Oslava přirozené krásy, tance, lásky a folklóru: Billy Barman představuje éterický videoklip VRKOČE

zdroj: archiv kapely

 

Jedna z nejaktivnějších slovenských kapel je tu s dalším videoklipem. Po hravém singlu Traja přináší vizuál k akustické novince Vrkoče. Ztvárnění balady skupina svěřila mladému režisérovi Michalu Zelníkovi, který její očekávání naplnil do puntíku. Frontmana Juraje Podmanického navíc přestavil v pořádně netradiční poloze…

 

Pokud jste fanoušky Billy Barman a máte nastudovanou i naposlouchanou jejich tvorbu, možná si myslíte, že vás už žádná novinka této formace nemůže překvapit. No, je možné, že po zhlédnutí nového videoklipu Vrkoče změníte názor.

Hudební i vizuální minimalismus v dokonalé symbióze s obrovským citem pro detail. Oslava přirozené ženské krásy, slovenských tradic i folklórních kořenů. I to jsou emoce, které na vás dýchnou z nového videoklipu Billy Barman. Tentokrát si „barmani“ vybrali na vizuální ztvárnění baladu Vrkoče, která je po hravém, recesistickém singlu Traja nemalou změnou. „Jde o naši vůbec první písničku o lásce, jednou jsme to prostě museli vyzkoušet,“ říká o Vrkočích frontman skupiny Juraj Podmanický, kterého fanoušci uvidí v opravdu netradiční poloze, od hlavy po paty v elegantním obleku. „Tahle poloha je mi popravdě úplně cizí, takže si užívejte každý jeden záběr, je to na určitě jediný „take“, který měl režisér k dispozici,“ směje se Juraj s humorem sobě vlastním na margo „videoklipového outfitu“, který mu byl přidělený. Čí to byl vlastně nápad – Juraj Podmanický a v obleku? „Předkolávám, že Zelův. Děkuju velmi pěkně!“

„Chtěli jsme Juraje ukázat v úplně jiném ( a podle mě vizuálně velmi poutavém) světle, než jak jsou u něj fanoušci zvyklí,“ vysvětluje Michal Zelník, mladý talentovaný umělec, pro kterého bylo natáčení Vrkočů režisérským debutem. I tak „barmani“ věděli, že když klip svěřili do jeho rukou, šlo o jistotu: „Zelo je mladý a v tomto fachu ještě nezkažený člověk. Myslím si, že právě jeho fresh pohled na věc tahle skladba potřebovala,“ hodnotí Juraj Podmanický.

 

Jak oba pánové prozrazují, původním námětem videa byla slovenská lidová tradice odčepčovania (půlnoční rituál družiček a nevěsty, kdy družičky nevěstě sundavají závoj a mění jej za šátek, z nevěsty se stává domácí paní). Ta se paradoxně během kreativního procesu výroby mírně vytratila, v ideovém motivu se ji i tak podařilo zachovat jako původní inspiraci. „Přetavila se do něčeho míň tradičního, co se nám líbilo ještě víc, protože jsme mohli nechat víc vyniknout ženskou krásu, zranitelnost a něhu,“ popisuje Michal Zelník, který neponechal nic náhodě a na pomoc si zavolal profesně o něco zkušenějšího kameramana Rasťa Trizmu: „Neváhal jsem ani sekundu a jako svoje druhé já jsem k realizaci videoklipu přizval právě Rasťa. Je to profík, obdivuji jeho práci, má za sebou nespočetné množstí výrob – od klipů a reklam až po seriály Spolu se nám potom podařilo dotáhnout vizuální stránku věci až do úspěšného konce,“ dodává na závěr na margo svého vydařeného režisérského debutu, který je bezpochyby jedním z vizuálních highlightů slovenského hudebního podzimu.