ROZHOVOR S LIGHT &  LOVE O NOVÉ DESCE!

Sourozenecká dvojice Light & Love patří k nejvýraznějším domácím zjevením. Pánové Johny a Kosak alias bratři Honza a Lukáš Balcárkové se mohou pochlubit dotaženou produkcí studiových nahrávek i fascinující přirozeností na koncertech. Bratři dříve působili v kapele Johny Said The Number, jenž si vybudovala slušnou pozici na české alternativní scéně. Po slibném začátku přijalo jádro kapely nové jméno a pod hlavičkou Light & Love se orientuje na popovější muziku.

 

Ahoj kluci, jsem ráda, že vás můžu pro i-klik vyzpovídat. Dneska jsme se tu sešli kvůli vašemu novému CD, tak nám ho v krátkosti přestavte…

Johny: Tak naše nové CD se jmenuje Surrender to the Stars, je to kompilace písniček od našich hudebních začátků až do teď. Je to průřez celou naší kariérou.

Kosak: Tématem té desky je Surrender, což v češtině znamená odevzdat se. Deska je celá konceptuálně pojatá tak, ať se člověk odevzdá svým snům, svému srdci a ať se nebojí žít, jak doopravdy chce.

 

Od svého prvního projektu jste na scéně více jak 10 let, od té doby jste ušli velkou cestu, co považujete za top?

Kosak: Ono nám se to podařilo tak postupně, že se těžko hledá jeden zásadní moment. Ale je to tak, že v roce 2005 jsme měli rodinou kapelu Insert Coins, hráli jsme covery od Green Day, Blink 182, SUM 41 a dalších. Potom vzniklo Johny said the number (dále jen JSTN pozn. redakce), nahrali jsme tři demáče a tehdy jsme do toho dali opravdu hodně sil. Tehdy si nás všiml Michal Novák z Bandzone.cz, což byl asi první zlom. Dodnes si pamatuji ten úžasný pocit, když mi zavolal. Dávali jsme do těch songů opravdu všechno, co jsme mohli a říkali jsme si, že by si nás někdo mohl všimnout a nakonec opravdu Michal zavolal. Z JSTN jsme pak objeli hodně festivalů a koncertů, zjištovali jsme, co jak funguje, seznamovali jsme se. Pak se rozešli naše hudební cesty s bubeníkem a vzniklo Light and Love. Donahráli jsme songy Blueberry Sky nebo True, které už byli za éry JSTN, a pak vznikla spousta nových songů, které jsou právě na nové desce. Za Light and Love nastal průlom když se Blueberry Sky stalo třetí nejhranější písní v českých rádiích. Všimla si nás televize Očko, začala hrát naše klipy, lidi to dobře vnímali… Teď přicházejí další věci, což bude další krok a máme z toho obrovskou radost.

Já si vás pamatuju jako kluky z Johny said the number. Na nové desce jsou i písně, z těchto dob. Jak jste vybírali, které písně s vámi půjdou dál?

Kosak: Ty co tam jsou Contry boy, Blueberry Sky a True. Jsou to písně nejblíže tomu co reprezentují i to, co děláme i nyní s Light and Love. Proto jsme to tam nechali.

 

Mě se líbila moc píseň Everybody. Tu neuvažujete zařadit?

Johny: Mě také. Ale Everybody je právě píseň, která byla hodně jako JSTN, tu už jsme nechtěli brát dál.

Kosak: Vybírali jsme songy které mají v sobě to nadšení, které máme i s Light and Love, už jsou žánrově trochu víc neomezené. Everybody, ani jsem o tom takto neuvažoval… Ty songy které jsme nahráli tenkrát s JSTN máme pořád rádi. No tak třeba ji necháme na další desku ☺…

 

Ze starších jste zmíněli Country Boy, ke kterému vznikl i videoklip, se kterým pomáhali fanoušci…

Kosak: Country Boy je ze všech písní který je na albu, nevíce radostný, bezstarostný, možná až lehce infantilní. Textově je to sranda, když ho hrajeme naživo bereme si kobouky a děláme kraviny. Pořád je ale i v duchu té desky, tak jak je deska laděna, zapadá tam, i když je tak střelená. Řikali jsme si, že bychom mohli udělat videoklip na Country Boye  ale s tím, že do toho zapojíme fanoušky. Chtěli jsme, aby nám poslali momenty, když si užívají beztarostný den. Pak jsme to sestříhali a udělali z toho spontánní videoklip.

Úplně prvotní nápad vznikl při nahrávání Contryboye, Honza pustil na YouTube „fail“ videa, jak lidi padají a ono to tak hezky do sebe zapadlo…

 

A kolik vám nakonec došlo videí?

Kosak: No bylo to dost…

Johny: Přesně nevím, nepočítali jsme to, došlo tak 40 videí

 

Jak dlouho jste to stříhali?

Kosak: Netrvalo to tak dlouho, nebylo to nijak přehnané. Stříhal jsem to já, všechno jsem si roztřídil.. .Skoro všechny jsme použili a všechny jsme pak na konci klipu jmenovali v titulkách.

Poslední rok jste měli hodně práce, máte hodně plný program… Stihli jste nějakou dovolenou?

Kosak: Já v průběhu desky, jelikož tvořím i videoklipy a designe, měl jsem možnost být pomocný kameraman v jedné firmě, tak jsem se dostal do Španělska, Francie a Holanska. Takže já měl dovolenou během té desky a Honzu to teprve čeká.

Johny: Já dovolenou neměl, snad v zimě někdy.

 

A jakou destinaci by si chtěl navštívit?

Johny: Líbilo by se mi určitě něco exotického, možná Bali…

 

A co byste doporučili navštívit čtenářům?

Kosak: Já jsem ještě nebyl na těch mých „dreams destinations“ kam se plánuji podívat, což je Nový Zéland, Japonsko, Švédsko, Amerika a Austrálie. Co jsem ale kupodivu letos zjistil, moc hezká země je Holandsko. Já si říkal Holandsko to je taková průměrná země, nějaké tulipány, mlýny, dřeváky… Ale když jsem tam byl, je tam super klid, cihlové domečky, působilo to na mě skvěle. Opravdu mě ta země oslovila…

Johny: Já pracoval 2 roky v Irsku na stáži, tam to bylo hezké… ale cestování mě spíše ještě čeká…

 

Honzo, zároveň se věnuješ i produkční činnosti, jak se vedeš tady?

Johny: Ano, paradoxně to jednu dobu začalo předhánět tu kapelu. Ze začátku jak jsem se do té produkce hodně ponořil, začali mě bavit kreativní věci, vytváření hudby… Byla příležitost dělat pro druhé muzikanty. Kapela šla na chvíli stranou, nicméně já jsem se díky tomu naučil spoustu věcí, které jsem pak mohl využít na naší desce. Takže sice kapela byla chviličku stranou, ale pak to bylo pro dobro.

 

Nová deska je tedy v produkci čistě vaší…

Kosak: Ano. Což je super protože jsme měli úplnou svobodu udělat to tak jak to chceme, což je hodně důležité. Hodně kapel musí dělat různé kompromisy ve studiích, producent jim něco řekne a oni nechtějí, musí se dohodnout. Naše výhoda je taková, že je to 100% jak jsme to chtěli.

 

Už bylo zmíněno byli jste podporováni hodně bandzone, teď už z Michalem nespolupracujete…

Johny: Ano spolupracujeme. Ono se to pořád tak různě přelívá. Michal nyní pracuje ve vydatelství Redhead Music, které spolupracuje s Warner music, u nich nyní desku vydáváme.

Kosak: Dá se říci, že Majkláč je stále náš manažer, spoustu věcí s ním řešíme, ale teď už je to více na kamarádské bázi. Už ví, co od nás může čekat a že jsme takoví nezavislí a nikdy jsme si do těch věcí nenechali moc kecat. Teď je to nejlepší jak to mohlo být.

 

Loňský rok jste jeli podzim Voxel, Sebastian… Co vás čeká letos?

Kosak: Letos nás čeká turné s Thomem Artwayem. Tématicky to k sobě ladí. Oba projekty zpívají anglicky, Thom vnímá hudbu podobně jako my… Moc se těšíme!

 

A něco k turné…

Johny: Turné má 11 zastávek. Začínáme v Kutné hoře 14. října a končíme v Českých Budějovicích 13. prosince.

 

Ještě něco co by mělo zaznít?

Kosak: Nyní asi to, že pojedeme turné k desce a čekají nás dva singly z desky. Ale nebudeme prozrazovat více…

 

Děkujeme za rozhovor!