Rozhovor: „Večírek nekončí odehraným koncertem, mělo by se jet až do rána,“ říká Pekař o turné s Děkanem

Když vejdete do pražské Národní kavárny řeknete si, že hledat na tomhle místě Pekaře (Petr Štolba) a Jakuba Děkana je skoro nemožné. Já se tam přeci jen vydala a myslím si, že s touhle dvojicí by chtěl dělat rozhovor snad každý. Nejen že jsou pánové velmi charismatičtí, jsou i velmi vtipní a právě jejich humor a přátelský přístup pomohl odstranit mou nervozitu. Během chvilky jsem si připadala jako ve společnosti přátel se kterými se znám roky a tak nic nebránilo tomu zeptat se kluků na jejich společné turné Pekařův Děkan – Děkanův Pekař, dozvěděla jsem se jednu veselou pokoncertní historku a a to, jak se spolu dali vlastně dohromady. Pekař se do povědomí diváků dostal jako součást kapely Rybička 48, později se vydal svou vlastní cestou a vznikly tak písničky jako Bůh, Tančím nebo jeho poslední hit Vrcholky a Pády. Loni vyhrál v anketě Slavík objev roku. Jakub Děkan je liberecký muzikant, který začínal ve skupině Just Try, asi nejvíce je spojovaný se skupinou ATMO music, se kterou nazpíval několik písniček, píseň si zazpíval i se Sabinou Křovákovou, kapelami UDG nebo Rybičky 48. Právě tam se poznal s Pekařem. Nyní září na YouTubové scéně se svým single Děda, který během půl roku nasbíral přes tři a půl milionu zhlédnutí.

 

Pekaři, ty jsi odešel ze školky, kde jsi učil děti, chybí ti ta práce?

Pekař: Ta práce s dětmi mi chybí, dokonce jsem uvažoval o tom, že bych se tam na dvě hodiny denně vrátil, abych s nimi mohl chodit na procházky. Bavilo by mě to. Do budoucna bych se chtěl k té pedagogické práci vrátit, v jakékoliv formě.

 

I za cenu že by hudba musela ustoupit?

Pekař: Hudba nikdy neustoupí!

 

Jak Vás napadlo vyjet zrovna spolu na turné?

Pekař: Potkali jsme se na natáčení klipu Rybiček48, tam jsem poznal Kubu a zjistili jsme, jak moc si sedíme. Máme podobný názory, stejný magory v kapelách a z toho vznikl ten nápad, že bychom spolu mohli vyjet na turné. Vznikl nápad na Malý Velký tour, oba jsme totiž začínali v kapelách. Kuba v ATMO music to měl asi těžší, protože začínat sám pod něčím, co už je velký, je vždycky těžký. U mě to zafungovalo po Slavících, tak jsem se rozhodl to spojit.

 

Když jsi zmínil Slavíky, vloni jsi získal objev roku, ale odchod ze Slavíků byl poněkud dramatický…

Pekař: Nebyl dramatický, za prvé jsem měl koncert v Plzni a za druhé tam nebudu na vyhlášení někoho, koho nechci vidět.

 

Zúčastníš se ankety Slavík letos?

Pekař: Zúčastním se ho rád, ale nevím v jaké formě.

Jaký máš vůbec na Slavíky názor?

Pekař: Když jsem byl malej, tak se u nás otevřelo šampaňský a byl větší klid než při Silvestru. Otec nesměl říct ani slovo, protože v televizi byl Kája Gott a mamka chtěla, aby byl klid. Tu soutěž beru s velkou úctou. Nicméně je to na té soutěži, jak se postaví k různým věcem, jako je třeba “kauza“ Řezník nebo Ortel, nebo kdokoliv jiný.

 

Co probleskne hlavou muzikantovi, který zjistí, že má vyprodaný koncert?

Pekař: Whoooo (smích)

Jakub: Je to štěstí, který se střídá se strachem a tlakem. Muzikant si musí věřit a musí vědět, že to zvládne. Důležité ale je, aby si to užili hlavně ty lidi a aby měli na konci ten samý pocit, jako máš ty, když zjistíš, že je vyprodáno.

Pekař: Musí odejít s tím pocitem, že to nebyly zbytečně vyhozené peníze. Já si vážím každého, kdo jde a koupí si lístek na koncert, při tom jaký jsou dneska platy. Na koncertě taky něco vypiješ a když si člověk koupí něco, co máme v merchi, tak si toho vážím třikrát tolik, protože ten člověk mě má asi doopravdy rád a chce mě podpořit.

 

Co plánujete na turné Pekařův Děkan – Děkanův Pekař?

Pekař: Plánujeme nic neplánovat. Máme set, který jsme si každý udělali přesně modle sebe a doufáme, že to, jak tam budeme stát každý zvlášť, tak to bude fungovat i dohromady. U nás funguje to, že ten druhej se snaží držet tu laťku toho prvního, nebo jí ještě zvýšit. Chceme si udržet přátelskou atmosféru a málo kdo asi ví, že nám “Pekařovcům“ Kubův bubeník Máca půjčil na půl roku bicí. Nic za to nechtěl, ti co hrajou na bicí, tak je prostě nikomu nepůjčí, to se nedělá. To je to samé, jak bych nikdy nikomu nepůjčil kytaru, ale komukoliv od Kuby klidně.

Jakub: A to je asi i ukázka toho, proč spolu jedeme znova.

Plánujete na turné přizvat hosty?

Pekař: Hosty neplánujeme, má to být hlavně o našich kapelách a tak by to mělo být, protože to si ty lidi zaplatí. Co je ale potřeba říct je to, že budeme mít afterparty. Budeme mít vlastního Dj. Je z Liberce a je to opravdu šikovnej kluk. Rovnou po koncertě nastoupí, ať ty lidi mají za ty prachy zábavu. Večírek nekončí odehraným koncertem, mělo by se jet až do rána.

Jakub: Souhlasím, fanoušci to poznali i na prvním turné, po koncertě jsme nezalezli do backstage, naopak jsme měli problém se dostat z pódia.

Pekař: Máme spíš problém s tím se dostat do tý backstage.

Jakub:  No, měli jsme problém se dostat i na hotel (smích).

Pekař: Kuba mi volal a říká mi, prosím tě, najdi mě, jsem někde v garáži. Jezdil jsem taxíkem po Zlíně a volal jsem: „Kubo, Kubo“. Najednou se z nějakýho paneláku ozvalo: „Tady jsem“.

Jakub: Chlapi měli svoji garáž, takovou trucovnu, a tam jsme popíjeli do devíti do rána. Tímto zdravím všechny chlápky ze Zlína, se kterými jsme tam byli.

 

Víš jak jsi se dostal do cizího sklepa?

Jakub: Už z Prahy s námi jel Jakub Štáfek a tohle byli jeho kamarádi z dětství se kterýma hrál fotbal.

V rámci turné jste vyhlásili soutěž Ukaž svoje město…

Pekař: Přijde mi hloupý jet na koncert a říct: „Vítejte u nás“. Chci z toho města vidět víc než jen klub a benzínku. Chtěl bych vědět něco o historii toho města, nebo zajít s někým na kafe. Nebo ať nás pozvou k sobě domů.

 

To, že se necháte pozvat k fanouškům domů, má v rozhovoru taky zaznít?

Jakub: Jasně, jestli někdo udělá lasagne nebo nějaký skvělý italský těstoviny.

Pekař: Ne teď vážně, ať nám lidi napíšou, že se s náma chtějí sejít, a my tam budeme. Byl bych rád, abychom tam pokaždé byli oba dva. A pak i na tom koncertě vznikne ta přátelská atmosféra.

 

Kubo, kdy ti vyjde CD?

Jakub: Rád lidem sdělím, že 22.2.2018 bude v Lucerna Music Baru křest desky. Deska by měla pochopitelně vzniknout o něco dřív. Od ledna bych se chtěl připravovat na křest, než honit desku na poslední chvíli. Na desce budou hity s Rybičkama48, Paulie Garandem , ATMO music i Sabinou Křovákovou nebo UDG. Jde o hity, co už jsou venku, co už znáte.

 

Vyhovuje ti víc spolupráce s jinou kapelou, nebo ti je milejší sólová dráha?

Jakub: To se nedá takhle říct. Jsem šťastnej, že jsem se postavil na vlastní nohy a vznikla písnička jako je Děda, která má neskutečnej úspěch. A takhle to chci dál. Ale pokud vím, že můžu pomoct svým hlasem tomu, aby něco mělo větší úspěch než bez mého hlasu, to je taky super pocit.

 

Budou balónky a konfety?

Pekař: V situaci, v jaké se nachází Jakub Děkan band a Pekař, si myslím, že může zapůsobit jen jedna věc a to je kvalitní hudba a to, aby lidi věděli, že jsme normální kluci, který skládají písničky. Nepotřebujeme dělobuchy ani ohně a ani balónky. Až je budeme chtít, tak si je pořídíme. Teď je nechceme.

Jakub: Když jdete na Jarka Nohavicu, taky nečekáte ohňostroj, ale ten přednes. A to chceme dokázat my. Lidi chtějí toho kluka s nadváhou, kterej rád baví lidi a dělá si srandu sám ze sebe. Nechceme dělat frajery, ale chceme si s těma lidma pokecat.

Zastávky Pekařů Děkan – Děkanův Pekař tour:

27.10. Tábor – Milenium – KONCERT ZRUŠEN
28.10. Chlumec nad Cidlinou – TJ Sokol Chlumec n. C.
3.11. Plzeň – Šeříkovka
4.11. Chrudim – Rklub
10.11. Česká Třebová – Restaurace pod Skálou
11.11. Kutná Hora – Planet Music
16.11. Nový Jičín – Music Club Drago
17.11. Trhový Štěpánov – Diskohaus 
18.11. Děčín – Klub Garage
24.11. Vimperk – Disco club Calypso
1.12. Strážnice – Kulturní dům Strážničan
2.12. Olomouc – S-klub
8.12. České Budějovice – Club K2