Pankix – EP Taste me (2012)

Znovuzrozená kapela Pankix představila své nové EP s názvem „Taste me“. Tato partička své fanoušky zaujímá nejčastěji netradičním nástrojovým obsazením a zajímavou hudbou. Zajímavostí kapely je, že ve svém středu mají 2 ženy. Konkrétně zpěvačku a houslistku.

 

„Taste me“ je EP na pokračování. Podle slov muzikantů samotných budou v průběhu roku doplňovat písničky. Výsledkem má být regulérní dlouhohrající CD. V současné době „Taste me“ obsahuje 4 písně, které si můžete zdarma stáhnout na bandzone kapely.

 

Pankix hrají indie-rock. Hrají spolu přes 10 let, za tu dobu se v sestavě vystřídalo spoustu skvělých muzikantů. Zásadní změnou prošla kapela minulý rok, kdy se rozhodla jednu kytaru nahradit samply. Hudebně se Pankix posunul směrem k indie rocku, stále si ale uchovává své charakteristické rysy – naléhavé melodie zpěvu, houslí i kytary a energickou rytmiku. S novou sestavou kapela nabrala druhý dech a s chutí se znovu pustila do práce. Po podzimním turné s Matahari přišla s novým EP „Taste me“.

Personální a nástrojové obsazení: Sany – zpěv; Maasha – housle; Jarda – kytara; Roman – bicí; Mára  – sampling, programming; Aleš – basa

 

Zde se můžete podívat na oficiální video k písničce „Sečna“.

httpv://www.youtube.com/watch?v=Yjz8I6ct5KI

 

Hudba Pankix je příjemná a snadno se do ní člověk zaposlouchá. Jak už jsem řekl EP „Taste me“ obsahuje 4 písně v celkové délce 14 minut a 7 sekund.

Seznam skladeb: 1 – More; 2 – Ugly boy; 3 – Sečna; 4 – lie

Mezi písně které stojí za pozornost patří všechny písně na EP. Každá píseň je odlišná a na nahrávce má pevné místo. Určitě stojí za pozornost od začátku do konce. Každá píseň má něco do sebe.

 

Nahrávka začíná písní „More“. Začíná nenápadně, vygraduje však do pořádného hudebního nářezu. Skladba je pomalejší, ale o to více v ní vynikne svižná a rocková mezihra. Druhá píseň „Ugly boy“ je opět uklidňující. Má lehce depresivní nádech, ale to je do jisté míry dané melodií písně, ve které jsou dosti výrazné housle.

Píseň třetí s názvem „Sečna“ je jediná s českým textem. Zároveň je nejsvižnější ze všech a plní tak úlohu asi nejlepší písně na EP. Český text dává písni úplně jiný náboj, i když musím uznat, že angličtina sedí zpěvačce Sany více.

Poslední píseň nese název „Lie“. U této písně musím vyzdvihnout její epické pojetí, které se mi hodně líbí. Je sice pomalejší, ale s vynikajícím nápadem. Musím také vyzdvihnout skvělý čistý hlas, který tuto píseň žene dopředu.

 

Hudba předvedená na tomto EP „Taste me“ je melodická a v posluchačích vyvolává emoce. Jednotlivé písně působí ponuře, až depresivně. Přesto je celkový projev silný a emotivní. Pankix se povedlo složit písničky s nápadem, dalo by se říct až s vlastní duší.

„Taste me“ má dobrý hudební hudební základ, které sice možná chybí nějaká super pecka. Od toho to je ale EP na pokračování…