REEF ARE BACK! Jamrock 2011!

REEF are back! Křičela světová média o věhlasné britské kapele Reef a jejím návratu. A teď, po více než jedenácti letech, ji uvádí jeden z nejoblíbenějších festivalů u nás – JamRock 2011!


Nejprve proběhla zpráva o šesti koncertech v Británii,  plánovaných na duben 2010. To co se dělo na totálně vyprodaných plochách, se těžko popisuje, ale nechme zaznít slova vynikající zpěvačky české kapely Nil, Hanky Kosnovské, která si jejich koncert v Londýně nenechala utéct:

“ Byl to děs! To co dělali lidi, jsem fakt ještě nezažila. Stáli jsme ve druhé řadě a já se nemohla dvě hodiny ani nadechnout. Koncert byl absolutně super a zároveň absolutně šílenej!“

Těch šest koncertů bylo vyprodáno během chvilky. Protože všechny skončily stejně –  předvyprodané a na konci nadšené publikum, rozhodli se REEF ještě pár jednorázových koncertů přidat.

Letos, kromě světově proslulého Glastonbury,  vystoupí o čtrnáct dnů dříve 11. června  na JamRocku v Žamberku.

„Jsme strašně rádi, že se nám podařilo po dlouhém a složitém jednání skvělé REEF přivézt k nám na JamRock! Jejich muzika z nich udělala kultovní kapelu, která ať vystoupila kdekoliv, tak sklidila neuvěřitelný úspěch. Je to skupina, která se „prodává“ hlavně svým živým vystoupením. I když o hity v rádiu rozhodně nikdy neměli nouzi a těsně před koncem tisíciletí vystoupali až na samý vrchol, kdy jejich album Glow bylo absolutně první v britském žebříčku alb!“

říká o kapele dramaturg festivalu Libor Pavlata.

Kdo tedy jsou REEF?

V první řadě jednou z nejzajímavějších rock´n´rollových kapel v Británii!  Jejich privilegované postavení na rockové scéně potvrzují úspěchy jak v žebříčcích, tak v návštěvnosti koncertů.

Nastoupená jízda Reef se nedlouho po jejich vzniku, na přelomu let 93 – 94, značně zrychlovala, turné je zavedlo do Ameriky, Austrálie a Japonska, v Londýně hráli jako předkapela The Rolling Stones. Singl Weird se umístil na 18. místě singlové TOP20. Tímto úspěchem zakončili Reef svůj rok obrovského vzestupu.

Fotogalerie:

Ale to vše byl teprve začátek – celosvětově proslavená se kapela stala díky  albu Glow z roku 97, ozdobenému dvakrát platinovou deskou. Společně s Georgem Drakouliousem (producent Toma Pettyho atd…) na něm Reef pracovali v legendárních londýnských studiích Abbey Road a dokončovali jej v Los Angeles ve studiích Royaltone.

Singl Place Your Hands se stal No.6. britské hitparády, o dvě příčky níž skončil další hitový singl Come Back Brighter. Glow, které vystoupalo přímo na první místo albového žebříčku a osvobodilo britský národ od dlouhodobé a pro mnohé nesnesitelné nadvlády popových hvězdiček! Následovaly singly Consideration  a Yer Old  v létě stejného roku. Kapela musela na začátku roku 1998 zpomalit – vždyť předchozích 18 měsíců byla v jednom kole úspěchů a vzestupu.

Oficiální videoklip k písní Yer Old:

„Myslím si, že to, co děláme my, je čerstvá věc, ale jediná cesta, jak s lidmi komunikovat, je jít za nimi a ukázat jim to. Jsme nejlepší živou kapelou v Británii, o tom nemůže být zatraceně přece žádných pochyb!“

tvrdil sebevědomě Gary Stringer, zpěvák kapely.

Nicméně v roce 2003 se kapela rozpadla. Na chvilku je spojila jen smrt jejich manažera, kdy v roce 96 zahráli na pohřbu v kompletní sestavě pouhé 3 skladby. Na konci roku 2009 však ohlásili REEF již zmíněných 6 koncertů na příští rok. Obrovský úspěch je dovedl k rozhodnutí, zahrát pár jednotlivých koncertů, protože každý z členů kapely má své samostatné hudební projekty.

O to větší máme štěstí, že tuto kultovní kapelu můžeme po dlouhých dvanácti letech, a možná naposled, vidět také v České republice na festivalu JamRock, festivalu,  jehož jméno mají označeny ve svém kalendáři již tisíce příznivců hudby, pohody a všeho toho, co dělá JamRock tak ojedinělým.

Další info najdete na www.jamrock.cz