NOVINKA: Fenomén svět, okem hudebním – prohibice (1.díl)

foto: regiony.impuls.cz

 

Ano, je to tak, máme pro vás novou rubriku a tímto bychom ji rádi pokřtili – jmenuje Fenomén svět, okem hudebním! A o co v ní půjde? Pravidelně každou neděli budeme přinášet reakce členů českých i zahraničních kapel na aktuální dění ve společnosti. Pro vůbec první díl jsme se zeptali čtyř respondentů na jedno z nejživějších témat poslední doby – prohibice. A jak odpověděli? To můžete naleznout právě zde!

 

1. Co si myslíš o částečné prohibici, která aktuálně hýbe českou společností?

2. A jak zasáhla konkrétně tebe?

 

Kuba Ryba (Rybičky 48)

1. Myslím, že vláda vzhledem k počtu obětí neměla jinou možnost, než částečnou prohibici vyhlásit… Není to ale řešení dlouhodobé. Denně státní kasa přichází o 25 milionů korun. Jediné řešení je, že by se všechny láhve, které jsou v oběhu, buď otestovaly a znovu zapečetily nebo všechny zničily… Jinak nás za chvilku čeká opuštění částečné prohibice a dříve nebo později se objeví další oběti, protože to v oběhu zůstane…Viníkem je hlavně stát za velké daně na tvrdý alkohol… Kdyby tak vysoká daň nebyla, nebylo by tolik černých palíren.

2. Já se velmi rád napiju. Jsem milovníkem Kapitána Morgana s colou a prakticky nic jiného nepiju, když už piju…Nejsem alkoholik, takže když nemůžu pít, tak nepiju…Navíc se teď po dlouhou dobu budu bát tvrdého alkoholu napít…Takže asi přesedlám na víno a měkký drogy:)

 

Pišto (zakázanÝovoce)

1. Podle mě je prohibice nesmysl, je to opět jen zásah do lidský svobody, pokud jsou všechny zprávy plný toho, že lidi umíraj na methanol, jen debil si dobrovolně koupí nějakou pochybnou láhev nebo si z takové nechá nalít, proč to zakazovat plošně..

2. Mě osobně se to nijak nedotklo, poslední dobou moc nepiju, takže domácí zásoby naprosto hravě pokryjou mou spotřebu, i kdyby prohibice trvala rok. Že mi to nijak nevadí je pro mě osobně důkaz, že nejsem alkoholik, to je potěšující informace!:)

 

Mára (Civilní obrana)

1. Nastalo to, co prostě nastat muselo. Jsme Češi, nám nejde říct nepijte, můžete umřít! Nám se to prostě musí zakázat, abychom to nepili☺. Je pravda, že by se mohl člověk ohlídat sám a říct si: „No prostě si nebudu kupovat flašky v nějakejch trafikách a v malejch prodejnách – zajdu radši do nějaký lepší hospody popít s kamarádama.“ Jenomže ono i v sebelepším klubu ten rum klidně zředěj s nějakým paskvilem, takže si člověk nemůže bejt nikdy jistej. Jistý si můžeme být jenom tím, že až prohibice skončí, flašky, který jsou pozastavený, se nacpou zpět do prodeje a budou umírat další lidi no.

2. Den po zákazu prodeje jsem byl na takový větší oslavě, kde jsem vypil větší než menší množství lihovin. V neděli mi došlo, že se vlastně nemá pít. Bylo mi hrozně špatně, tak jsem se kouknul na net, jaký jsou příznaky otravy methanolem a víc jak půlka se mě týkala. Potom jsem odpočítával každou hodinku do středeční šesté ranní, kdy mělo uběhnout 72 hodin od doby, kdy jsem požil panáka, už opravdu posledního panáka na dobrou noc. Bylo mi hodně zle, protože to bylo vůbec poprvé, co jsem vypil osmadvacet panáků, ale naštvalo mě to, že většina příznaků otravy se shoduje s klasickou kocovinou – bolest břicha, bolest hlavy, sra*ka jako bič, nesrozumitelná mluva, závratě, pak je člověk zbytečně poplašenej.

 

Vítek (Discoballs)

1. Na jednu stranu si myslím, že to bylo nevyhnutelný a asi nejlepší co mohl Heger udělat… I přes ní se našlo x těch co si to někde sehnali a stejně se otrávili… těch mohlo být ale daleko… daleko víc. Druhá strana mince ale je, jestli to je vláda potažmo policie atd. schopna během tohoto zákazu teda nějakým způsobem vyřešit. Jestli chtěj testovat každou láhev z těch 20mega co maj… nebo kolik… řekl bych, že tím strávěj ještě pěknejch pár dní, který pošlou naší obslužnou sféru a s ní i státní rozpočet pěkně dolu. Otázkou spíš je, jak k tomu mohlo dojít v tak velkém rozsahu, že se to dotklo celýho státu? Může samozřejmě za to, jak vysoká spotřební daň, která celýmu tomudle „průmyslu“ jen nahrála do karet, tak ale i stovky a tisíce kapříků, kteří putovali do kapes lidí, co měli dohlédnout, aby se v takový míře nelegální chlast nerozmohl. Pak je vidět, jak je ten stát prolezlej opravdu skrz na skrz. Člověk si fakt přijde skoro jak někde ve 20. a 30. letech…nebo v Simpsnech s Pivním Baronem… když zjistí jak neuvěřitelný peníze nějaká mafie musela točit a kolik lidí museli mít podplacenejch a kolik pořád maj. To že to někdo při pančování podělal a došlo to až takle daleko je už jen ta poslední kapka, která prostě už nešla ukecat… Takže by mě spíš zajímalo JAK to hodlaj řešit… a JESTLI to vůbec ještě jde:)

2. Mě osobně nijak. Jelikož jdu za 10 dní na jaterní testy nepiju teď vůbec…a co se tvrdýho týče krom občas nějakýho toho cuba libre ho stejně nijak nepěstuju. Možná jenom tak, že jsem po známejch musel shánět whisku pro kapelu z Jihoafrický republiky, co jsem tu teď měl, kteří z toho byli trošku zoufalí:) Zajímavý je, že jsem nespozoroval žádnou změnu ani na koncertech. Je aspoň vidět, že se lidi dokážou bavit i bez tvrdýho.