Osmý ročník putovního letního festivalu Hrady CZ, vystoupí vítězové hudebních cen Anděl i Žebřík!

 foto: Hrady.cz_Bezděz 2011_Tomáš Klus

 

Hudební festival Hrady CZ, který byl oceněn jako akce roku v rámci právě udělených hudebních cen Žebřík, představuje program pro letošních osm prázdninových zastávek na hradech v Čechách a na Moravě. Festival odstartuje v pátek 13. červencena hradě Točník nedaleko Prahy a skončí poslední prázdninový víkend, konkrétně v sobotu 1. září, na hradě Bouzov u Olomouce. V blízkosti atraktivních historických památek letos zahrají například Tomáš KlusMandrage nebo Nightwork, tedy interpreti ocenění v rámci hudebních cen Anděl i Žebřík, a mezi dalšími pak David KollerChinaskiMig 21Monkey BusinessEwa Farna nebo UDG. Vloni na festival na hradech zavítalo 48 tisíc návštěvníků a Hrady CZ se tak staly hudebním festivalem s bezkonkurenčně nejvyšší diváckou účastí v České republice.

 

Festival se skládá ze dvou částí. V roce 2005 zahájil svou existenci první částí nazvanou České hrady.CZ, o pět let později organizátoři rozšířili letní hudební turné po hradech také na Moravu, kde se tak letos uskuteční už potřetí jako Moravské hrady.CZ. Projekt Hrady CZ zahrnuje dohromady vždy dvoudenní hudební program v blízkosti pěti českých hradů v pěti českých regionech, na Moravě jde o tři různé lokality ve třech moravských krajích. Hrady CZ tak v podstatě pokrývají celou Českou republiku v průběhu letní festivalové sezóny. Program festivalu je přehlídkou vystoupení špiček především české pop-rockové hudební scény. Jeho neoddělitelnou součástí je od počátku i podpora a rozvoj turismu v České republice, snaha zvýšit povědomí o historických památkách a také finanční podpora těchto památek. V posledních letech začali organizátoři věnovat pozornost i cykloturistice, dlouhodobě spolupracují s projektem Kolo pro život, nezanedbatelnou součástí festivalu Hrady CZ je také ochrana přírody a ekologie.

 

Pro mnoho kapel, které mají možnost hrát na všech osmi zastávkách, je celý festival v podstatě takové hudební turné. Snažíme se tak dávat příležitost střídavě různým kapelám v závislosti na tom, zda například zrovna vydali novou desku nebo jsou aktuálně oceňované v rámci hudebních cen,“uvedl jeden z organizátorů festivalu Michal ŠestákPáteční program festivalu začíná vždy v podvečer a často se odehrává přímo v prostorách hradu na jednom pódiu, jeho součástí je také karneval v maskách. Sobotní program se koná většinou v podhradí v blízkosti hradu, kde se staví velké festivalové areály pro tisíce lidí se dvěma hudebními pódii. Letos se do programu vrací zastávka na hradě Veveří, která nahradí Valtice, kde se konal festival minulý rok poprvé. Organizátoři tak vyslyšeli prosby obyvatel Brna a okolí po navrácení festivalu do moravské metropole a zároveň se podařilo vyřešit technické problémy, které neumožnily v minulosti pořádání festivalu na Veveří.

httpv://www.youtube.com/watch?v=ZmvQloji76Y

V programu letošních zastávek vyslechnou návštěvníci ještě koncerty kapel Horkýže SlížeNo NamePolemicSto zvířatButyVisací zámekVypsaná Fixa nebo Xindla X. Kromě spolupráce s Národním památkovým ústavem letos organizátoři zahajují projekt výstav s organizací Člověk v tísni, v rámci kterého budou návštěvníkům festivalu prezentovány především fotografie z cest do zemí tzv. třetího světa.

 

Festival Hrady CZ je vyhledávaný nejen kvůli hudebnímu programu, ale je také oblíbený jako lokalita pro výlet. Navštěvovat ho mohou díky zřízení úschoven kol i cyklisté, součástí vstupného je prohlídka jednotlivých hradů. Samozřejmostí jsou stanová městečka, kde si lze stany i pronajmout včetně možnosti uschování zavazadelKyvadlová doprava od nejbližších železničních stanic na festival a zpět je zajištěna po oba dva dny, vedle areálů jsou také parkoviště, která pojmou stovky aut. Po sedmi letech se částečně mění grafická podoba festivalového vizuálu, ten bude kombinací barev červená, modrá a bílá. České a slovenské kapely tvoří program festivalu, národní barvy tak logicky střídají oranžovou a zelenou, kreslený vizuál s hradem ale zůstává.

 

 

Vstupenky jsou až do 4. června za zvýhodněnou cenu v předprodeji sítě Ticketstream v cenách 200 korun na páteční program a 350 korun na sobotu. Lístky je možné zakoupit jako E-tickets i přes internet, na místě budou vstupenky k dostání za 300 a 450 korun.Hrady CZ se letos uskuteční v těchto termínech a na těchto místech: Točník ve Středočeském kraji 13.-14.7., Švihov u Plzně 20.-21.7., Kunětická hora u Pardubic 27.-28.7., Rožmberknad Vltavou v Jižních Čechách 3.-4.8., Veveří v severní části Brna 10.-11.8., Hradec nad Moravicí u Opavy 17.-18. 8., Bezděz v Libereckém kraji 24.-25.8.Bouzov na Olomoucku 31.8.-1.9.

 

Více informací na: www.ceskehrady.czwww.moravskehrady.czwww.hradycz.cz

 

INTERPRETI:

David Koller, Buty, Ewa Farna, Horkýže Slíže, Chinaski, Mandrage, Mig 21, Monkey Business, Mother’s AngelsNebe, Nightwork, No Name, Polemic, Sto zvířat, Tomáš Klus, Xindl X, UDG, Visací zámek, Vypsaná Fixa

 

TERMÍNY A MÍSTA:

13. – 14. 7. 2012 Točník
20. – 21. 7. 2012 Švihov
27. – 28. 7. 2012 Kunětická hora
03. – 04. 8. 2012 Rožmberk nad Vltavou
10. – 11. 8. 2012 Veveří
17. – 18. 8. 2012 Hradec nad Moravicí
24. – 25. 8. 2012 Bezděz
31.8 – 1. 9. 2012 Bouzov