„Rasismus a homofobie tady nemají místo,“ vzkazuje Tímix z Chasing Christy

Ačkoliv Chasing Christy vznikli poměrně nedávno, je o nich slyšet stále víc. Kromě jasných názorů, živelných show a dřiny ve zkušebně pořádají navíc ve svém rodném Havlíčkově Brodu koncerty, na kterých se skrz projekt Show Your Help se snaží pomáhat potřebným. O slovo jsem požádal jejich bubeníka Tímixe, který si v loňském roce navíc ještě zahostoval v libereckých HOPES. Jdeme na to!

 

Bubnuješ hned ve dvou kapelách, v loňském roce jsi dokonce zaskakoval ještě v jedné další, pořádáš koncerty, začněme ale pěkně po pořádku – co tě přivedlo k hudbě?

Můžu říct, že moje první pohledy na muziku byly teda dost negativní.  Na prvním stupni základní školy chodila velká část spolužáků do “ ZUŠEK “ , a tak jsem měl muziku vykreslenou jako dost nucenou záležitost, protože vím, že když jsme chtěli odpoledne jít blbnout ven s ostatníma klukama, tak někdo z nich nemohl, protože musel cvičit na harmoniku, jelikož mu to rodiče nakázali. Takže to byl takovej můj první pohled na hudbu.
Naštěstí se ten pohled brzy obrátil a já viděl hudbu jako svobodnou volbu a rozhodnutí. Objevil se kámoš s bicíma, založili na malé vesničce punkovou kapelu a já už ve 12 letech věděl, že svobodu najdu za bicíma. V 11 letech jsem domů přitáhl svoje první bicí, kde byla blána z nějaký kůže (raději snad ani nechci vědět, z čeho to bylo) a všechno to stále pokračuje a hraju pořád s větším a větším nadšením.

 

Momentálně aktivně působíš v hip hopových Memento Mori a hardcorových Chasing Christy. Ačkoliv jsou oba tyto styly na první poslech odlišné, našel bys na nich něco společného?

Nejsem si úplně jistý, jak to vlastně všechno začalo, ale za to jsem si 100%  jistý, co máme společného. Především je to přátelství mezi kapelami Chasing Christy a Memento Mori, jelikož spolu trávíme taky dost času a často se vídáme. Další věcí je nenávist k homofobii, nacizmu a rasismu, všichni si moc dobře uvědomujeme, že takovejhle “kretenismus“ tu nemá místo. Kluci z MM si uměj výborně pohrát s textama a slovíčkařením. Hrozně mě baví, jak je čeština v tomhle žánru tak úžasná a neomezená, nebo alespoň u Memento Mori.

 

S hardcorovými Chasing Christy jste v říjnu vypustili debutové EP 18 Broken Bones, které následoval videoklip k písni We’re not alone. Jaké jsou vaše plány pro rok 2015?

Právě dokončujeme 2. část natáčení videoklipu na nový singl “COURSE“ ,  který vyjde i s videoklipem v průběhu března. Sám se na to teda strašně těším, protože natáčíme s Pavlem Markem (RAW PRODUCTION), s nímž spolupracujeme vlastně už od začátku. Dělal nám lyrics video, videoklip nebo grafiku. Vždycky prostě víme, že si na tom nechá záležet a bude to pecka.
Na přelomu ledna/února jsme dokončili ve studiu ještě jeden singl s názvem “LIBRA“,  který během ledna teprve vznikal ve zkušebně. Teď už čekáme jen na finální mastering a mix, takže to snad do konce února stihneme vypustit a v květnu na něj dotočíme klip.

Každý singl se dělal jiným způsobem a prošel jinou finální produkcí, takže je se na co těšit.

Jinak na první polovinu roku máme naplánováno už přes desítku koncertů a stále to nabývá. V květnu se chystáme na Slovensko a také máme v jednání Rakousko, uvidíme, jestli i to vyjde. Také na léto plánujeme akustický song, obrážet letní festivaly, a jestli vše vyjde, tak i na týdenní flám k přímořským zemím. Už teď ale připravujeme nový materiál na CD.

Loni v létě a na podzim jsi zaskakoval na postu bubeníka také u libereckých HOPES. Jak došlo k vašemu spojení? A bylo hned od začátku jasné, že půjde jen o dočasnou výpomoc?

Tahle otázka je poměrně dost na dlouho, ale zkusím jí co nejvíce zkrátit.

V polovině minulého roku jsme nebyli jako Chasing Christy kompletní, neměli jsme zpěv, neměli jsme druhého kytaristu a vyhlídky nevypadaly nijak pozitivně. HOPES hledali v tu chvíli bubeníka, takže jsem neváhal a už asi za dva týdny jsem jel na zkoušku do Liberce a za další týden už jsem frčel s HOPES na první show do Karviné. Pak už jsem jel všechny koncerty/tour od srpna až do začátku prosince, což bylo asi něco kolem 30 odehraných koncertů po Polsku, Česku, Slovensku, Německu a Rakousku. Rozhodoval jsem se celé ty 4 měsíce. Až do poslední chvíle jsem nevěděl, jak se rozhodnout, bylo to jak na houpačce. Ráno jsem byl rozhodnutej, že se budu stěhovat do Liberce a večer jsem si říkal, že nemůžu, mám tu přeci spoustu kámošů a lidi z kapel, bez kterých by mě ta muzika vlastně ani nebavila. A jelikož žánr, co hrajeme, je víceméně jen o přátelství, tak jsem se nakonec rozhodl zůstat. V tu chvíli jsme už v Chasing Christy měli zpěváka Honzu a bylo domluvené i nahrávací studio. Takže o to víc jsem byl přesvědčenej zůstat, ale na zkušenost a zážitky s HOPES nadosmrti nezapomenu. Bylo skvělý poznat, jak to funguje a chodí v jiné kapele, kterou jsem měl rád už jako fanoušek.

 

V domovském Havlíčkově Brodě také pořádáš koncerty pod hlavičkou November Promotion. Jaké máš nejbližší plány?

Tak máme právě po party, jelikož minulý týden jsme s klukama z NOVEMBER PROMOTION uskutečnili benefiční akci SHOW YOUR HELP, takže další koncert v Havl. Brodě chystáme až na 15.5., kde se představí domácí homies Highstreet Hooligans, co pokřtěj nový “cédko“, taky tu budou City Lights, Just For Being a v neposlední řadě Rabies. Venku bude vegan grilovačka a v klubu strašná šílenost v podobě  FACE TO FACE koncertu, takže se všichni strašně těšíme, tak koukej dorazit!

 

Kromě November Promotion připravujete společně s dalšími havlíčkobrodskými kapelami projekt Show Your Help. Jak vlastně funguje a co je jeho cílem?

SHOW YOUR HELP  funguje na jednoduchém principu, chceš pomoct, tak můžeš pomoct. My, kapely, jsme pouze zprostředkovatelem tohohle nápadu. Naše scéna musí být víc než jen hudba.
V téhle iniciativě figurujeme ještě s kapelami Highstreet Hooligans a Memento Mori. Všechny tyhle kapely vozí na své koncerty kasičku SHOW YOUR HELP , do které mohou návštěvníci koncertu finančně přispět. Dále u kasičky najdeš prospekty o projektu, na který právě shromažďujeme finance. V letošní první polovině roku, tzn. až do konce července, vybíráme finance na Občanské sdružení Benediktus , jež pracuje s mentálně postiženými lidmi. Vytváří pro ně nová pracovní místa, pořádají akce pro veřejnost nebo jim poskytují jiné sociální služby.

Vše o SHOW YOUR HELP  a o tom co děláme najdeš na naší FB stránce:
https://www.facebook.com/showyourhelp

 

Co bys na závěr vzkázal čtenářům I-kliku?

Hlavně štěstíčko, zdravíčko, peníze…vůbec…

Podporuj kapely, vymetej kluby, kupuj merch a choď na koncerty, hoď všechno za hlavu a prostě se bav. Život máš jen jeden, peníze budou, ale my ne… Tímix

Závěrem bych rád poděkoval Šimonovi za možnost uskutečnění tohoto rozhovoru.
Díky!