Skupina Coldplay vypustila do světa novou skladbu Midnight!

foto: archiv_Coldplay

 

Britská kapela Coldplay zveřejnila skladbu Midnight, s kterou představila i svůj videoklip. O režii této novinky, kterou čtyřčlenná formace natáčela převážně v lese, se postarala Mary Wigmore. Písnička Midnight by se měla objevit na připravovaném šestém albu. Skutečně se fanoušci Coldplay mají na co těšit.

 

Studiovou nahrávku Viva La Vida kritici označovali za experimentální výtvor skupiny. Ambiciózní, ale zároveň bizarní obsahující grandiózní škálu hudební barevnosti. Jak po svém vyhlášení chtějí definovat prvotinu Midnight s téměř strašidelným videoklipem? Skladba je úzce propojená s klipem vytvářející atmosférickou, zvukovou malbu. Písničce chybějí jakékoliv znaky rocku a opakující refrény.

Coldplay se touto skladbou svlékli do příznačné podstaty a textově se posunuli o kus dál. V podstatě máme tu co dočinění s oblíbeným elektronickým soundscapem neboli zvukovou paletou.

 

 

Coldplay je popová a alternativní rocková skupina z Londýna ve Velké Británii. Vznikla v roce 1996 díky sólovému vokalistovi Chrisu Martinovi a sólovému kytaristovi Johnu Bucklandovi. Své místo si Coldplay vyčlenili prvky, které jsou typické pro tuto skupinu: rockové melodie a introspektivní texty.

 

První studiové album Parachutes vydali v roce 2000 a obsahovalo i skladbu Yellow. Tato písnička představovala zlom v jejich kariéře, jelikož se s ní ihned dostali do podvědomí posluchačů. Na oceňovanou nahrávku navázala o dva roky později další studiovka  A Rush Of  Blood To The Head, z které pochází skladba například Clocks. V tom samém roce si odnesli za svojí tvorbu ocenění v podobě Grammy.

 

V roce 2005 Coldplay v podání Chrise Martina, Johna Buclanda, Guye Berrymana a Willa Championa vydávají své třetí album s názvem X&Y. Poté následovali LP jako třeba Viva La Vida Or Death And All His Friends (2008) a zatím poslední album vyšlo v říjnu 2011, Mylo Xyloto.

 

Kapela má za sebou vícero úspěchů. Na konto si postupem času připsali osm ocenění Brit Awards, šest Q Awards, pět NME Awards či čtyři Billborad Music Awards. Jenom málokomu se podaří prodat přes 60 miliónů kopií nahrávek a obdržet k tomu 7 cen Grammy. Ze začátku chtěli působit výlučně jako tvrdá rocková kapela, avšak jejich jakost jim přinesla o hodně větší ovoce, než kdyby setrvali u prvoplánované koncepce.