Schodiště? Můžete tančit i poslouchat.

Schodiště má po čtyřech letech novou řadovou desku s názvem Roztoky. Kapela odjakživa kombinovala protiklady – veselé písně s neveselými texty. „Roztoky jsou černé album plné barev. Stejně jako naše písničky,“ říká kapelník Vráťa Horčík. To, co na první pohled působí jednoduše, v sobě může skrývat více významů. Písničky z Roztok zvou nejen k tanci, ale i k cestám do příběhů textaře a harmonikáře Mirka Klímy, jimiž vás bude svým typicky teatrálním způsobem provázet frontman Doktor Krajíček. Do příběhů prožitých i smyšlených. Poezie versus realita. Písničky mají v sobě kus „starého dobrého Schodiště“, ale i svěží vítr a větší zapojení nástrojů pro kapelu tak charakteristických (klarinet, akordeon, saxofon). Po kytarovém Tanci jako by se Schodiště vracelo zpátky „domů“.

Tak jako se řeka rozbíhá různými směry, ačkoliv pochází z jednoho pramene, vydalo se i Schodiště do nových krajin. Přitom nezapře svůj původ v Nahoru po schodišti dolů bandu (od jehož vzniku v roce 1983 už nějaká ta voda uplynula). Proto, ale nejen proto Roztoky. V malebných Roztokách u Jilemnice, na uvolněných letních soustředěních, vznikly v podstatě všechny nové písně, leckteré již zabydlené v klubovém i festivalovém repertoáru. Schodiště připravovalo album tři roky, během společného hraní a několika soustředění vytvořila kapela materiál, který je barevný a přitom drží při sobě. Od července do října 2011 ho pak za pomoci tří zvukových mistrů a ko-producentů (Lukáš Martinek, Martin Černý, Ondřej Ježek) připravila k vypuštění do světa.

Písničky vznikaly samy od sebe, lehce, jakoby v návaznosti na nejlepší kousky z minulosti. Autorsky se zapojili především kapelník a baskytarista Vráťa Horčík a saxofonista Vláďa Cihelka, za vydatného přispění kytaristy Ondřeje Fencla a akordeonisty Míry Klímy. Aranžmá je pak kolektivním dílem celého sedmičlenného bandu. Byl by hřích nevyužít také pěvecký potenciál bubenice Páji Táboříkové – její sytý hlas zazní v sólové písničce Strašák i v duetu s Doktorem Krajíčkem Byty. O textařskou stránku se postaral akordeonista Míra Klíma. Pokud se na předchozím Tanci „rozkoukával“ a ze strany skalních byl vystaven neustálému srovnávání s perem svého předchůdce Marka Brodského, na Roztokách působí jako originální textař, který ví, co chce říct, s češtinou si vyhraje a tematicky je košatější, než bývalo zvykem.

Základy alba Roztoky se natáčely v červenci ve studiu Svárov u Lukáše Martinka, který se stal i jedním z ko-producentů Na konci léta převzal jeho práci Martin Černý, pod jehož velením se v pražském studiu Avion točily vokály, melodické nástroje a hostující muzikanti. Poslední, zásadní fáze vzniku alba se odehrála ve studiu Jámor Ondřeje Ježka. V jeho skupině OTK před lety kapelník a autor většiny nových písní Schodiště Vráťa Horčík působil. Ježkovou zásluhou dostaly nahrávky finální tvar a tvář. Jemně zašpiněnou, syrovou a současnou, takovou, jakou si žádaly písničky a dnešní Schodiště.

Po období bilancování tedy kapela kouká opět dopředu. Turné k pětadvacetinám a posléze k souvisejícímu DVD Chcete rokenroool??!! je minulostí, v současnosti se všechno točí kolem nového studiového alba Roztoky. S křtem novorozeněte se Schodiště rozhodlo počkat až na čas, kdy se příroda začne probouzet. Ten pražský nastane 7. března v Malostranské besedě. V plánu je dále jarní klubové turné, kdy Schodiště s novým CD zavítá na většinu svých tradičních štací.

Schodiště: koncerty listopad

7.11. Praha, U prince Miroslava – dotočná

16.11. Pardubice, Ponorka

26.11. Roztoky u Jilemnice, Sokolovna

30.11. Praha, Vago