Spanilá melancholie zasáhla stěny pražského klubu!

zdroj: archiv kapely

 

Daughter tenhle rok vydali své debutové album If You Leave a s ním vyrazili na turné po Spojených státech i Evropě. V závěru štace přivezli svůj poetizmus i do našich končin, konkrétně do Prahy 12.11.  klub Rock Café. A my vám přinášíme unikátní spojení hudební kombinace, o kterou jste rozhodně neměli přijít!

 

Dávno provařený klub na Národní třídě měl přeci jenom svojí premiéru. Hostil zde londýnské trio s názvem Daughter. Pro laiky to znamenalo neidentifikovatelnou prvotinu, avšak pro milovníky originální hudby toto indie-folkové  představení signalizovalo neuvěřitelnou smršť emocí, která se jen tak nevidí.

 

Předskokanem hlavní hvězdy večera byla čtyřiadvacetiletá Majke Voss Romme, která vystupuje pod uměleckým jménem Broken Twin. Majka potvrdila, že je skutečně talentovaná vyprávěčka s magickým hlasem, který nás vtrhnul do svého příběhu, a my zůstali jenom dychtivě stát. Zpečetěním této předehrávky byla spolupráce s grandiózním houslistou Nilsem Gröndahlem.

Očekávání na vítězné zlato divákům připadalo jako čekání na Godota. Nekončící ladění hudebních nástrojů vyburcovalo dav ke skandování se jménem hlavní aktérky Eleny Tonry. Nakonec se po více jak dvaceti minutách dočkali poetického pokladu, který s úsměvem na tváři vstoupil na pódium a ihned to rozjel skladbou Still. Tato písnička okamžitě sklidila ohlasy a publikum naladila na nevídanou cestu provázenou klidem na duši a láskou naplňující srdce všem.

 

Z prezentovaného alba nechyběly i další skvosty jako třeba Youth, Smother, Candles a pro mě milující skladba Medicine. Narvaný sál zachvátilo ticho. Ani jediné slůvko nebylo vypuštěné do davu. Všichni tam stáli, plní vzrušením. Stačilo zavřít oči a zaposlouchat se do hlasu zpěvačky. Hudba nás pozvolna unášela jako povětří jemného vánku blízko k pobřeží.

 

Publikum se jen tak nechtělo ztotožnit s myšlenkou, že procházka hudebním rájem skončila a proto s ovacemi navrátila kapelu na výsluní, kde na definitivní odloučení zahráli skladbu Get Lucky, od starých králů francouzského elektra.

 

A i když této kapele v repertoáru jednoznačně figurují skladby chytající za srdce, které v člověku rozpoutají nespočetné množství pocitů a chaos, cítí se ve finále příjemně, protože pro ně hráli Daughter, a to se jen tak přeci v Praze nevidí.

 

Fotogalerie: Petr Klapper (více foto: www.klapper.cz)