?

Czenda: Na klipu už usilovně pracujeme, začneme K.I.D.em, protože je to taková „nakopávající skladba“. Proběhlo už i sezení týkající se upřesnění lokace, scénáře. Určitě po tom bude následovat skladba s názvem Řeka.

Hynek: Rádi bychom Řeku.

Czenda: A rozhodně i píseň Skořicová.

 

Máte v dohledné době naplánované koncerty, i třeba související s představením nové desky?

Radek: Čeká nás křest desky, který se uskuteční 31. října v paláci Akropolis. Potom bude následovat pauza, protože mladej odjíždí do Vietnamu. V prosinci a v lednu bychom rádi dali pár akustických setů po divadlech, nebo jiných zajímavých místech s různými hosty. Následně necháme lidem čas na poslechnutí desky, osvojení skladeb a na jaře vyrazíme na turné.

 

Co se týče samotného křestu, plánujete něco zcela výjimečného, na co se může váš fanoušek těšit?

Czenda: Přijď a uvidíš. (smích)

Radek: Momentálně pracujeme na tom, aby ten křest byl co nejlepší, nejzajímavější, prostě strhující zážitek.

Czenda: Hlavně to bude super mejdan. Takový invenční. (smích)

Hynek: Je to v klubu, takže si tam moc vyskakovat nemůžeme, žádný ohňostroje ani kulomety tam nebudou, ale budeme se snažit vytvořit nějakou příjemnou scénu a primárně to dobře zahrát pro lidi, aby se dobře bavili a užili si to. Cílem z naší strany je ztratit hlas a pořádně zapařit s lidmi. (smích)

 

FB událost: https://www.facebook.com/events/822634121152365/