SPS vs. NEŽFALEŠ (2014)

Po krátké odmlce tu opět máme externí recenzi od našeho kamaráda Honzy Němečka z kapely Bombs from Heaven. Tentokrát si na paškál vzal nedávno vydané „splitko“ dvou punkových legend – SPS a Nežfaleš!

 

Je super, že se i u nás čím dál víc kapel obrací ke klasickému formátu svých nahrávek a to k vinylovým deskám. A když se povede skloubit příjemné s užitečným (v tomto případě dostat dvě spřátelené kapely na jeden nosič), je to potom top!

 

Jedna z nejdéle hrajících českých punkových kapel, na které vyrůstal snad každej do nástupu internetu, SPS, se na asfaltu objevuje po zhruba 20.leté pauze, pročež pro druhé zúčastněné, kterým není nikdo menší, než současný přední zástupce českého punku Nežfaleš, je to vytoužená vinylová premiéra. Nahrávka vychází na domácím labelu Papagájův hlasatel records, který s myšlenkou vydat tento split přišel.

 

Každá z obou kapel zde vysílá po dvou písničkách. SPS odpálej už provařeným songem „Právo„, ke kterýmu před časem natočili i videoklip, a novinkou „Švejk„. Nežfaleš na straně B kontrují novými kousky „Poslední“ a „Něco je špatně„. Kdo obě kapely zná, nic převratného a zásadně zlomového od této nahrávky očekávat nemůže. Kapely se drží svého kopyta v nejlepší tradici. SPS zde trochu přitvrdili, jakoby absorbovali mužo Lemmy Kilmistra, skladby Nežfaleše se hudebně nesou v typicky kapelním street-punkovém duchu okořeněném o texty, který prostě píše život!

 

Vinyl je vždy příjemným nosičem a věřím, že každé lokální kapele perlou v diskografii a pro sběratele a fanoušky povinnost do sbírky, obzvlášť v našem malým českým rybníčku!