ROZHOVOR: Na okamžik s O.K.mžikem!

S Tomášem Mičianem, tahounem a zakládajícím členem kapely O.K.mžik, jsme se sešli na rozhovor nejen o kapele a jejich novém CD.

 

Tomáši, představ nám kapelu…

V současné době kapela prodělala hodně velkou změnu, co se týče obsazení. Nyní hrajeme ve čtyřech – já (zpěv, kytary), Karolína Skuhrovcová (akordeon), Vítek Nekolný (bicí, kachon) a Standa Podlešák (basa, zpěv).

 

Každého bude určitě zajímat, co znamená váš název O.K.mžik?

Pro název naší kapely jsem se nechal inspirovat jednou filozofickou knížkou, která pojednává o přítomném okamžiku, o tom, že lidé by měli žít víc přítomnem, prostě právě tímto okamžikem. No a zbytek je jen grafická úprava toho slova.

 

Já vím, že nikdo nemá rád škatulkování, přesto – zkusil bys váš styl někam alespoň přiřadit?

No, my jsme docela obtížně zařaditelní. Pavel Šlosar nás zařadil do pop rocku, protože současně s odchodem bývalých členek kapely odešly i některé folkové nástroje, takže do toho pop rocku máme ještě zbytky folku

 

Pojďme se teď chvíli bavit o vašich projektech. Natočili jste novou desku…

Ano, je to naše prvotina a obsahuje 7 písniček. Přípravy začaly už před rokem, žádali jsme o dotace, zkoušeli 2-3 hodiny týdně. Je to komplikovanější, protože každý studujeme v jiném městě, tak se sejít a všechno zkoordinovat dá docela fušku.

 

Co písničky?

Jedna se jmenuje Okamžik, stejně jako naše kapela, pak tam máme Mandelinku – to je taková sranda písnička, hodně se líbí lidem na koncertech, dál písničky Soustavně, Jiná, no a písnička Nechci – ta se hodně obtížně nahrávala, jsou v ní změny rytmu a další.

 

Má už vaše deska název?

Zatím má název jen pracovní, právě podle jedné písničky – ta se jmenuje Volám. K této písničce se bude na jaře natáčet klip, máme takovou vizi – dva lidé, kteří se spolu pokouší spojit, ať už pomocí telefonního sluchátka nebo jakkoliv obrazně.

 

Kdy deska vyjde?

Křest máme plánovaný na březen, ale dopředu víme, že deska bude hotová do Vánoc. Spolupracujeme s profesionální grafičkou, která nám vytvoří obal, nechávali jsme se hodně inspirovat na netu, pokud potvrdíme pracovní název, bude se design asi točit okolo telefonního sluchátka. Rádi bychom do obalu dali i vlastní práci a úsilí, takže krabička bude nejspíš papírová, kterou budeme osobně skládat.

 

Deska je na světě, máte v plánu turné?

Rádi bychom něco vymysleli, buď sami nebo s naší spřátelenou kapelou Třetí slunce, se kterou budeme i naše CD v Klubu U Žabáka křtít.

 

A jak je to s muzikou a texty?

No 95 procent hudby a textů píšu přímo já, na některých se podílí Standa. Nechávám se inspirovat téměř čímkoli, texty nikdy neplánuju, prostě mi přijde myšlenka a je to. V tomto roce se hodně řešilo, hlavně lidské vztahy a nejen u nás v kapele, ale i spoustu věcí ve světě…

 

To máš pravdu, vaše současné složení kapely je vlastně úplně jiné než jaké ho znám já…

Ano, spolu s odchodem některých členek jsme museli předělat veškeré písničky a jejich aranže, mají teď úplně jiný kabát. Naše CD s námi natočil host Stanley Máša, hrál na klávesy, pomohl nám s efekty. Byl bych rád, kdyby s námi občas hostoval, ale je hodně vytížený 🙂

 

Jak už jsi řekl, jsi student. Jde kapela skloubit s učením?

Ano, dá se to. Studuju ČVUT fakultu dopravní, učení je dost, ale čas na hraní si najdu vždycky. Někdy je trochu komplikované cvičení na kytaru, protože mám na pokoji spolubydlící, ale zvládám to.

 

Máš nějaké svoje hudební vzory nebo třeba kapely, se kterými by sis chtěl společně zahrát?

Já mám rád jakoukoli českou muziku, chtěl bych třeba předskakovat Jelenovi nebo si zahrát s Tomášem Klusem, líbí se mi i Voxel, ten je mi blízký svými texty.

 

Tomáši a co tvoje koníčky nebo prostě soukromý život?

No…nejsem teď momentálně zadaný. Ale rád chodím třeba do čajovny, hodně čtu, i když škola je náročná, tak spíš učebnice. Ale v létě vyrážím na různé festivaly a na koncerty…Jsem rád, že se teď Příbram trochu kulturně rozhýbala.

 

Ty sám jsi taky pořadatel jedné akce, viď?

Ano, jmenuje se to Proměny života CKB Truck Tour. Jezdí se po republice s kamionem, vždycky se někde zastaví a na návěsu se vystřídají 3-4 kapely. Je to o různé muzice, spíš tvrdší-rock, metal a představují se méně známé kapely. Jeli jsme třeba Prahu, Brno a my osobně jsme si zahráli s kapelou v lomu v Hřiměždicích. Má to jeden problém, chtělo by to vždycky nějaký tahák, aby chodilo víc lidí.

 

Poslední otázkou se vrátím k vaší desce. Kdybys ty sám měl někomu zavolat, komu by to bylo a co bys chtěl říct?

No…rád bych se dovolal třeba slečně, kterou mám rád a která by třeba mohla mít ráda mě a potom taky všem lidem, co by chtěli přijít na náš koncert. A co bych řekl? Pojďte si poslechnout naše písničky, navštivte náš Facebook, přijďte podpořit naši kapelu na koncert, to je asi nejvíc, co pro jakoukoliv kapelu můžete udělat!