Pavel Kosař (Dilated) – Paradox české klubové scény!

foto: archiv kapely_promo 2011

 

Je páteční dopoledne, tedy den, kterej mám vyhrazej na management naší kapely DILATED. Jsem právě v procesu plánovaní jarního turné k naší desce 5.hřích a v té souvislosti mi myšlenky utekly kamsi k zamyšlení o současném českém undergroundu.

První slovo, které mě napadá v souvislosti s českou klubovou scénou, je „paradox“. Opravdu pozoruhodná kauzální anomálie mezi počtem kapel na domácí scéně a počtem fanoušků, kteří jsou ochotni zvednout zadek od televize a jít si live hudbu do dobře vybavených českých klubů poslechnout.

 

Neuběhne týden, kdy bych nečetl na internetu inzeráty o nově vznikajících kapelách či na jednu ze sociálních sítí mi někdo neposílal pozvánku o možnosti stát se fanouškem nějaké z nich. Není se čemu divit, jelikož v dnešní době za pár korun seženete základní vybavení nevalný kvality a pravděpodobně Vám ho dokonce i do druhého dne doručí až domů abyste mohl začít rozvíjet svůj hudební talent. Opravdu tolik kapel jako je dnes na českém hudebním trhu nikdy předtím nebylo.

 

Pro muzikanty je doba náročná, konkurence veliká, ale snad právě to je hnacím motorem, který ten český underground pohání a nutí kapely posouvat své hranice, profilovat se a inovovat. S kapelou celkem často koncertujeme po klubech, letních festivalech a opravdu se setkávám s mnoha vynikajícími muzikanty, kteří se v rámci své live show trhají na kousky, jen aby předali posluchačům emoce, které jsou v jejich hudbě ukryté. Všechny tyhle skvělý party by si zasloužili mnohem větší pozornost fanoušků, protože jsou právě tou mladou krví a budoucností českého rocku.

 

Každá mince má ale i své tmavé stránky. Často se mi stává, když po koncertech mluvíme o hudbě, že mnoho z těchto muzikantů, zejména mají-li už něco zas sebou, v sobě stále složitěji hledá motivaci pokračovat. Koncerty jsou o předávání energie mezi kapelou a posluchačem, ale co když není komu tu energii předat? Představte si, že investujete čas, hodně peněz a energii k nahrání kvalitního CD, které má dokonce i dobrý recenze v těch médiích kam se Vám ho povedlo protlačit. Dokonce ho nabídnete zdarma ke stažení a fanoušci jej opravdu stahují a poslouchají, ale na koncertě je opět poloprázdný sál? A teď si uvědomte, že jde o každodenní paradox české klubové scény!

 

P.S: Stále je pro mě velkým otazníkem proč za nákup CD nejsou lidé ochotni dnes zaplatit ani 100-150,-Kč což je mimochodem částka za kterou se ani samotné náklady na výrobu CD nezaplatí ?

 


Odkazy:

www.dilated.cz

www.facebook.com/pages/DILATED/

bandzone.cz/dilated