Rozhovor: Noisebleed pokřtí svoje nové album a rozjedou podzimní tour
30.11.-0001
0.00

Dneska bych vám rád představil metalcorovou kapelu Noisebleed. Je to parta pohodových lidí, která dělá výbornou metalovou muziku a myslím, že mají slušně našlápnuto.Pojďme do nich!

 

Čau! Jsme Noisebleed, hrajeme metalcore s prvkama melodeathu, deathcoru, progu, thrashe, djentu a free jazzu (když se někdo přehmátne během sóla), a snažíme se to všechno zkombinovat v ucelený, hitový… písničky. Momentálně hrajeme v sestavě Eva (growl/zpěv), Blonďák (kytara), Marťas (kytara), Žaki (basa) a Mařka (bicí).

Existujeme sice už od roku 2010, ale v aktuální sestavě až cca od února 2017. Za ty léta se v kapele vystřídalo docela dost lidí (jedinej zakládající člen je Žaki) a to vedlo i k postupný proměně našeho hudebního stylu od dřevního metalcore/HC až k progresivnějším věcem, který hrajeme dneska.

Od příchodu Evy před třema rokama se věci trochu ustálily a začali jsme kapele dávat víc energie, což taky vedlo k vydání našeho prvního alba Asymbiosis letos v červnu, a k naplánování menšího podzimního turné po ČR, který zahájíme 15. září křestem v Pražským Kainu.

 

 

 Jak jste přišli na název kapely?

 

Žaki: Hledali jsme tehdy novej název, protože ten předchozí (Bad Screap) nedával žádnej smysl a nikdo jsme nevěděli, co znamenal. Pořád jsme nemohli na nic přijít, až mi jednoho dne při ucpávání krvácejícího nosu v hlavě zablikalo Noisebleed. To se mi hned zalíbilo, protože to hezky popisovalo naší tehdejší hudební produkci a navíc to tak nějak znělo cool, a ostatní členové to pod výhružkou profackování rádi akceptovali. Jo, a napadlo mě to ve vlaku někde kolem Roudnice. Díky, ČD!

 

Žánr, který hrajete, není u nás moc obvyklý. Co vás k němu vedlo, máte v zahraničí (nebo i v Čechách) nějaké svoje „guru“ kapely, které vás inspirují?

 

Naše muzika se tak nějak vykrystalizovala postupem času. Vždycky nás bavily kontrasty mezi melodickou, „líbivou“ pasáží a brutálním breakdownem, jenom jsme se od našich počátků naučili ty dvě polohy – a všechno mezi nima – líp kombinovat. A taky jsme se naučili trochu hrát na svoje nástroje, což nám umožňuje se vydat na výlety do technicky náročnějších žánrů, hehe.

Pravda je, že u nás těžko pohledat kapely, který by nám byly přímo inspirací. To neznamená, že by tuzemská scéna šla do kopru – naopak si myslíme, že kvalitních formací je tu víc a víc a jejich úroveň neustále roste. Sdíleli jsme pódium se spoustou skvělejch kapel a česká metalová scéna míří, slovy Jolandy, hodně vysoko a hodně bude někde. Každopádně co se týče přímejch vlivů na naší tvorbu, tak tam je určitě potřeba vykročit za hranice.

Stručnej výpis kapel, který nás do různý míry ovlivnily by vypadal asi takhle:
After the Burial, As I Lay Dying, At the Gates, August Burns Red, BMTH, BFMV, Carnifex, Deftones, Entombed, Fear Factory, Hatebreed, High on Fire, Intervals, It Dies Today, Kylesa, Mastodon, Meshuggah, Norma Jean, Northlane, Opeth, Parkway Drive, Sepultura, Tesseract, Thy Art is Murder, Unearth, Volumes. Sem tam zabrousíme i do klasiků typu Iron Maiden, Metallica atd., ale většinou zase kvapně vybrušujeme a přebijeme to breakdownem.

 

Každý si všimne vaší skromné bicí sestavy, je to záměr? A neuvažovali jste o rozšíření?

 

Ani ne, i s malou sestavou se dá sehrát velký divadlo! Nikdy jsme nebyli fanoušci monstrózních setů s dvěma kopákama, deseti přechodama a zdí z činelů, a u nás by tam většina toho byla na okrasu. Naší muziku bohatě pokryje „breakdown starter pack“, míň se s tim nadřeme a líp se to vejde do kombíku. A taky nechceme, aby se nám bubeník unavil už během stavění bicích, žejo.

 

Jak jste spokojeni se svým novým CD? Povězte trochu něco o jeho „zrodu“

 

Spokojený jsme maximálně, protože kromě grafiky, kterou zastřešila Dahlien, jsme si všechno dělali sami na koleně a všechno to bylo pro nás úplně nový. Zvuk má na svědomí kompletně Žaki (pod hlavičkou noisebleed-studio.com) od nahrávání až po master, a CD i flashky jsme vydali vlastním nákladem, takže jsme nebyli nijak závislí na studiu, vydavateli a podobně. Sice jsme prošvihli několik vlastních deadlinů pro vydání, ale jsme rádi, že jsme si dali načas a vychytali všechny mouchy. Na výsledek jsme náležitě pyšný, i když už teď je jasný, že další album bude – minimálně po stránce zvuku – o třídu lepší!

Žaki: Už když jsme začínali plánovat nahrávání, shodli jsme se, že do klasickýho studia se nám moc nechce, protože to může sežrat spoustu peněz a člověk je pořád ve stresu, že mu ve studiu běží hodinová taxa. Chtěli jsme to album dělat ve vlastním tempu, takže jsme se rozhodli nahrát všechno na vlastní pěst ve zkušebně (kromě bicích, ty jsou naprogramovaný) a pak to dát někam do studia zmixovat a zmasterovat. Jarda z Develop Device studia odved skvělou práci na našich dvou singlech (ve videoklipu k Awake je právě jeho verze), ale stejně jsme nakonec chtěli ten zvuk posunout trochu jinam a to mě dokopalo k tomu, že jsem veškerou produkci alba zastřešil sám. Byla to hlavně na začátku velká výzva, protože jsem nikdy pořádně se zvukem nepracoval, ale dalo mi to obrovský množství zkušeností a jsem osobně hrozně rád, že jsem přesvědčil zbytek kapely, aby mi dali šanci. Na to, v jakejch podmínkách a na jaký vybavení jsme nahrávali, zní to album skvěle.

 

 

Pojedete nějaký ucelený turné a máte i zahraniční ambice?

 

Od půlky září do konce listopadu máme naplánovaný menší turné s 10 koncertama různě po Čechách (Brno, Litoměřice, Plzeň a další), mrkněte na detaily na našem FB profilu! V zahraničí zatim nic konkrétního nedomlouváme, ale do budoucna nás to určitě láká a třeba něco klapne už příští rok, uvidíme.

 

Pozvěte nás a hlavně všechny metaláky na křest do Kainu!

 

Ať už nás znáte nebo ne, doražte 15.9. do Kainu na křest našeho CD! Můžete se těšit na epickej metalovej večer se skvělejma kapelama Phylactery, We All Gonna Die a Abbie Falls, a aby toho nebylo málo, v rámci našeho setu chystáme pár zajímavejch překvapení a hostů. Bude to prostě jedinečná akce, kterou byste si neměli nechat ujít. Přijďte se seznámit a zahrozit v moshpitu!

 

 

 

No my tam rozhodně budeme! Díky za rozhovor!