Skupina UDG vydá nové album AKROBAT!

foto: archiv kapely_promo 2012

 

První tři alba původně ústeckolabské skupiny UDG (neboli UselessDemiGods) způsobila, že česká hudební scéna dostala příjemný dárek. Když vyšel debut Ztraceni v inspiracích(2004), koncerty skupiny začaly navštěvovat stovky dychtivých fanoušků. Poprockovou melodickou chytrost, textovou bohatost a příběhy ze života vrstevníků, což jsou záchytné body fungující dodnes, přijali převážně mladí posluchači a vytvořili kapele pevnou fanouškovskou základnu.

 

Ta se rozrostla o tři roky později po vydání alba Buď a Nebe a ustálila roku 2009, když se na trhu objevilo třetí album Autoportrét. UDG patří k nejnavštěvovanějším klubovým kapelám dneška a je evidentní, že pozvolna míří mezi ty větší, respektovanější.

 

Zásadním krokem k tomu je nové album Akrobat, které vydá 5. října 2012 Supraphon. Vznikalo více než půl roku pod produkčním dohledem Armina Effenbergera, známého z projektu Cartonnage. „Na posledních třech deskách jsme spolupracovali s lidmi, po nichž jsme od začátku chtěli, aby pracovali jako producenti. Nikdo z nich se ale do producentské práce, tak jak jsme si ji my představovali, nehrnul nebo nevěděl jak na to. Nahrávali jsme písničky tak, jak jsme je měli připravené ze zkušebny a producent nám do nich maximálně dodal nějaký zvuk, loop nebo smyčce. Šlo tedy spíš o jejich finální vyšperkování. Teď jsme ale konečně chtěli pracovat s někým, kdo opravdu produkuje, tedy pracuje s písničkou od začátku a vlastně ji spolu s kapelou připraví. Armina jsme si vybrali na základě nahrávky, kterou připravil pro kapelu Tommy Indian, a na základě jedné naší skladby, kterou nám zprodukoval ještě dříve, než jsme se domluvili na spolupráci na celé desce,“ říká bubeník UDG Jugi.

 

Právě přítomnost Effenbergera zásadně posunula konečné vyznění nových písniček. Změnil se sound a změnily se aranže. Zatímco v minulosti byly hlavními hybnými silami vzniku písní pouze členové kapely, nyní se k nim přidala zkušenost a profesionalita producenta. Moderní zvuk je pak samozřejmostí.

 

K textům na albu Akrobat jejich autor Jugi říká: „Popisují vnitřní pocity lidí v různých životních situacích. Tyto stavy jsou pro toho, kdo je prožívá, bolestné, někdy až bezvýchodné. Postavy stojí na kraji propasti, na hraně, v nebezpečné výšce, a hledají východisko. Připomínají tak akrobaty na visutých hrazdách, kteří nesmějí šlápnout vedle. Člověk je Připomínají tak akrobaty na visutých hrazdách, kteří nesmějí šlápnout vedle. Člověk je akrobat a život zatracená akrobacie.“

Hostem v titulní skladbě Akrobat je rapper a šansoniér, jinak člen skupiny J.A.R. Ota Klempíř. „V té písni jsme měli připravenou rapovou část. Náš frontman Petr Vrzák je ale spíš zpěvák než rapper, a tak jsme hledali hosta z hiphopového světa. Nakonec jsme oslovili Otu Klempíře. Do temnější atmosféry skladby nám jeho hluboký hlas dobře pasoval,“ vysvětlil Jugi.

 

Prvním singlem z alba bude hitová skladba „Pádové otázky“. Tato novinka má již své video v režii Vladimíra Okiho Okánika, kde se v jedné z rolí představí i Vašek Bláha z Divokýho Billa.

 

píseň Pádové otázky na youtube.com

httpv://www.youtube.com/watch?v=WfEFswrlG7o

Na albu Akrobat se představuje kapela, která má v sobě spoustu energie a nové chuti. Vstupuje s ní do další etapy své existence a věří, že s ní půjdou dál i její fanoušci.

 

UDG Akrobat Tour 2012

19.10. Moravská Třebová, Duku Duku

20.10. Krnov, Kofola klub

26.10. Jablonec, Na Rampě

27.10. Police nad Metují, Music Hall Zděřina

02.11. Česká Lípa, Luxor

03.11. Kladno, KD

09.11. Zábřeh, KD

10.11. Herálec, KD

14.11. Olomouc, U – Klub

15.11. Ostrava, Garage

16.11. Valašské Meziříčí, M klub/ KD

17.11. Kolín, Staré Lázně

21.11. Praha, KD Vltavská

23.11. Litomyšl, Kotelna

24.11. Přepeře u Turnova, KD

01.12. Vimperk, Hotel Zlatá Hvězda

06.12. Brno, Fléda

07.12. Jihlava, KD

08.12. Karlovy Vary, Husovka

14.12. Písek, Divadlo pod Čarou

15.12. Jindřichův Hradec, KC Jitka

19.12. Plzeň, KD Šeříkovka

21.12. Ústí nad Labem, klub Doma

 

www.udg.cz

www.supraphon.cz