Plzeňská scéna, aneb na baru Pod lampou

Sobotní noc 3. 12. 2016 patřila plzeňské scéně v divadle Pod lampou. Celý večer se nesl ve velmi příjemné atmosféře a zanesl nás nazpátek do minulých let.

 

Hudební produkci zahájila kapela Bradavice. V publiku byla vidět spíše starší generace, která jí již zná spoustu let. Popsala bych toto vystoupení jako velice pohodové a undergroundové. Ač je kapela starší, srší z ní tolik energie a člověka hned vrátí do dob, kdy punk byl zakázané slovo. Co je více než jasné, je, že pány muzikanty vystoupení bavilo a nejvíce jejich bubeníka, který si to vážně užíval, i když musel sedět. Rozhodně nám předvedli underground, co už se moc nevidí. Pár známých písní dovedlo návštěvníky k varu, zpěvu i tanci. Ke konci přizval zpěvák na podium zakladatele kapely a předvedli tak dohromady nezapomenutelnou show. Já si osobně další vystoupení nenechám ujít, protože jejich opakovaný zpěv úryvku písně „my jsme Bradavice“ byl celkem nakažlivý.

 

Po vystoupení jsem měla možnost prohodit pár příjemných slov s panem fotografem Josefem Kůdou, který neodmyslitelně k plzeňské scéně patří a je tvůrcem obalu LP. Zavzpomínal na to, jak to vypadalo v divadle v minulosti a já jsem se nestihla divit, jakými změnami Lampa prošla. Měl radost z toho, že LP zažije znovuvzkříšení. Mezitím se na pódiu srolovalo plátno a nazvučila se kapela E!E. Samotný křest proběhl za přítomnosti všech možných osob, co se na LP podílely. Bořek se chopil otevření šampaňského a deska pak letěla mezi přihlížející.

 

Video z archivních dokumentů bylo velmi poutavé a též nás vrátilo do dob, kdy LP vznikalo. Promlouvaly na něm kapely, které přály divadlu dalších 25 let úspěšné produkce.

 

Až dojemnými slovy popsal Bořek, jak to před lety v divadle vypadalo a tím uvedl kapelu E!E a začalo se hrát. Na parketu se rozjelo pogo již od začátku. Zase se potvrdilo, že punk v divadle umí lidi pořádně rozhýbat. Už venku se spousta lidí zdravila se stylem „Čau, dneska hrajou Éčka v Lampě, bude punk“, takže o fanoušky nebyla nouze. Vtipně uvedl Bořek píseň slovy „Hej, vy ste se zbláznili jako?“ (reakce na šílené pogo). A tím vyburcoval tancující ještě k větší akci.

 

Velice příjemný večer ve společnosti mnoha zajímavých lidí, kteří dokázali vytvořit úžasné LP a jeho reedicí nás tak vtáhnout do dob minulých.