Pišto (zakázanÝovoce) – KDYŽ KAMARÁDI ODCHÁZEJÍ!

foto: Aneta Jodarová

 

Mejn (Vypsaná fiXa), Forus (Inekafe), Brandy (Koblížc!), Mejdlo (zakázanÝovoce), P.P. Cvok (Totální nasazení), Honza Štrup (Rybičky 48), Krleš (Prague Conspiracy), Carlos (Jaksi Taksi) a Bakča (E!E), který už bohužel není mezi námi. Co mají tato jména společná? Jedná se ve všech případech o kytaristy/baskytaristy CZ/SK scény, kteří z nějakého důvodu už v daných kapelách po letech nejsou. Všichni od 27.9.2013, kdy mi první z nich psal smsku, že „už jako ty vole v tý kapele není“ (ne to není doslovná citace, ta by byla nepublikovatelná). Lidi se schází a rozchází, to je normální. V kapele je to o to těžší, protože taková banda, kde bývá 3-6 lidí plus team okolo, je hrozně křehkej organismus. Na druhou stranu každej muzikant to po těch letech ví a občas drží hubu, i když by měl spíš někoho ze svých kolegů minimálně zabít a zároveň umí snést mnoho křivd, nebo nedej Bože pravd! ☺ Každopádně za necelý 4 měsíce mi ten počet strunných hráčů nahání až hrůzu. Co se sakra děje?

 

Část z nich odešla sama – osobní/rodinné důvody, část byla vyhozena pro jistý druh nepřizpůsobivosti, někdo přešel na místo toho jiného a nakonec se stejně všichni zas potkáme na baru s Bakčou a budem řešit stejný pičoviny, ať už jsme hráli kdekoliv, s kýmkoliv a kdo koho po letech začal nesnášet.

 

Zároveň tak sleduju, jak u každé zmíněné kapely se pod vyjádřeníma k odchodům/vyhazovům objevily komenty typu: „bez něj už to nebude ono“ a podobný slinty. Ano, Nirvana bez Cobaina, Foo Fighters bez Grohla, nebo Karel Gott bez Gotta. To by „nebylo ono„. Ale jako „člověk“ (čtěte vopice, nebo cokoliv vás napadne), který si tímto taky teď prošel, jsem tuhle větu začal nenávidět. Tím jako, dotyční, chcete říct, že když se rozejdete s přítelkyní, protože to prostě už neklapalo, tak se půjdete zabít, protože vlastně už nikdy nemůžete najít ženskou, která by vám dala novej životní impulz? Přenesme se k původnímu tématu – kapela nemůže najít muzikanta, který to po letech stereotypu rozhejbe a posune zas dál? Pokud jste měli rádi kapelu a ne jen jednotlivce, tak je to prostě blbost.

 

Pro každýho, kdo v kapele zůstane po odchodu kamaráda, to není snadný, obnáší to mnoho práce navíc, stresů, nervů a každej komentář tohoto typu těch sil moc nedodá, tomu věřte. I když. Na druhou stranu to občas tolik nasere, že to může zbytek kapely dokopat k ještě větší touze dokázat, že to bude ono a dokonce ještě víc! Takže ač jsem chtěl původně poprosit, ať příště než takovou věc napíšte, chvilku popřemejšlíte, jestli tím skutečně podporujete psychiku milované kapely… Pište si, co chcete, je to váš život, vaše slova a váš názor ☺!

 

Doufám, že mezi napsáním tohoto blogu a jeho zveřejněním se neobjeví další jméno na seznamu volných muzikantů a už se jen osvětlí, jak to vlastně bylo s Joeym Jordisonem ☺!

 

Pišto