„Na viděnou v Morkovicích,“ vzkazují pořadatelé letošního festivalového nováčka Stará masna open airu

Už tomu je pomalu zvykem, že se každé léto objevují nové a nové festivaly. Jen málo z nich je ale tak ambiciózních a nadějných jako právě Stará masna open air festival, který se koná v Cihelně Morkovice nedaleko Kroměříže. Právě proto jsme se obrátili na dva z pořadatelů, Davida Bicu a Karla Rašína, aby nám svůj festival a jeho vizi přiblížili.

 

Až do letošního roku jste pořádali pouze klubové koncerty v klubu Stará masna. Co vás přivedlo k pořádání open airu?

Společně s provozovateli restaurace Stará masna a pár hudebními nadšenci jsme se rozhodli pokusit o oživení hudebního dění na Kroměřížsku. Oproti nedalekému Zlínu a Uherskému Hradišti, kde fungují rockové kluby, bylo v Kroměříži mrtvo. Klub Sýpka, který dříve pořádal sem tam nějaký koncert, přestal fungovat. Začali jsme na Starou masnu zvát první kapely jako Abraxas, Tango, T4, Pumpu, Vítkovo kvarteto, Insanii, Jolly Joker a zjistili, že lidé se učí zase na koncerty chodit. Většina z nás v létě objíždí rockové festivaly, tak jsme se rozhodli, že dáme síly dohromady a uděláme si vlastní festival.

 

Zatímco výše zmíněný klub leží v Kroměříži, festival se bude konat v nedaleké Cihelně Morkovice. Co na návštěvníky v areálu čeká?

Pro Cihelnu v Morkovicích jsme se rozhodli na základě doporučení kluků z Hannibal Lecter, kteří už 4. rokem pořádají rockový festival Máj a Les. Cihelna nám přijde pro pořádání festivalu jako ideální. Je na klidném a nerušeném místě, přímo v areálu je možno stanovat, poblíž je místo vhodné k parkování osobních vozů. Kapacita areálu je pro konání festivalu dostačující, jakož i jeho vybavení. I v případě nepříznivého počasí je zde dostatek zastřešeného místa k sezení.

 

Mezi největší taháky patří například Pipes and Pints, Dirty Blondes nebo slovenská Slobodná Európa. Které další kapely z programu byste ještě vypíchli? A na kterou kapelu se těšíte vy osobně nejvíc?

Kromě tebou zmíněných kapel bych určitě vypíchl kultovní EBM kapelu Vanessa, která je hvězdou sobotního večera. Další zajímavé kapely jsou ze stáje Dirty Dancing – Rock´n ´Roll Booking Agency, od nichž máme Dirty Blondes, The Unholy Preachers, Queens Of Everything či Delilahs ze Švýcarska. Ti zahrají i část vystoupení z projektu Delilahs 77 – covery od kapel jako The Clash, Buzzcocks, Ramones, X-Ray Spex a dalších. Návštěvníci se dále mohou těšit na neméně zajímavé crossoverové uskupení Atari Terror a The Switch nebo místní nu-metalové Hannibal Lecter. Za zmínku stojí i nová punkrocková formace BOY, která se skládá z členů Pipes and Pints a Mad Pigs. Tak jako na festivalu Legends Of Rock Fest i u nás vystupují 3 mladé metalové kapely – The Agony, Bitch ‚n‘ Chips a Nobody Knows. Já sám se těším nejvíc asi na tři hlavní tahouny, Slobodnou Europu, Pipes a Vanessu.

 

 

Bude pro návštěvníky připravený i nějaký doprovodný program?

Vzhledem k zájmu místních fanoušků taneční scény nabídneme druhou stage, kde budou hrát výlučně DJs. Program na tuto stage se zatím zpracovává. Plánujeme i další doprovodné akce, nicméně všechny jsou zatím ve fázi příprav. Jakmile budou tyto aktivity dojednány budeme o nich informovat na našem FB profilu.

 

Kromě internetového předprodeje je možnost zakoupit si lístek také přes čím dál rozšířenější SMS ticket. Co si o této poměrně nové metodě prodeje vstupenek myslíte? Má podle vás do budoucna šanci porazit tradiční předprodejové kanály?

My jsme se rozhodli pro SMS ticket z toho důvodu, že nám příjde jako něco, co má velkou šanci se masově prosadit. Někteří návštěvníci festivalu zřejmě upřednostní klasické sítě předprodeje, na které jsou zvyklí. Pro ty máme zajištěný předprodej v síti Ticketstream. Pro ostatní nabízíme předprodej přes SMS ticket, který je z mého pohledu rozhodně daleko jednodušší, rychlejší a návštěvníci můžou objednávat odkudkoliv. Předprodej se rozjede do konce dubna. Zvýhodněná cena vstupenek bude na jeden den 260,-Kč, na oba dny 360,-Kč. Ná místě v den konání festivalu bude vstupné 350 Kč na jeden den a 450 Kč na oba dny.

 

Je mi jasné, že odpověď na tuto otázku z velké části závisí na výsledku letošního ročníku, ale plánujete pokračovat i v dalších letech?

Do této akce se samozřejmě pouštíme s tím, že uděláme maximum pro to, abychom příští rok mohli akci nejen zopakovat, ale i rozšířit. Již teď máme řadu skupin, s nimiž jsme předběžně jednali, a které bychom rádi na festivalu měli v dalších ročnících. Vše samozřejmě záleží na tom, zda bude náš line up pro hudební fanoušky dostatečně atraktivní. Vzhledem k ohlasům a nabídkám podpory, které máme z celé republiky, jsme optimisté. Podařilo se nám získat i velké sponzory jako je pivovar Lobkowicz a Jagermeister, další jednání běží. Plánujeme reklamní kampaň na Bandzone, rádiu Rock Max a Beat. V dalších ročnících bychom chtěli být žánrově ještě pestřejší a nabídnout kapely od grindcore po ska, rockabilly, reggae, samozřejmě zůstaneme věrní punk rocku a metalu.

 

Co bys na závěr vzkázal všem potenciálním návštěvníkům?

Na všechny návštěvníky se moc těšíme a doufáme, že v tomto termínu, kdy není žádný větší festival, si užijeme konec léta se skvělou muzikou. Nechceme podcenit ani otázku pestrosti občerstvení. Oslovili jsme s nabídkou vegetariánskou síť restaurací Govinda. Mimo to zde bude spousta dalších gastronomických dobrot, na které jsou návštěvníci rockových festivalů zvyklí. Zajišťujeme rozvoz autobusem po skončení hudebního programu a oslovili jsme několik penzionů v okolí, které nabídnou návštěvníkům cenově příznivé ubytování. Děkujeme za podporu a těšíme se na viděnou v Morkovicích! ☺

 

Odkazy:

FB stránky festivalu